امیدهای ایران در لندن؛ احسان روزبهانی (بوکس)

احسان روزبهانی حق نشر عکس iranbox
Image caption احسان روز بهانی موفق ترین بوکسور ایران در دوسال گذشته است.

در رقابت‌های سال ۲۰۱۱ بزرگسالان جهان به میزبانی باکو که مسابقات گزینشی برای کسب سهمیه المپیک نیز محسوب می‌شد، فقط یک سهمیه نصیب ایران شد که با ۹ نماینده در این رقابت ها حضور یافته بود.

احسان روزبهانی در ۸۱ کیلو اولین مشتزن ایرانی بود که توانست جواز حضور بر روی رینگ سالن اکسل لندن را کسب کند. موفق‌ترین بوکسور ایران، ابتدا آرتور خاچاتوریان از ارمنستان را ۱۵ بر ۸ مغلوب کرد.

روزبهانی سپس در ۵۳ ثانیه از سد ایگور ژاکوبوفسکی از لهستان گذشت تا به خاطر کوتاه بودن زمان این مسابقه؛ با خستگی کمتر و روحیه بهتر به مصاف رقیب بعدی برود.

در دور سوم روزبهانی مقابل جو وارد از جمهوری ایرلند به تساوی ۱۵-۱۵ رسید. در وقت طلایی اما مشتزن ایرانی توانست امتیاز اول را کسب کند و برنده این دیدار حساس شناخته شود. حساس از این رو که فرد پیروز، جواز المپیک را می گرفت اما مشتزن بازنده از گردونه رقابت‌ها بیرون می افتاد.

بوکسور ناکام ایرلندی دارنده مدال طلای جوانان جهان و قهرمان بزرگسالان اروپا در سال ۲۰۱۱ است. جو وارد در سیدبندی مسابقات در رده دوم قرار داشت و این خود حاکی از نمایش درخشان احسان روزبهانی بود.

بوکسور ایرانی اما در یک‌چهارم نهایی با نتیجه ۱۵-۷ مغلوب الشاد رسول اوف ازبکستانی شد. او در بازی‌های آسیایی نیز مغلوب همین رقیب شده بود.

مشتزن ازبکستان در پایان این رقابت‌ها روی سکوی سوم جهان ایستاد. مدال طلا نصیب خولیو سزار لاکروز (کوبا) شد؛ مشتزن ۲۲ ساله کوبایی که بعید نیست پس از المپیک به جمع حرفه ای ها بپیوندد، بخت اصلی مدال طلای این وزن در لندن به شمار می رود.

عادل­بک نیازیم­بتوف از قزاقستان نیز به اتفاق ایگور مخونتسی­یف از روسیه روی سکوی سوم ایستاد. بوکسور روس، قهرمان سال ۲۰۰۹ جهان در میلان است و مدعی سرسخت خوشرنگ ترین مدال در لندن.

نارضایتی از اردوی المپیک

بوکسور المپیکی ایران از برخوردهایی که با او در آکادمی ملی المپیک ایران صورت گرفته بود، به شدت ناراضی بود و تصمیم داشت تمرینات را رها کند. تهدیدی که پیش از او، برخی دیگر از ملی پوشان این رشته ورزشی هم عملی کرده بودند.

روزبهانی فروردین ۹۱ درباره اتفاقاتی که رخ داده بود، گفت: "دیگر از این نوع برخوردها خسته شده‌ام. هفته گذشته در اتاقم در حال استراحت بودم که به من گفتند چون نامه نگاری‌های لازم انجام نشده، نمی توانید در این اتاق باشید و باید تا ساعت ۱۷ اتاق را تخلیه کنید.

بوکسور المپیکی ایران برای حل مشکل محل اقامتش در اردوی تیم ملی، ناگزیر شد به دبیرکل کمیته المپیک مراجعه کند. او که به جای تمرینات به دنبال حل مشکل محل اسکانش بود، می گفت: "آیا من باید به جای تمرکز روی تمرینات، به دنبال چنین مسائلی باشم؟"

نابسامانی های اردوی تیم ملی بوکس، محدود به مشکلات خوابگاه نبود. روزبهانی مدتی پس از حل مشکل محل اسکان؛ طبق رویه همیشگی، پس از تمرین به رستوران مجموعه ورزشی انقلاب که محل برپایی اردوی تیم های ملی در رشته های مختلف ورزشی است، مراجعه کرد.

اما پاسخ شنید که نمی توانیم به شما غذا بدهیم. زیرا نامه نگاری لازم انجام نشده است. او که از اتفاقات فوق الذکر به شدت ناراحت شده بود، به خبرنگاران گفت: "پس از این برخوردها تصمیم گرفتم اصلاً دیگر تمرین نکنم اما به خاطر خانواده ام و زحمتی که تاکنون کشیده ام تصمیم خود را عوض کردم." واکنش فدراسیون بوکس نیز از نگاه رسانه های ورزشی، عجیب بود و با انتقاد آنها مواجه شد.

امیر دلشاد دبیر فدراسیون بوکس گفت: "روزبهانی باید خود را با برنامه های فدراسیون هماهنگ کند، نه فدراسیون با روزبهانی! به هرحال بعد از اینکه او این موارد را به ما اطلاع داد علی رغم هماهنگی انجام نشده، ما هیچ مشکلی نداشتیم و مشکل او را حل کردیم و نامه نگاری لازم را انجام دادیم."

احمد ناطق نوری رییس فدراسیون بوکس هم در پاسخ به انتقادات رسانه ها گفت: "روزبهانی از ناحیه دست دچار آسیب دیدگی بود که قرار بود برای بهبود این آسیب دیدگی، فقط روزی سه ساعت کار بدنسازی انجام دهد که این کارها نیاز به گرفت اتاق و خوردن غذا نداشت تا نامه نگاری انجام شود!"

تلاش برای درخشش در لندن

روزبهانی غیر از مشکلات غیر معمول که در اردو برایش پدید آمد؛ با آسیب دیدگی شدید دست راستش نیز مواجه شد. او حدود ۵۰ روز دستش را گچ گرفت تا از تشدید مصدومیتش جلوگیری کند.

اما با همان حال نیز تمرین می کرد تا فرصت اندک برای آماده سازی و درخشش در المپیک لندن را از کف ندهد.

اردیبهشت ۹۱ عازم تورنمنت سن پترزبورگ روسیه شد. او با ابراز نارضایتی از عدم شرکت در مسابقات بین‏‌المللی، گفت: بعد از اینکه سهمیه المپیک را کسب کردم، برای اولین بار است که می‏‌خواهم در یک تورنمنت شرکت کنم و این تعداد آزمون تدارکاتی، به هیچ وجه برای کسی که می‏‌خواهد در المپیک مدال بگیرد کافی نیست.

این مشتزن اهل استان لرستان با بیان اینکه در المپیک مدال خواهد گرفت، ادامه داد: "امیدوارم با درخشش در المپیک، بوکس ایران را در جهان مطرح کنیم. اما مشکل بیشتر ورزشکارها، مسائل مالی است. در تیم ملی هم فقط ماهانه ۵۰۰ هزار تومان می‏‌گیریم."

احسان روزبهانی در روسیه، با نتیجه‌ ۱۹ بر ۲ بوکسوری از مولداوی را شکست داد و راهی فینال شد. او با پیروزی ۱۶ بر ۱۰ در دیدار فینال مقابل نماینده دیگری از مولداوی، روی سکوی نخست رقابتها قرار گرفت.

موفق ترین بوکسور ایران در دو سال گذشته؛ تنگنای مالی را که به گفته او گریبان قهرمانان این رشته ورزشی را گرفته است، مهم ترین معضل ستاره های بوکس ایران می داند.

روزبهانی می گوید: "از این که به‏ علت سقف ناچیز قراردادها حاضر نشدم در لیگ شرکت کنم، نه تنها پشیمان نیستم بلکه راضی هم هستم. با برخی بوکسورها قرار گذاشتیم که اگر سقف زیر ۱۵ میلیون تومان بود در لیگ شرکت نکنیم اما آنها با این وجود بازهم قرارداد بستند."

مبالغ کمتر از ۱۵ میلیون تومان در شرایطی در لیگ بوکس پرداخت می شود که حتی در لیگ والیبال ایران نیز قراردادهای سیصد میلیون تومانی، ارقامی عادی به حساب می آید.

روزبهانی می گوید: حقوق ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان که مالیات هم از آن کم می‏شود، برای ورزشکاری که می‏خواهد در المپیک مبارزه کند خیلی کم است و با این شرایط نباید انتظار کسب مدال داشت. اما آنقدر مشکلات را بازگو کرده‎ام که خودم هم خسته شده‏ام و با این حرف‎ها فقط وقت تلف می‏کنم.

او در عین حال، یادآور شده است که با وجود تمام این کاستی ها سعی کرده تمرکزش را روی المپیک بگذارد و هدفش کسب مدال طلای این مسابقات است. پس از تحقق این رویا هم قصد دارد بوکس را کنار بگذارد.

مدعیان مدال در المپیک

در مسابقات جهانی باکو؛ ده نفر در وزن ۸۱ کیلوگرم (Light heavyweight) سهمیه گرفتند که یکی از آنها احسان روزبهانی است. غیر از برندگان مدال این وزن که نامشان در ابتدای گزارش آمده، دامین هوپر ۲۰ ساله از استرالیا نیز جزو مدعیان کسب مدال در لندن به حساب می آید.

دست آسیایی ها در این وزن پر است. قزاقستان، ازبکستان، ایران، هندوستان، تاجیکستان و اردن، نمایندگانی در لندن خواهند داشت. چینی ها هم که طلای این وزن را در المپیک پکن گرفتند، این بار "مینگ فان لونگ" را روی رینگ می فرستند.

انریکو کولینگ از آلمان هم بوکسوری است جوان که در مسابقات جهانی، با اختلافی ناچیز مغلوب قهرمان کوبایی این وزن شد. جیسون مونرو از کلمبیا، الکساندر ووژدیک اوکراینی به اتفاق وطن حسین­لی از آذربایجان، دیگر مدعیان این وزن محسوب می شوند.

بهرام مظفر از ترکیه فاتح رقابتهای گزینشی المپیک در قاره اروپاست. یحیی المکاچاری (تونس) هم در گزینشی آفریقا به قهرمانی رسیده. مارکوس براون آمریکایی نیز قهرمان رقابتهای گزینشی در این قاره است.

26 مشتزن در این وزن حضور خواهند داشت که همگی برای کسب مدال و افتخار، دستکش­‌ها را به دست خواهند کرد. یکی از آنها احسان روزبهانی از ایران است.

مطالب مرتبط