امیدهای تاجیکستان در لندن؛ نیکولای نوئف (کشتی آزاد)

نیکولای نوئف

نیکولای نوئف با کسب مدال نقره وزن ۵۵ کیلوگرم در مسابقات گزینشی المپیک به میزبانی فنلاند، موفق شد جواز حضور در لندن را کسب کند.

هواداران این رشته ورزشی برای نخستین بار او را در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول دیدند. او در ورزشگاه سینان اردم ابتدا آدام دیاتا از سنگال را به راحتی شکست داد. سپس از سد نگوین ویتنامی گذشت.

در دور سوم و در نبردی تنگاتنگ که سه تایم به طول انجامید، نیکولای و نیکولاس با هم سرشاخ شدند که به برتری ۷-۶ نیکولاس سیمونز آمریکایی انجامید و نماینده تاجیکستان با همین شکست خفیف از دور رقابت ها حذف شود.

نوئف فقط دو هفته بعد از مسابقات جهانی در یاکوتسک روسیه به روی تشک رفت تا در وزن ۶۰ کیلوگرم جام دیمتری کورکین، بر تجارب خود بیفزاید. اگرچه هفتم شد اما پنج نفر از شش نفر برتر اهل روسیه بودند!

او در همین وزن در جام دان کلوف سال ۲۰۱۲ روی سکوی سوم ایستاد. در رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی کره جنوبی، باز هم در ۶۰ کیلو کشتی گرفت و از سد همه رقبای خود گذشت و پیروزمندانه پا به مرحله نیمه نهایی گذاشت. در برابر مسعود اسماعیل پور از ایران، در تایم اول در وضعیت کلینچ به پیروزی رسید اما در دو تایم بعدی شکست خورد و از راهیابی به فینال بازماند.

شکست بعدی مقابل رقیب اهل مغولستان، او را از دستیابی به مدال برنز هم محروم کرد.

بازگشت به ۵۵ کیلوگرم

در مرحله دوم مسابقات گزینشی به میزبانی قزاقستان، نیکولای نوئف باز هم به وزن آرمانی خود بازگشت. اما از دستیابی به سهمیه باز ماند.

برای نماینده تکنیکی تاجیک ها فقط یک فرصت دیگر باقی مانده بود. آخرین مرحله از مسابقات گزینشی به میزبانی فنلاند.

او در هلسینکی کار فوق العاده سختی در پیش داشت. زیرا نمایندگان چهار قاره امیدوار بودند به فینال برسند و سهمیه المپیک را کسب کنند. نیکولای نوئف هم یکی از ۲۰ نفری بود که روی باسکول وزن کشی رفت و قرعه شمار پنج را برداشت. جدول، روی خوش خود را به ورزشکار تاجیکستانی نشان داد.

نیکولای که تهاجمی است و با تکنیک بالای متاثر از کشتی روسیه، به سهولت امتیاز می گیرد، گاهی به همان آسانی نیز امتیاز از دست می دهد. او در گام اول مقابل شاکر انصاری از فرانسه که پارسال در جام هنری دگلان سوم شده بود، به برتری ۱۳-۶ رسید.

فرانسیسکو خاویر سانچز از اسپانیا رقیب بعدی اش بود که مدال برنز اروپا را در کارنامه اش ثبت کرده. نیکولای نوئف این مسابقه دشوار را هم با نتیجه ۲-۱ به سود خود خاتمه داد.

مصاف سرنوشت ساز بعدی را باید با رامیل رجب­اوف از ترکمنستان برگزار می کرد که سال ۲۰۰۶ در امارات با شکست مقابل عباس دباغی از ایران، نایب قهرمان جوانان آسیا شده بود.

رامیل برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی مسابقات گزینشی المپیک، توانسته بود کریستوف اوالد آلمانی را شکست دهد. رقابت نفسگیر او با نیکولای نوئف نیز سه تایم به طول انجامید که نتیجه نهایی اش برتری ۵-۴ کشتی گیر تیم ملی تاجیکستان بود.

رقابت فینال اما حساسیتی نداشت. زیرا هر دو ورزشکار به المپیک رسیده بودند. نارانباتار بایارا از مغولستان که در دو المپیک قبلی حضور داشته و دو مدال جهانی هم در کارنامه دارد، با فن پیچ پیچک از سد حریف تاجیکش گذشت و به عنوان قهرمانی رسید. این پیچ پیچک سه امتیازی در ثانیه های پایانی وقت اول اجرا شد و نوئف را به پل برد. مقاومت نوئف پس از چند ثانیه در هم شکست تا با ضربه فنی مغلوب شود.

در این وزن کشتی گیران تیم های ملی جمهوری آذربایجان، بلاروس، مولداوی و اوکراین از جمله چهره های مطرحی بودند که با ناکامی در مسابقات گزینشی، از راهیابی به المپیک بازماندند.

مدعیان المپیک لندن

آیا نیکولای نوئف بخت کسب مدال در المپیک لندن را دارد؟ تحقق چنین اتفاقی از نگاه کارشناسان کشتی فوق العاده سخت و دور از ذهن است. اما محال نیست. زیرا کشتی گیران قسمت بالای جدول، فقط با دو کشتی به مرحله نیمه نهایی می رسند.

اگر نوئف طبق قرعه در بالای جدول قرار بگیرد و در دو دور نخست با کشتی گیران نامبیا، کانادا، مصر یا هندوراس که همگی سهمیه گرفته اند روبرو شود، بخت فراوانی برای راهیابی به نیمه نهایی خواهد داشت.

در این وزن، ویکتور لبدوف (روسیه) قهرمان دو سال اخیر جهان و بخت اول قهرمانی است. رادوسلاو ولیکوف از بلغارستان در کنار حسن رحیمی نماینده ایران نیز چشم به مدال های این وزن دوخته اند.

اما تعداد مدعیان در همین اسامی خلاصه نمی شود. شینجی یوموتو (ژاپن) ولادیمیر خینچیگاشویلی (گرجستان) و کیونگ ایل یانگ (کره شمالی) نیز توانایی فنی و جسمانی کافی برای درخشش در المپیک را دارند و آنها نیز مثل نیکولای نوئف، چشم به روی خوش قرعه در مراسم وزن کشی دوخته اند.

دلشاد منصوراف ازبکستانی نیز به نوعی پیشکسوت کشتی گیران این وزن محسوب می شود و در سومین المپیک، قصد دارد طلسم ناکامی اش در المپیک ها را بشکند و با یک مدال، خداحافظی شیرینی با دنیای قهرمانی داشته باشد.