امیدهای ایران در لندن؛ رضا یزدانی (کشتی آزاد)

رضا یزدانی حق نشر عکس Ali kaveh
Image caption رضا یزدانی یکی از دو مدعی اصلی وزن 96 کیلوگرم در المپیک لندن هم محسوب می شود.

با قدرت بدنی بالا و جنگندگی مثال زدنی اش یکی از پرامیدترین اعضای کاروان ورزش ایران در لندن است. حتی زمانی‌ که در ۸۴ کیلوگرم روی تشک می رفت، نیروی خارق العاده جسمانی اش باعث می شد گاهی حتی وزن بالایی ها هم حاضر نباشند در تمرینات با او سرشاخ شوند.

سبک منحصر به فرد مبارزه هایش باعث شده در میدان های بین المللی، محبوب و مورد توجه کشتی گیران بزرگی نظیر تایمازوف، مربیانی مثل شاهمرادف و حتی رافائل مارتینتی رییس فیلا باشد.

امروز در دنیای کشتی، کسی مثل رضا یزدانی فن درخت­کن را اجرا نمی کند. وقتی سراغ این فن می رود و حریف را به پرواز در می آورد، به خاطر کشش استثنایی و توان بازوهایش چنان ارتفاعی به پیکر حریف می دهد که ناگزیر شود به جای دفاع، فقط به فکر حفظ سلامتی اش باشد.

جسور، بی­باک، سراپا هجوم و شیفته مبارزه درگیرانه. به همین خاطر همواره در معرض مصدومیت است. از پارگی ابرو و شکستگی چانه گرفته تا شکستگی انگشت دست و پا و آسیب‌دیدگی زانو.

خیمه هایش هم سنگین است و زیرگیری­هایش کم نقص. به تمام معنا مبارز است. سال ۱۳۸۶ در انتخابی تیم ملی برای مسابقات جهانی باکو، وقتی صورتش مقابل مهدی منصوری خونالود شد حاضر به نیمه تمام گذاشتن مسابقه نبود.

از پزشک سالن گرفته تا داور و مربی و مسئولین فدراسیون و حتی تماشاگران، همه خواستار انصراف یزدانی از ادامه مسابقه بودند اما او کوتاه نمی آمد!

متولد سوم شهریور ۱۳۶۳ در شهرستان جویبار است. کشتی را که ورزش اول آن خطه است، به عشق پدرش از ۱۱ سالگی زیر نظر محمود اسماعیل پور شروع کرده.

پدر که خود نیز کشتی گیر بود، در هجده سالگی رضا بر اثر عارضه سرطان درگذشت. رضا یزدانی لطمه روحی شدیدی خورد از این اتفاق و مدت ها حاضر نمی شد به سالن تمرین بازگردد. اما وقتی سرانجام رضایت داد تا به عشق و یاد پدر باز هم به روی تشک بیاید، به زودی چنان خوش درخشید که در سالن سیدرسول حسینی لقب "پلنگ جویبار" را به او دادند و حتی برخی رقبای خارجی اش هم که در کشورهای مختلف همواره ناظر تشویق های تماشاگران ایرانی بوده اند، این لقب را به زبان فارسی ادا می کنند.

سال ۲۰۰۶ در مسابقات جهانی گوانگجو فقط به ساجید ساجیدوف از روسیه باخت تا روی سکوی سوم بایستد. کمتر از سه ماه بعد در بازی های آسیایی دوحه تمام رقبایش را از دم تیغ گذراند.

المپیک ۲۰۰۸ پکن

برای حضور در نخستین المپیکش، در همان مسابقات جهانی باکو که مرحله نخست گزینشی ها بود، سهمیه را قطعی کرد.

حق نشر عکس Ali kaveh

او در باکو با غلبه بر وادیم لالی یف (ارمنستان)، نوروز تمرزوف (آذربایجان) تراویس کروز(کانادا)، جو ویلیامز (امریکا) و شکست مقابل گئورگی کیتایف (روسیه) روی سکوی سوم ایستاد.

در پکن اما پس از غلبه بر رادوسلاو هوربیک لهستانی، مقابل نوروز تمرزوف از آذربایجان به راحتی شکست خورد تا همچون بقیه هم تیمی هایش (غیر از مراد محمدی) دست خالی به ایران برگردد. یزدانی تمرزوف را سال قبل از المپیک در خانه اش تسلیم کرده بود.

سال ۲۰۱۰ در قهرمانی آسیا به میزبانی هندوستان طلا گرفت و هم در بازی های آسیایی گوانگجو توانست از عنوان قهرمانی خود در دوره قبلی بازیها دفاع کند. با اینحال به خاطر یک ماجرای بی سابقه از حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو باز ماند.

عدم تمایل او برای تماشای تئاتر با سایر اعضای تیم ملی، منجر به خط خوردن نامش شد و سیل انتقادات رسانه ها و علاقمندان کشتی نیز نتیجه ای نداشت. یزدانی برای دومین سال متوالی از همراهی تیم ملی بازماند. عرفان امیری به جای او راهی مسکو شد و در دستیابی به مدال جهانی ناموفق بود.

یزدانی در بازیهای آسیایی گوانگجو، کشتی گیرانی از سوریه، قزاقستان و کره جنوبی را شکست داد و راهی دیدار فینال شد.

او برای کسب مدال طلا با نتیجه ۱۰ بر ۷ کوربانف دارنده مدال برنز رقابت‌های جهانی از ازبکستان را شکست داد و در حالیکه از ابروی شکافته اش نیز خون می چکید، با شایستگی قهرمان آسیا شد.

استانبول ۲۰۱۱ – طلا

رضا یزدانی که پس از المپیک پکن در هیچ کدام از میادین جهانی حضور نداشت، در مسابقات جهانی استانبول مجدداً کشتی گرفتن در این رقابت های معظم را تجربه کرد.

کشتی‌گیر وزن ۹۶ کیلوگرم ایران پس از استراحت در دور اول، با برتری ضربه فنی مقابل ویلانووا از اسپانیا و عبور از سد گرگلی کیس (مجارستان) به مرحله یک چهارم نهایی رسید.

یزدانی سپس با روسلان شیخ‌اوف از بلاروس روبرو شد که در دور یک هشتم توانسته بود ختاگ گازیموف، قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان از آذربایجان را شکست دهد. اما یزدانی ۷ بر ۱ شیخ­اوف (برنده علیرضا حیدری در مسابقات جهانی ۲۰۰۶) را از پیش رو برداشت.

یزدانی با این پیروزی و رسیدن به مرحله نیمه نهایی، سهمیه حضور در المپیک لندن را کسب کرد. نماینده ایران در نیمه نهایی نیز سینیوی بولیتک کشتی‌گیر نیرومند و شگفتی ساز نیجریه‌ای را مغلوب کرد و به فینال راه یافت.

یزدانی در فینال مقابل هزاران تماشاچی ترکیه ای، سرهات بالچی از تیم میزبان رقابتهای جهانی را ۵ بر ۱ مغلوب کرد و اولین مدال طلای جهانی خود را به دست آورد. او حالا یکی از دو مدعی اصلی این وزن در المپیک لندن هم محسوب می شود.

در لندن غیر از یزدانی و عبدالسلام گادیسوف از روسیه، کشتی گیران گرجستان و جمهوری آذربایجان نیز در زمره مدعیان اصلی هستند.

گادیسوف در رقابتهای قهرمانی روسیه موفق شد حاجی مراد گاتسالوف چهره نامدار کشتی جهان را از پیش رو بردارد و مسافر لندن شود. گادیسوف در لیگ برتر ایران بر رضا یزدانی نیز چیره شده است.

نمایندگان کوبا، بلاروس، نیجریه، قزاقستان، ترکیه، اوکراین و ازبکستان نیز برای کسب یکی از چهار مدال این وزن، چشم به قرعه، حوادث و البته لغزش قهرمانان نامی دوخته اند.

یزدانی در جام جهانی ۲۰۱۲ باکو نیز اگرچه مقابل الیزبار اودیکادزه کشتی گیر نه چندان مطرح گرجستان لغزید، اما در فینال، نمایشی مطلوب مقابل ختاگ گازاموف از آذربایجان ارائه کرد و او را که از فنون خطا نیز استفاده می کرد، مقابل دیدگان تماشاچیان خودی از پیش رو برداشت.

یزدانی همچنین سرهات بالچی از ترکیه را بسیار راحت تر از مسابقات جهانی استانبول مغلوب کرد. جک وارنر آمریکایی را هم ۱۰-۱ شکست داد.

او با این نمایش پرشکوه در باکو که امتداد کشتی های عالی اش در استانبول بود، برای تمام رقبای المپیکی اش خط و نشان کشید.