امیدهای ایران در لندن؛ احسان لشگری (کشتی آزاد)

احسان لشگری حق نشر عکس IAWF
Image caption احسان لشگری در قاصله دو ماه به المپیک با نظر رسول خادم مسافر لندن شد.

نماینده دیگری از قزوین در تیم ملی کشتی آزاد ایران. از این خطه پیش از او کشتی گیرانی مثل مهدی یعقوبی، خسرو پیشرو، رضا لایق و شهاب قربانی در رقابتهای المپیک، جهانی، جام جهانی و گزینشی المپیک، دوبنده تیم ملی را پوشیدند.

عیسی باقرآبادی نیز با هفت طلا و دو نقره، از جمله برترین کشتی گیران تاریخ رقابتهای قهرمانی کشور است.

احسان لشگری تا پیش از سال ۲۰۰۹ که رسماً دوبنده تیم ملی را به تن کرد، در صحنه مسابقات داخلی حضور فعالی داشت. از لیگ برتر گرفته تا جام تختی. شکست ناباورانه مقابل مرتضی رحمت زاده ۷۴ کیلویی در شهرستان زیراب و ناکامی مقابل محمد حسین­زاده در فینال جام تختی.

اما پس از جام تختی با مصدومیت حسین ­زاده و پیشرفت محسوس لشگری، دوبنده تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانی ۲۰۰۹ آسیا به میزبانی تایلند نصیب او شد.

احسان در تایلند مقابل رقیب چینی به زحمت افتاد اما با برتری در تمام کشتی ها به فینال رسید تا ضمن پیروزی بر لی ­جائه سونگ از کره جنوبی روی سکوی نخست بایستد.

ملی پوش ایران در مسابقات جهانی اما جمال میرزایی از همدان بود که البته نصیبی از مدال های این وزن نبرد.

لشگری در جام جهانی ۲۰۱۰ مسکو نیز دوبنده تیم ملی را پوشید اما مقابل عبدالسلام گادیسوف از روسیه، در یک لحظه غفلت، گرفتار فن زیبا، پرتابی و پنج امتیازی سگ­بند شد و شکستی تلخ در کارنامه اش به ثبت رسید. احسان در آن مسابقات به جک هربرت آمریکایی نیز باخت.

لشکری اما در دیدار ایران و آذربایجان، با ۵ امتیاز مقابل نوروز تمرزاوف پیروز شد. کمتر از دو هفته بعد هم در اصفهان روی سکوی نخست جام تختی ایستاد.

تکرار طلای آسیا

سال ۲۰۱۰ مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی هندوستان برگزار شد. لشگری در وزن پنجم با صعود به فینال و برتری مقابل تمام رقبا، از عنوان قهرمانی اش دفاع کرد. سمن­اوف از قزاقستان رقیب مغلوب او در مبارزه نهایی بود.

مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو نخستین و آخرین حضور لشگری در مسابقات قهرمانی جهان بوده است. حضوری که منجر به کسب نتیجه مطلوب نشد.

او در مسکو فقط یک بار به روی تشک رفت و ناباورانه مغلوب اشتفان گئورگیتا از رومانی شد تا از دور رقابتها حذف شود.

سال ۲۰۱۱ نیز گرچه در جزیره کیش به فینال جام تختی صعود کرد اما مقابل احسان امینی از کرمانشاه که دیگر مدعی تیم ملی در این وزن است، شکست خورد و روی سکوی دوم ایستاد.

لشگری بعداً این شکست را در فینال لیگ برتر جبران کرد. در فینال لیگ سال ۱۳۹۰ بین تیم های ثامن الحجج سبزوار با خونه به خونه بابل، لشگری که صبح در مرحله نیمه نهایی بر میثم جوکار غلبه کرده بود، در فینال هم ۲-۰ از سد امینی گذشت.

دوبنده تیم ملی برای مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول، نه نصیب امینی شد و نه لشگری یا حتی جمال میرزایی. بلکه علیرضا گودرزی از تهران با موفقیت کامل در تمام آزمون ها، بلیت سفر به استانبول و رقابت در سالن سینان اردم را دریافت کرد.

گودرزی همچون مصطفی آقاجانی (۶۰ کیلوگرم) با قبول شکست در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول نتوانست سهمیه المپیک در وزن پنجم را به دست بیاورد.

او به شریف شریف­اوف از آذربایجان باخت و در گروه بازنده ها نیز نمایش ضعیفی مقابل کایل ساندرسون آمریکایی ارائه کرد.

گودرزی که با برتری کامل مقابل حریفان داخلی اش مسافر استانبول شده بود، پس از مسابقات جهانی نیز عملکرد قابل توجهی نداشت و با تداوم شکست در لیگ برتر و جام تختی از چرخه رقابت مدعیان تصاحب دوبنده تیم ملی خارج شد.

کسب سهمیه المپیک

مسابقات آزمایشی لندن؛ آخرین حضور کادر پیشین بر راس تیم ملی کشتی آزاد بود. احسان لشگری در آن رقابت‌ها و در سالن اکسل لندن نماینده ۸۴ کیلوگرم ایران بود.

او پس از استراحت در دور اول، اسپینال از پورتوریکو را مغلوب کرد تا حریف سوسلان کتسویف از روسیه در نیمه نهایی شود. شکست مقابل کشتی گیر روسیه او را راهی دیدار رده بندی کرد. جایی که با غلبه بر ریموند جردن از آمریکا روی سکوی سوم ایستاد.

کادر فنی جدید، لشگری را مسافر مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی کرد تا او برای سومین بار روی سکوی نخست قاره پهناور بایستد. لشگری در نخستین دیدار امیدجان عثمانف ازبکستانی را شکست داد. سپس از سد بات مونخ از مغلوستان گذشت. در نیمه نهایی بر حریف ژاپنی چیره شد تا در فینال به مصاف حریف اهل کره جنوبی برود. او این مسابقه را به راحتی و ۹-۰ از پیش رو برداشت.

احسان لشگری سپس با عبور از سد نمایندگان سرشناس ازبکستان و تاجیکستان سهمیه ورودی المپیک را در شهر آستانه قزاقستان از آن تیم ملی کشتی آزاد ایران کرد.

حریف ازبکستانی او زائوربک ­سوخی­یف قهرمان سال ۲۰۰۹ جهان بود. حریف تاجیک نیز یوسف عبدالسلامف، نایب قهرمان المپیک پکن. با این همه؛ امینی و لشگری همچنان رقابتی پایاپایی برای حضور در ترکیب نهایی تیم ملی داشتند.

به همین خاطر، رسول خادم هر دو را مسافر مسابقات جام جهانی ۲۰۱۲ باکو کرد. احسان لشگری ۳-۰ بر ابراهیم بلوکباشی از ترکیه چیره شد. سپس داتو مارساگیشویلی از گرجستان را مغلوب کرد. مارساگیشویلی در مسابقات جهانی استانبول روی سکوی سوم ایستاده بود.

تنها شکست لشگری در این رقابت‌ها، ناکامی در فینال مقابل شریف شریف­اوف از جمهوری آذربایجان بود.

احسان امینی هم دو بار به روی تشک آمد. برتری ۸-۰ مقابل نماینده ژاپن و پیروزی بر مایکل گاوین آمریکایی حاصل حضور او در جام جهانی بود. او رقیب آمریکایی اش را در تایم اول، با دو اجرای متوالی و زیبای فن "یکدست و یکپا" از پیش رو برداشت.

مدعیان مدال در لندن

سرانجام در فاصله ۶۰ روز تا مسابقات کشتی المپیک لندن، رسول خادم تصمیم گرفت احسان لشگری را مسافر المپیک کند.

آزادکار قلدری چون شریف شریف اوف آذربایجانی را باید در صف نخست مدعیان کسب مدال طلای این وزن قرار داد. او در استانبول ۲۰۱۱ توانست آلبرت ساریتوف از روسیه، کایل ساندرسون امریکایی و ابراگیم آلداتوف اوکراینی را اسیر تکنیک و قدرت بدنی خود کند.

آلداتوف غیر از نقره پارسال، دارنده مدال طلای سال ۲۰۰۶، نقره ۲۰۰۷ و برنز ۲۰۰۹ هم هست. جک هربرت آمریکایی نیز عنوان نایب قهرمانی سال ۲۰۰۹ جهان را در اختیار دارد.

آنزور یوریشف از روسیه هم مدعی کسب مدال طلاست. او گربه سیاه شریف شریف­اوف محسوب می شود و دو دوره پیاپی در مسابقات قهرمانی اروپا بر او غلبه کرده.

یوریشف در مصاف با ایرانی ها، رجب زاده را در مسابقات جوانان جهان شکست داده و با رضا یزدانی نیز برد و باخت شده است.

خوزه دانیل دیاز ۲۳ ساله از ونزوئلا نیز قصد دارد شگفتی بزرگ این وزن در لندن را به جا بگذارد. او در مسابقات گزینشی المپیک به میزبانی چین، روی سکوی نخست ایستاد. دیاز در فینال توانست بر سسلان کتسوئف از بلاروس چیره شود.

حاجی مراد نورماگومدف از ارمنستان هم ضمن کسب مدال طلای جام دان کلوف، موفق شد رقابتهای گزینشی در قاره اروپا را فتح کند.

ابراهیم بلوکباشی از ترکیه، زائوربک سوخی­یف (ازبکستان) و هومبرتو مارتینز کوبایی نیز مانند احسان لشگری، خواهان تصاحب یکی از سکوهای این وزن در المپیک لندن هستند.