امیدهای ایران در لندن؛ کمیل قاسمی (کشتی آزاد)

کمیل قاسمی حق نشر عکس fars
Image caption کمیل قاسمی با lمربیگری رسول خادم و علیرضا رضایی، دومین مدال فوق سنگین ایران در بازی های المپیک را شکار کند.

او تنها ورزشکاری است در تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران که اگرچه سهمیه المپیک را نگرفت اما مسافر لندن شد. کم‌تجربه‌ترین کشتی‌گیر در جمع سیزده ملی‌پوش اعزامی ایران به المپیک و کشتی گیری، در دسته فوق سنگین به روی تشک خواهد رفت.

اینها همه اگرچه نکاتی است نه چندان امیدوار کننده اما یک امتیاز مثبت را نیز در خود نهفته دارد که بقیه ملی پوشان از آن بی بهره اند!

کمیل قاسمی ۲۴ ساله، نه خیلی عنوان دار است و نه مدعی شماره یک در المپیک. میزان توقعات علاقمندان پرشمار این رشته ورزشی در ایران نیز از او به اندازه نمایندگان سایر اوزان نیست.

همه اینها باعث می شود او نسبت به هم تیمی هایش، به مراتب با استرس و هیجانات کاذب کمتری راهی لندن شود.

کمیل مثل یزدانی یا تقوی زیر فشار سنگین توقعات قرار ندارد و در صورتی که راهی به سکوی این وزن نیابد، شکستش به مثابه یک فاجعه تلقی نخواهد شد.

کمیل قاسمی پس از مسعود اسماعیل پور و رضا یزدانی، سومین جویباری در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد ایران برای حضور در المپیک لندن محسوب می شود. اگر "جمال اوتار سلطانوویچ سلطانف" عضو تیم جویبار در لیگ برتر ایران که با روسیه به المپیک خواهد آمد را نیز محاسبه کنیم، این شهرستان حالا چهار نماینده در رقابتهای کشتی آزاد المپیک لندن دارد!

جویبار همان شهری است که پیش از اینها محمود اسماعیل­پور، یعقوب نجفی جویباری و مهدی حاجی زاده را نیز به تیم ملی کشتی آزاد ایران معرفی کرد و روی سکوهای معتبر بین المللی فرستاد.

دو برنز در جوانان جهان

اردیبهشت ۱۳۸۶ در سالن بهشتی مشهد با برتری مقابل مهدی نوری از اردبیل به عنوان قهرمانی مسابقات انتخابی تیم ملی جوانان دست یافت.

همان سال به اتفاق نوری، برای مسابقات ۲۰۰۷ جوانان جهان به میزبانی چین، و همراه با پرویز هادی (آذربایجان شرقی)، عباس واضحی (مازندران) و اشکان مردانی (لرستان) در وزن ۹۶ کیلوگرم به اردوی تیم ملی دعوت شدند.

قاسمی اما فرد برتر این وزن بود و راهی مسابقات جهانی شد. پیش از سفر در فرودگاه به خبرنگاران گفت: "برای کسب مدال طلا عازم می شوم." اگرچه به قولش وفا نکرد اما مدال برنز نیز بهتر از بازگشت به ایران با دست های خالی بود.

در چین ابتدا روسلان واگیزوف از قزاقستان را شکست داد اما در دور دوم به آلن زاسی­یف اوکراینی باخت. با صعود زاسی­یف به فینال، کمیل در گروه بازنده ها به جدول رقابتها بازگشت.

در سومین کشتی خود موفق شد تایلور مور آمریکایی را شکست دهد و برای کسب مدال برنز نیز از سد ویلیام هارتز آلمانی گذشت تا روی سکوی سوم بایستد.

پس از مسابقات جهانی در رقابتهای المپیاد ایرانیان به میزبانی ساری، مغلوب اشکان مردانی از لرستان شد و به مدال نقره رسید.

سال ۱۳۸۶ در لیگ برتر برای پاس کشتی گرفت. مهدی مازندرانی از صدرای زیراب را شکست داد اما به اباذر اسلامی از راه آهن خراسان در هر دو مسابقه رفت و برگشت باخت. او همچنین مغلوب سعید طهماسبی‌نژاد از گاز مازندران شد. خرداد ۱۳۸۷ در جام شهدا به میزبانی اراک نایب قهرمان شد.

حق نشر عکس isna

پیروزی ها و شکست ها، کامیابی ها و ناکامی هایی که بار تجارب او را وزین تر می کرد.

سال ۲۰۰۸ در قطر با غلبه بر حریف مغولستانی موفق شد مدال طلای جوانان آسیا را نصیب خود کند. او پیش از راهیابی به فینال، سرگئی لوژنف از قزاقستان و نماینده کره جنوبی را از پیش رو برداشت.

قاسمی که برنز جام جوانان در ترکیه را نیز کسب کرده بود، در مسابقات جوانان جهان به میزبانی همین کشور، ابتدا دانیل لیگیتی از مجارستان را مغلوب کرد و سپس ایزاگامبتوف قزاقستانی را.

کمیل قاسمی در دور سوم توانست گریگوری چیکووانی از گرجستان را نیز شکست دهد و انتقام شکست تورنمنت ترکیه را از او بگیرد. اما در مرحله نیمه نهایی برای دومین بار به آلن زاسی­یف از اوکراین باخت.

قاسمی برای تکرار مدال برنز جهانی اش از سد کوین شوائبه (آلمان) گذشت. در لیگ کشتی آزاد سال ۱۳۸۷ برای تیم صدرای زیراب به روی تشک رفت. در هفته ششم مقابل خشایار دهستانی از تیم آزادگان بابل مغلوب شد اما بعداً در جام تختی به میزبانی جزیره کیش بر دهستانی غلبه کرد.

اسفند ۸۷ در جام تختی به میزبانی اصفهان، عبدل آمایف ازبکستانی را برد و به فینال رسید اما مقابل رسول توکلی تسلیم شد و به مدال نقره بسنده کرد. خرداد ۸۸ در انتخابی تیم ملی بزرگسالان با نتیجه ۴-۰ به علیرضا رباط مرادی باخت.

صعود به ۱۲۰ کیلوگرم

آبان ۸۸ با صعود به ۱۲۰ کیلوگرم در تورنمنت ارمنستان با قبول شکست مقابل گوچاشویلی از گرجستان، برای کسب مدال برنز توانست حریف اوکراینی خود را شکست داده و به مقام سوم برسد.

در لیگ برتر برای تیم گاز مازندران کشتی گرفت. بهمن ۱۳۸۸ نیز در انتخابی برای جام تختی روی سکوی قهرمانی دسته فوق سنگین ایستاد. در خود جام تختی اما مغلوب حمید سیفی شد.

سال ۸۹ در قهرمانی کشور به میزبانی تهران به مدال طلا رسید. در لیگ ۸۹ برای تیم جویبار کشتی گرفت. در هفته اول احمد رسولی از گلستان را برد اما هفته بعد به اشکان ازلی‌فر از گاز مازندران باخت.

در هفته سوم بر پرویز هادی از تیم ملایر غلبه کرد و همین نتیجه را در دور برگشت نیز تکرار کرد. در سه تایم هادی پورعلیجان را شکست داد؛ در فینال لیگ برتر اما به فردین معصومی صاحب دوبنده تیم ملی باخت.

در بررسی شکست های او باید این نکته را مدنظر قرار داد که اکثر رقبای پیروز، باتجربه تر و سن و سال دارتر از او بودند و نمی شد به قاسمی خرده گرفت. زیرا او به طور منطقی داشت تجربه اندوزی می کرد و مسابقه به مسابقه، ورزیده تر و کم اشتباه تر می شد.

در جام جهانی ۲۰۱۱ کمیل قاسمی رزرو آذرشکیب بود. او فقط یک بار به روی تشک رفت که آنهم به برتری مجدد مقابل دانیل لیگیتی از مجارستان انجامید.

اینک؛ المپیک لندن

مهم‌ترین عناوین کمیل قاسمی، مدال طلای جوانان آسیا و دو مدال برنز جوانان جهان است که همه این مدال ها در دسته ۹۶ کیلوگرم نصیب او شده است. بهترین نتیجه قاسمی در دسته فوق سنگین، مدال نقره سال ۲۰۱۱ آسیاست که شرح مسابقاتش در زیر آمده است.

دور اول: آسخات کاسپوف از قزاقستان را در سه تایم شکست داد.

دور دوم: آیال لازارف از قرقیزستان را مغلوب کرد.

دور سوم: چولونبات از مغولستان را ۳ بر صفر برد

فینال: ۸ بر صفر به آرتور تایمازوف از ازبکستان باخت.

قاسمی در انتخابی برای استانبول ۲۰۱۱ در نیمه نهایی به پرویز هادی باخت.

شکست فردین معصومی در مسابقات جهانی استانبول و عدم راه یابی پرویز هادی به فینال مسابقات گزینشی قزاقستان، باعث شد تا سرنوشت ایران در کسب سهمیه این وزن به مسابقات چین کشیده شود. سهمیه المپیک را آنجا پرویز هادی به دست آورد.

سرانجام اما کمیل قاسمی در تک کشتی های اردویی، در چهار تایم بر فردین معصومی و مدتی بعد نیز در پنج تایم بر پرویز هادی غلبه کرد و ملی پوش شد.

بلال ماخوف از روسیه، شیمارف از بلاروس و تایمازف ازبکستانی دایره مدعیان اصلی تصاحب مدال در لندن را تشکیل خواهند داد.

طاها آق­گول ترکیه ای هم باید جور شکست هموطنش فاتح چاکر اوغلو در مسابقات جهانی استانبول را بکشد. او پدیده ای است آینده دار که می تواند در لندن خاطره خوش قهرمانی محمود دمیر در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا را برای ترک های کشتی دوست زنده کند.

تراول دلاگنف آمریکایی را نیز مانند جمال الدین ماگومدف از آذربایجان و دیوید موزماناشویلی از گرجستان، نمی توان دست کم گرفت.

در این بین، کمیل قاسمی نیز قصد دارد بهترین کشتی های خود را بگیرد و پس از مدال نقره علیرضا رضایی در المپیک آتن، ایران را برای دومین بار صاحب مدال فوق سنگین کشتی آزاد در المپیک ها کند.

قاسمی در تورنمنت مادرید که قبل از المپیک برگزار شد، مثل بقیه به مدال طلا رسید اما کار او ارزشمندتر بود. زیرا در عین ناباوری توانست الکسی شیماروف قهرمان جهان از بلاروس را مغلوب کند.

کار کمیل در لندن اما به سادگی مادرید نیست. در تاریخ کشتی ایران در مسابقات فوق سنگین بازی های المپیک، فقط سال ۲۰۰۴ علیرضا رضایی در استادیوم آنولیوسیای شهر آتن توانسته تنها مدال بگیرد.

کمیل قاسمی حالا قصد دارد با lمربیگری رسول خادم و علیرضا رضایی، دومین مدال فوق سنگین ایران در بازی های المپیک را شکار کند.