نوشاد عالمیان؛ پیروزی چپ‌دست ایرانی

نوشاد عالمیان حق نشر عکس Reuters
Image caption نوشاد عالمیان در مرحله بعدی تنیس روی میز المپیک با تیم بول آلمانی روبرو خواهد شد

برای اولین بار تنیس روی میز ایران‌ به مرحله یک شانزدهم نهایی المپیک راه یافت.

نوشاد عالمیان پس از آنکه در مرحله اول توانست از سد حریف استرالیایی چینی تبار خود بگذرد، در مرحله دوم مسابقات تنیس روی میز، در بازی ای نزدیک، پنگ تانگ از هنگ کنگ را برد و به یک شانزدهم نهایی صعود کرد.

نماینده ایران در تنیس انفرادی مردان، در گفتگویی، این مسابقه را حساس ترین مسابقه زندگی خود دانست و گفته است:"پراسترس‌ترین بازی زندگی‌ام بود و تاکنون در هیچ مسابقه‌ای اینقدر استرس نداشتم. جو المپیک با سایر رقابت‌ها فرق دارد. در این مسابقه شروع خیلی خوبی داشتم اما چون کم‌تجربه بودم، به مشکل برخوردم. اما خدا را شکر که توانستم به پیروزی برسم. از کسب این پیروزی خیلی خوشحالم. در بیشتر مواقع استرس روی تمرکز تاثیر می‌گذارد و باعث از دست رفتن تمرکز بازیکن می‌شود، اما امروز هرچه بازی حساس‌تر شد، تمرکز من هم افزایش پیدا کرد"

نماینده تنیس روی میز ایران در المپیک فردا با تیمو بول قهرمان پنج دوره اروپا روبرو خواهد شد. نوشاد عالمیان درباره این مسابقه گفته است:" فردا هم برای برد رقابت خواهم کرد، اما حریف آلمانی من بسیار قدرتمند است. او نفر سوم جهان و نفر اول اروپا و در رده تیمی هم به مقام دوم المپیک رسیده است. سه سال پیش در رده جوانان با او بازی کردم که بازی نزدیکی بود اما شکست خوردم. امیدوارم که این بار بتوانم بازی بهتری ارائه کنم."

راکت به دست از ۴ سالگی

نوشاد عالیمان از ۴ سالگی و زیر نظر پدرش تنیس روی میز را آغاز کرده است، آن طور که در وب سایت شخصی اش نوشته در هشت سالگی روزی هشت ساعت تمرین می کرده است. قهرمانی ایران در ۱۴ سالگی شروع حرکت رو به جلو او در تنیس روی میز بود.

زمانی که هفده ساله بود بعنوان بهترین بازیکن مسابقات جهانی جوانان اسپانیا در سال ۲۰۰۸ انتخاب شد. در آن مسابقات با وجود اینکه کسی انتظار نداشت به مقام پنجم رسید. روند رو به رشد پینگ پونگ باز مازندرانی ایران در سه سال گذشته باعث تحسین فدراسیون جهانی تنیس روی میز را در پی داشته است. او با برد در مقابل وانگ لی کین قهرمان به نام چینی در مسابقات قهرمانی جام آسیا در گوانجو شگفتی ساز آن رقابت ها شد.

نوشاد عالمیان پس از ابراهیم علیدخت (۱۹۹۲ بارسلون)، مجید احتشام زاده(۲۰۰۰سیدنی)، محمد رضا اخلاق پسند (۲۰۰۴ آتن) و افشین نوروزی (۲۰۰۸ پکن) پنجمین نماینده در رشته تنیس روی میز در تاریخ المپیک ایران است.