امیدهای تاجیکستان در لندن؛ یوسف عبدالسلامف (کشتی آزاد)

یوسف عبدالسلامف حق نشر عکس Getty
Image caption یوسف عبدالسلامف ۳۵ ساله قصد دارد در لندن، بخت خود را برای کسب دومین مدال المپیک بیازماید.

یوسف عبدالسلامف موفق ترین ورزشکار تاجیکستان در رقابت‌های المپیک محسوب می‌شود. او که ۳۵ ساله است قصد دارد در لندن، بخت خود را برای کسب دومین مدال المپیک بیازماید.

یوسف در رقابت‌های گزینشی قزاقستان، پاوان کومار از هندوستان را ۱۱-۰ شکست داد. هشام مجید از عراق نیز ۱۳-۰ مغلوب کشتی گیر ۸۴ کیلوگرمی تاجیکستان شد تا او بدون لغزش، گام به دور سوم بگذارد.

جدال او با احسان لشگری از ایران با پیروزی ۶-۳ کشتی گیر ایرانی همراه شد تا به این ترتیب، کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد تاجیکستان باز از دستیابی به سهمیه باز بماند. او در تایم نخست با اجرای فن یک دست و یک پا، سه امتیاز از لشگری پیش افتاده بود.

یوسف قبل از این و در مرحله نخست رقابت‌های گزینشی که مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول بود، از سد نماینده آلبانی گذشت اما در دومین کشتی و در دیداری نزدیک مغلوب آلبرت ساریتوف از روسیه شد.

او سهمیه المپیک را دقیقا زمانی کسب کرد که کمتر کسی گمان می‌برد. یعنی در آخرین مرحله به میزبانی فنلاند. کشتی گیران مدعی از تمام جهان به هلسینکی آمده بودند تا بخت خود را در واپسین مسابقه گزینشی بیازماند. جایی که حتی میهاییل گانف قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان نیز ناکام شد و ناباورانه از کسب جواز لندن بازماند.

یوسف در هلسینکی ابتدا کیم گوان اوک از کره جنوبی را شکست داد. "امزاریوس بنتینی دیس" رقیب بعدی‌اش بود. در نبرد پیرمردهای دنیای کشتی، این یونانی ۳۷ ساله که سابقه قهرمانی اروپا و سه دوره حضور در المپیک را دارد، با شکست از عبدالسلامف فرصت حضور در چهارمین المپیک را از دست داد.

یوسف در مرحله نیمه نهایی و رقابت سرنوشت ساز برای کسب سهمیه، مقابل ژانگ فنگ از چین قرار گرفت. کسی که موفق شده بود پرونده میهاییل گانف نامدار را ببندد. اما کاپیتان تیم ملی کشتی آزاد تاجیکستان از این مرحله نیز به سلامت عبور کرد تا برای سومین بار، حضور در عظیم ترین رویداد ورزشی جهان را تجربه کند.

او در فینال هم رقیب مغولی‌اش را شکست داد تا شیرینی کسب سهمیه المپیک را در کام ورزش دوستان کشورش دوچندان کند.

کاروان ورزش تاجیکستان از سال ۱۹۹۶ در تمام المپیک‌ها حضور داشته و در این بین، یوسف عبدالسلامف اولین و آخرین ورزشکار این کشور است که طی چهار دوره حضور ورزش تاجیکستان در بازی‌های المپیک، پا به دیدار نهایی گذاشته است.

قبل از المپیک آتن

علاقمندان کشتی در ایران نام یوسف را هرگز فراموش نخواهند کرد. او در بازی های آسیایی بوسان مقابل کسی به پیروزی رسید که خود توانسته بود تیم ملی ایران را روی سکوی نخست تیمی جهان قرار دهد. یک ماه بعد از مسابقات جهانی تهران ۲۰۰۲ مهدی حاجی زاده که هم قهرمان شده بود و هم عنوان فنی ترین کشتی گیر جهان را به خود اختصاص داده بود، راهی بوسان شد .

یوسف عبدالسلامف در مرحله نیمه نهایی توانست رقیب تکنیکی ایرانی‌اش را شکست دهد. یوسف در فینال مغلوب نماینده کره جنوبی شد و نقره گرفت.

این آزادکار تاجیکستانی پس از بازی های آسیایی بوسان به ایران آمد و چند دوره در تیم های لیگی مانند صنام تهران و راه آهن خراسان کشتی گرفت. شکست ۱۰-۸ او مقابل مجید محمدی در شرایطی که ۸-۰ از او پیش بود، هیجان انگیزترین رقابت او با حریفان ایرانی اش بود.

یک سال بعد از بوسان و در رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی دهلی نو، ایران تمام مدال های طلا را تصاحب کرد و فقط مدال زرین ۷۴ کیلوگرم را از دست داد.

یوسف عبدالسلامف موفق شد در دیدار پایانی این وزن با غلبه بر رضا رمضان زاده کشتی گیر خراسانی تیم ملی ایران، عنوان قهرمانی این وزن را نصیب خود کند.

المپیک ۲۰۰۴ آتن – دهم

عبدالسلامف که در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی نتوانسته بود سهمیه حضور در بازی‌ها را کسب کند، در المپیک آتن به عنوان نهمی رسید. آنجا النور آسانوف از آذربایجان را شکست داد اما به دانیل ایگالی قهرمان کانادایی سال ۱۹۹۹ جهان و المپیک سیدنی باخت.

او در مسابقات جهانی ۲۰۰۵ بوداپست، از سد نماینده کره جنوبی گذشت اما با شکست از سسلان تیگی­یف (ازبکستان) از دور رقابت‌ها کنار رفت.

اما سال ۲۰۰۷ در مسابقات جهانی باکو، شرایط فنی و جسمانی کاملا متفاوتی داشت و در اوج آمادگی روی سکوی دوم ایستاد. ابتدا زائوربک سوخی­­یف ازبکستانی را از پیش رو برداشت. کسی که سال ۲۰۰۹ در دانمارک روی سکوی قهرمانی جهان ایستاده و سال ۲۰۱۰ در مسکو نقره گرفته بود.

یوسف سپس لی دو سو از کره جنوبی را ۱۱-۰ مغلوب کرد. لازاروس لوئیزیدیس از یونان و سرهات بالچی از ترکیه دیگر حریفان مغلوب او بودند. بالچی همانی است که در فینال وزن ۹۶ کیلوگرم مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول در ورزشگاه سینان مغلوب رضا یزدانی شد.

یوسف در فینال مسابقات جهانی ۲۰۰۷ باکو به گئورگی کیتایف از روسیه باخت و بالاتر از رضا یزدانی نماینده ایران به مدال نقره رسید.

او که طی آن سال ها تقریبا در هیچ رقابتی دست خالی نمی ماند، سال ۲۰۰۸ در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی کره جنوبی مدال برنز را نصیب خود کرد.

المپیک ۲۰۰۸ پکن - نقره

در ۳۱ سالگی و در دومین المپیک زندگی ورزشی‌اش نمایندگان استرالیا، اوکراین و ترکیه را از پیش رو برداشت. به این ترتیب بدون از دست دادن امتیاز راهی فینال شد.

نتایجش تحسین انگیز بود. برتری ۸-۰ مقابل ساندیپ کومار از استرالیا، پیروزی ۷-۰ در برابر تاراس دانکو (اوکراین) و کامیابی ۴-۰ روبروی سرهات بالچی از ترکیه.

عبدالسلامف در فینال به ریواز میندوراشویلی از گرجستان باخت و دوم شد. این مدال در کنار مدال برنز رسول بوگی­یف در ۷۳ کیلوگرم جودو باعث شد تاجیکستان وارد جدول رده بندی مدال‌های المپیک آتن شود و همراه با باهاما، کلمبیا، قرقیزستان و مراکش در رده شصت و چهارم بایستد.

یوسف در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ هرنینگ نیز کشتی گرفت و در آستانه کسب مدال، متوقف شد. وویتچوفسکیس از لتونی را ۶-۳ شکست داد اما ۲-۰ به سوخی­یف ازبکستانی باخت. آدریان ژائو از برزیل را ضربه فنی کرد. پشت خوزه آلبرتو دیاز از ونزوئلا را هم به تشک دوخت اما در دیدار رده بندی مقابل ابراگیم آلداتوف قهرمان سال ۲۰۰۶ جهان از اوکراین شکست خورد و در رده پنجم قرار گرفت.

سال ۲۰۱۱ و در رقابت های قهرمانی آسیا موفق شد شینیا ماتسوموتو از ژاپن را ۹-۰ شکست دهد. اما مقابل احسان امینی از ایران ۸-۱ مغلوب شد. در دیدار رده بندی هم در برابر رقیب همیشگی‌اش سوخی­یف از ازبکستان شکست خورد تا پنجم شود.

سالی که در آن قرار است المپیک لندن برگزار شود، برای یوسف با دنیایی از انگیزه آغاز شد. در تورنمنت معتبر مغولستان مدال طلای ۷۴ کیلوگرم را به گردن آویخت. در رقابت‌های قهرمانی آسیا به میزبانی کره جنوبی نیز روی سکوی سوم ایستاد.

در مسابقات گزینشی قزاقستان فقط یک گام مانده به کسب سهمیه متوقف شد اما در آزمون دشوار هلسینکی توانست گام به دیدار پایانی بگذارد و ضمن غلبه بر اورگودول از مغولستان، با مدال طلا به استقبال المپیک لندن برود.