امیدهای ایران در لندن؛ صادق گودرزی (کشتی آزاد)

صادق گودرزی حق نشر عکس Ali kaveh

همان روزی به دنیا آمد که سالگرد جنگ ۸ ساله ایران و عراق بود و البته دقیقاً در همان سالی که جنگ تمام شد. ۳۱ شهریور ۱۳۶۷ در شهرستان ملایر. کشتی نویسان به مطایبه، جنگجو بودن او روی تشک مبارزه را منتسب می دانند به نسبت های تاریخی اش با آغاز و پایان جنگ.

از معدود کشتی گیرانی است که طلای آسیا را از نوجوانان تا بزرگسالان به گردن آویخته. اما رنگ هیچ کدام از مدال های جهانی اش طلایی نیست.

سال ۲۰۰۴ در بیشکک قهرمان ۶۹ کیلوگرم نوجوانان آسیا شد. اما از آن به بعد تا امروز، همه افتخاراتش را در ۷۴ کیلو به دست آورده. همان سال در ابوظبی توانست نشان زرین جوانان آسیا را تصاحب کند. کمتر از ۵۰ روز بعد در گواتمالا هم روی تشک رفت تا حضور در مسابقات جوانان جهان را هم تجربه کند.

آنجا نمایندگان پاناما، مجارستان، اوکراین و قزاقستان را از پیش رو برداشت. در فینال اما به "کاخابر خوبشتو" از روسیه باخت.

توقف گودرزی در فینال و عدم موفقیتش در کسب مدال طلا در میادین جهانی، از جوانان تا بزرگسالان امتداد داشته. او قصد دارد این مسیر سیمین و برنزی را به طلای المپیک منتج کند.

روی نوار موفقیت

سال ۲۰۰۹ در پاتایا و رقابت های قهرمانی آسیا، مدال طلا را به گردن آویخت. همان سال در مسابقات جهانی دانمارک نیز توانست نخستین مدال جهانی اش در عرصه بزرگسالان را در نخستین حضور خود به گردن بیاویزد.

در ورزشگاه مسه سنتر شهر هرنینگ، ابتدا گابور هاتوش از مجارستان را شکست داد. سپس از سد سیف­الدین عثمانوف (قزاقستان) گذشت. چو بیونگ کوان از کره جنوبی نیز مقابل نماینده ایران تسلیم شد.

گودرزی در نیمه نهایی به دنیس سارگوش از روسیه باخت. در دیدار رده بندی اما مراد گایداروف برنده مدال برنز المپیک پکن را شکست داد و به شادمانی این مدال، در آغوش پژمان درستکار گریست.

یک لحظه تعلل و شکست ناباورانه مقابل اندیار گدویف از روسیه در جام جهانی ۲۰۱۰ مسکو، او را در تمریناتش مصم تر کرد تا ناکامی جام جهانی مسکو را در رقابت های جهانی همان سال که به میزبانی مسکو برگزار شد، جبران کند.

او با کسب مدال طلا در جام جایزه بزرگ گرجستان راهی رقابت های جهانی شد. سورن مارکوسیان از ارمنستان، عبدالحکیم شاپی­یف(قزاقستان)، ولادیمیر سیروتین(اوکراین) و ایوان فوندورا از کوبا را یکی پس از دیگری شکست داد و برای کسب مدال طلا گام به دیدار نهایی گذاشت. دنیس سارگوش اما باز هم موفق شد رقیب ایرانی اش را شکست دهد و طلای این وزن را در روسیه نگه دارد.

کم نوسان ترین ملی پوش

گودرزی در سال های اخیر از جمله کم نوسان ترین ملی پوشان کشتی آزاد ایران بوده. تقریباً تمام رقابت ها را با دست پر ترک کرده. گاهی هم که کمتر از حد انتظار علاقمندان کشتی ظاهر شده، آنقدر نبوده که هوادارانش را نا امید کند.

حق نشر عکس Ali Kaveh

بازی های آسیایی گوانگجو از جمله مسابقاتی است که او توقعات کشتی دوستان ایرانی را برآورده کرد و روی سکوی قهرمانی ایستاد.

در مسابقات جهانی استانبول نیز توانست به مرحله فینال صعود کند. اما زمانی که دنیس سارگوش رقیب همیشگی اش از راهیابی به فینال بازماند، گودرزی مقابل رقیب تازه وارد آمریکایی اش ناکام ماند.

نماینده وزن چهارم ایران در گام اول موفق شد رقیبش از گینه بیسائو را شکست دهد. سپس الکساندر بورچا از مولداوی را مغلوب کرد. در سومین مبارزه مجدداً بر مراد گایداروف از بلاروس چیره شد.

دیوید خوتیاشویلی از گرجستان را در دور چهارم شکست داد و سهمیه المپیک را مسجل کرد. در رالی نفسگیر رقابت های این وزن، برای پنجمین بار هم به روی تشک آمد تا ضمن غلبه بر عبدالحکیم شاپی­یف (قزاقستان) روانه دیدار نهایی شد.

در نیمه مقابل جدول، جردن باروز آمریکایی توانست دنیس سارگوش را شکست دهد و به فینال برسد.

او که سبک مبارزه اش یادآور کنی ماندی در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی در همین وزن است، در فینال با تسلطی چشمگیر توانست از سد گودرزی عبور کند. گرچه صادق نیز جنگید و کم فروشی نکرد.

به این ترتیب، صادق گودرزی دومین مدال نقره جهانی را هم به به برنز سال ۲۰۰۹ افزود. چنانچه در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا نیز مدال طلای دیگری را کسب کرد که با احتساب رده های سنی پایه، پنجمین نشان زرین گودرزی در قاره پهناور است.

او در جام جهانی باکو نیز که آخرین رویداد مهم قبل از المپیک محسوب می شود به روی تشک رفت و اگرچه مجدداً به جردن باروز باخت اما این بار بر خلاف استانبول، اجازه زیرگیری از پای چپ را به او نداد.

او درباره عملکردش در جام جهانی باکو می گوید: از هر نظر آماده بودم. بهترین کشتی هایم را مقابل حریفان آذربایجانی و گرجستانی گرفتم که سال قبل روی سکوی سوم جهان ایستادند.

گودرزی درباره باخت دوباره‌ مقابل جردن باروز گفت: مقصر خودم بودم. چون آنچه کادر فنی به من گفته بودند را نتوانستم به خوبی اجرا کنم. باختم به این حریف فقط اشتباه تاکتیکی بود که مقصر خودم بودم.

او با تاکید بر اینکه به برنامه های رسول خادم اعتقاد دارد و خودش را با او تطبیق داده، درباره انتقاداتی که از اعزام نفرات اصلی تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۲ صورت گرفته است، گفت: "برخی از منتقدان، تا به حال حتی در یک ورزش همگانی هم حضور نداشته اند!"

گودرزی درباره میزان احتمال موفقیتش در لندن می گوید: "اگر در المپیک موفق نشوم مقصر خودم هستم. باید در مدت زمان باقی مانده تا المپیک از نظر روانی خود را بالاتر بکشم. هرچه در توان دارم در اردوها به اجرا بگذارم تا با آمادگی بدنی و روانی مناسب راهی لندن شوم. المپیک هر چهار سال یک بار است و شاید دیگر المپیکی برای ما در پیش نباشد."

مدعیان مدال در لندن

در وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک لندن از دیدگاه کارشناسان، غیر از گودرزی و باروز آمریکایی، نمایندگان روسیه، آذربایجان و گرجستان نیز بخت بیشتری نسبت به سایر حریفان برای ایستادن روی سکو و تقسیم مدال ها دارند.

اشرف علی­یف از آذربایجان و دیوید خوتیشویلی از گرجستان، به اتفاق روی سکوی سوم مسابقات جهانی استانبول ایستادند.

گودرزی هر دوی آنها را در جام جهانی ۲۰۱۲ از پیش رو برداشت. ضمن آنکه در استانبول نیز خوتیشویلی را برده بود.

دنیس سارگوش از روسیه هم که تاکنون سه بار در تهران، هرنینگ دانمارک و مسکو دستش مقابل گودرزی بالا رفته، به کمتر از طلا نمی اندیشد.

او همچنین دو بار مقابل هادی حبیبی در ارتشهای جهان به میزبانی حیدرآباد هندوستان و جام جهانی کراسنویارسک پیروز شده که بار دوم با ضربه فنی بود.

جردن باروز آمریکایی نیز مرد بی شکست سالهای اخیر کشتی آزاد جهان است.

اما سایر مدعیان کم نام و نشان تر را نیز نمی توان نادیده انگاشت. متیو گنتری از کانادا به اتفاق کریل ترزیف (بلغارستان) و ناراسینگ یاداو (هندوستان) و اونوربات پوره­جاو (مغولستان) از جمله کشتی گیرانی هستند که یک لحظه دست کم گرفتن آنها از سوی رقبای صاحب نام، می تواند معادلات وزن چهارم را در لندن به هم بریزد.

گنتری کانادایی همواره مقابل ایرانی ها خوب ظاهر شده. سال ۱۳۸۷ در جام تختی به میزبانی کرمانشاه، علی اصغر بذری را ۱۲-۰ شکست داد. میثم مصطفی جوکار را ۸-۲ مغلوب کرد و از سد حسن طهماسبی نیز گذشت. اما گودرزی سال ۲۰۰۹ در فینال جام جایزه بزرگ گرجستان، گنتری را ۴-۲ مغلوب کرد.

مُشت آسیا در این وزن پر است. غیر از گودرزی و کشتی گیران هند و مغول و ژاپن، عثمانوف از قزاقستان و رشید کوربانف (ازبکستان) نیز چشم دوخته اند به مساعدت جدول و قرعه مناسب.

ریکاردو روبرتی از ونزوئلا هم فوق العاده خطرناک و غیر قابل پیش بینی است. گرچه قبل از المپیک، در تورنمنت مادرید مغلوب گودرزی شد. این ونزوئلایی باتجربه، در استانبول ۲۰۱۱ بر دنیس سارگوش از روسیه غلبه کرده بود.