امیدهای ایران در المپیک؛ مهدی طلوتی (بوکس)

مهدی طلوتی حق نشر عکس iranbox
Image caption هر دو مچ مهدی طلوتی نیاز به جراحی دارد، او از به خاطر المپیک عمل جراحیش را به بعد از این بازی ها موکول کرده است.

مهم‌ترین مسابقه ای که تیم ملی بوکس ایران در سال ۱۳۹۰ در آن شرکت کرد، رقابتهای جهانی ۲۰۱۱ و گزینشی المپیک به میزبانی باکو بود.

تیم ایران با ترکیب ۹ نفره عازم جمهوری آذربایجان شد و فقط در وزن نخست، نماینده ای نداشت. در این تیم غیر از سهمیه ای که احسان روزبهانی گرفت، مهدی طلوتی هم به یک قدمی المپیک رسید.

او در دسته ۶۴ کیلوگرم (Light welterweight) در دور اول با نتیجه ۲۴ بر ۱۶ مقابل رولاندو تاکویان از فیلیپین پیروز شد. بوکسور بابلسری تیم ملی ایران در دور دوم نیز امیرخان از پاکستان که نفر سوم بازیهای جنوب آسیا بود را ۲۸-۱۷ از پیش رو برداشت.

مونخ اردن از مغولستان رقیب او در دور سوم بود که این مبارزه را واگذار کرد و از راهیابی به مرحله یک چهارم نهایی باز ماند. طلوتی برای کسب همین دو پیروزی ارزشمند در مسابقات جهانی، تورنمنت ها و آزمون های تدارکاتی متعددی را سپری کرده بود.

خرداد ۱۳۸۷ و در جام احمت کومرت ترکیه، مهدی طلوتی که ۲۳ ساله بود ابتدا نماینده سوریه را از پیش رو برداشت. او که در ۶۰ کیلوگرم مبارزه می کرد، در گام بعدی به رقیب الجزایری باخت.

فروردین ۸۸ هم در جام آذربایجان با تیم لیگ برتری پیوند ساپکو حضور یافت. او که برای رهایی از کاهش وزن های فرساینده به ۶۴ کیلو صعود کرده بود، در دور اول بوکسور روسیه را شکست داد اما با قبول شکست مقابل نماینده میزبان، روی سکوی سوم ایستاد.

کسب سهمیه المپیک

پس از ناکامی در مسابقات جهانی باکو، او این فرصت را داشت که در رقابت های گزینشی المپیک به میزبانی قزاقستان نیز مبارزه کند. جایی که ۲۸ کشور آسیایی حضور داشتند و ۱۳۹ مشتزن را وارد رینگ کردند.

از این جمع، فقط ۲۵ بوکسور توانستند جواز حضور در المپیک لندن را بگیرند که یکی از آنها مهدی طلوتی از ایران بود.

طلوتی در دور اول به مصاف وسام سعدی از عراق رفت و حریف خود را شکست داد. در دور دوم نیز شیم هیون یونگ از کره جنوبی را پشت سر گذاشت تا به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کند.

مهدی طلوتی در این مرحله مغلوب سردار هودای بردیف بوکسور ترکمنستانی شد و از راهیابی به دیدار فینال باز ماند. طلوتی با همان دو پیروزی به مدال برنز رسید و جواز حضور بر روی رینگ سالن اکسل لندن را کسب کرد.

فدراسیون بوکس ایران نیز مطابق وعده، پاداش ۱۰ میلیون تومانی برای کسب سهمیه المپیک را به او پرداخت. این فدراسیون همچنین وعده پاداش ۱۰۰ هزار دلاری را برای کسب مدال طلای المپیک داده است.

اما منتقدان فدراسیون می گویند؛ این فدراسیون ناگزیر نخواهد شد که چنین مبالغی را بپردازد. زیرا با توجه به فاصله بوکس ایران با تیم های قدرتمند این رشته ورزشی، حتی وعده های ۱۰۰ میلیون دلاری هم برای جبران این فاصله در لندن موثر نخواهد افتاد.

طلوتی خودش پس از کسب سهمیه المپیک گفت: با وجودی که مچ هر دو دست راست و چپم دچار آسیب دیدگی بود توانستم با همین وضعیت سهمیه بگیرم. زیرا نمی خواستم آن همه زحمتی که خودم، خانواده‌ام و مربیانم کشیده بودیم، هدر برود.

مدعیان مدال در لندن

در دسته ۶۴ کیلوگرم، ۲۸ بوکسور در سالن بوکس اکسل لندن به مصاف هم خواهند رفت. اورتون لوپز برزیلی قهرمان سال ۲۰۱۱ جهان است و مدعی شماره یک این وزن در المپیک. دنیس برینشیوک از اوکراین نیز مدال نقره جهان را در اختیار دارد.

تام استالکر از انگلستان که در خانه مبارزه خواهد کرد، ضمن کسب مدال برنز جهان، عنوان قهرمانی اروپا را نیز در فهرست طولانی افتخاراتش دارد.

وینچنزو مانجیاکاپره ایتالیایی دیگر مدعی این وزن است که با برنز سال ۲۰۱۱ جهان، امیدوار به تکرار همین مدال روی رینگ لندن است.

گیولا از مجارستان مشتزن کهنه کاری است با دو مدال برنز جهان و مجموعه ای از مدال های مختلف. رونیل ایگلسیاس کوبایی در المپیک قبلی روی سکوی سوم ایستاده.

جامل هرینگ آمریکایی و آندرسون روخاس اکوادوری و سزار ویلاراگا از کلمبیا، دیگر مشتزنانی هستند که در این وزن ممکن است طبق قرعه، مقابل مهدی طلوتی قرار بگیرند.

تعداد شرکت کنندگان قاره آسیا هم کم نیست. مشتزنانی که طلوتی با اغلب آنها مبارزه کرده است. مثل اردن مونخ از مغولستان؛ منوج کومار (هندوستان)، دانیار یلوسینوف (قزاقستان) و نمایندگان ازبکستان و ترکمنستان.

یعقوب سنر مشتزن ترکیه ای که در گزینشی اروپا قهرمان شد و عبدالحق اتکانی از مراکش که قهرمان مسابقات گزینشی در قاره آفریقاست نیز از جمله بوکسورهای حاضر در این دسته خواهند بود که مثل طلوتی برای کسب یکی از مدال ها مبارزه خواهند کرد.

طلوتی که انگیزه های فراوانی برای خلق شگفتی دارد، اگر گرفتار مصدومیت های مزمن نشود، مقابل هیچ رقیبی از پیش باخته و دست بسته نخواهد بود.

او برای تسکین دردها و رفع موقت مصدومیتش، آمپول های مخصوصی که فدراسیون بوکس ایران برایش تهیه کرده است را تزریق می کند.

نماینده مازندرانی تیم ملی بوکس ایران در المپیک لندن با اشاره به این مشکل می گوید: از آمادگی و انگیزه بسیار بالایی برخوردارم. همه تلاش خودم را برای کسب یکی از سه سکوی المپیک بکار می‌بندم و با توجه به شرایط بسیار مطلوبی که دارم، این مهم دور از دسترس نخواهد بود.

او در آستانه آغاز این رقابت‌ها تاکید می کند که آسیب‌دیدگی مچ دستها به قوت خود باقی است و نیاز به عمل جراحی دارد، اما با توجه به در پیش بودن المپیک از جراحی خودداری کرده تا بتواند در لندن مبارزه کند.

طلوتی همچنین با اشاره به مشکل بیکاری اش می گوید: ۱۱ سال در بوکس زحمت کشیدم و از درس و تفریح زدم تا توانستم به المپیک برسم، اما با مشکل بیکاری مواجهم و از مسئولان انتظار دارم بعد از بازگشت از مسابقات المپیک این مشکل را حل کنند.

مطالب مرتبط