شاهزاده خانم نقره‌ای بریتانیا

زارا فلیپس حق نشر عکس PA

تیم سوارکاری بریتانیا که دیروز (سه شنبه) به مقام دوم سوارکاری المپیک رسید، یک عضو ویژه دارد؛ زارا فیلیپس نوه ملکه بریتانیا.

او با اسم کامل زارا ان الیزابت فلیپس در سال ۱۹۸۱ در بیمارستانی در محله پدینگتون لندن به دنیا آمد. مادرش شاهزاده ان، تنها فرزند دختر ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ دوک ادینبورگ است.

زارا تنها دختر شاهزاده ان از همسر اولش پیتر فیلیپس، راه مادر و پدرش در سوارکاری را دنبال کرد. شاهزاده ان در المپیک ۱۹۷۶ مونترال عضو تیم سوارکاری ترکیبی بریتانیا بود و پدرش هم برنده مدال طلای سواری در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ.

نوه ملکه بریتانیا در دوران مدرسه، ورزش های مختلفی مانند هاکی، ژیمناستیک و دو ومیدانی را امتحان کرد ولی علاقه و تشویق مادرش باعث شد او به سوارکاری علاقه مند شود، و این رشته را به صورت حرفه ای دنبال کند.

فیلیپس و اسب سابق اش تایتون مدال طلای انفرادی و نقره تیمی مسابقات جهانی سوارکاری را در سال ۲۰۰۶ به دست آورند. پس از این موفقیت ها او توسط مخاطبان بی‌بی‌سی بعنوان شخصیت برگزیده سال انتخاب شد.

سوارکار سی و یک ساله تیم بریتانیا، دو المپیک آتن و پکن را به دلیل مصدومیت اسبش "تایتون" از دست داد، اما شاید بدترین اتفاق زمانی رخ داد که زارا فیلیپس در مسابقات سوارکاری فرانسه در سال ۲۰۰۸ شرکت کرده بود. در این مسابقات گردن اسب فیلیپس شکست و خود او هم از ناحیه استخوان ترقوه آسیب جدی دید.

مرگ تایتون برای زارا فیلیپس آن طور که خود او عنوان کرده، "اتفاقی ویران کننده" برای او بود، او پس از تایتون با های کینگ دام به مسابقات سوارکاری بازگشت. او در المپیک لندن هم با همین اسب در مسابقات شرکت کرد و به همراه تیم بریتانیا مدال برنز را به گردن آویخت.

او در فعالیت های مختلف خیریه برای کمک به موسسه های کودکان و سوارکاری در سال های اخیر مشارکت داشته است، درسال ۲۰۰۶ او برای کمک به آسیب دیدگان سونامی یکی از لباس های شب خود را که در مراسم افتتاحیه فیلم سی بیسکویت به حراج گذاشت.

حق نشر عکس Getty

زندگی خصوصی این ورزشکار مانند دیگر اعضای خانواده سلطنتی همواره زیر ذره بین بوده، ماجرای ازدواج او با بازیکن تیم ملی راگبی در اوخر سال ۲۰۱۰ یکی از سوژه های جذاب برای رسانه های مختلف بود.

زارا فیلیپس در جریان مسابقات قهرمانی راگبی جهان در استرالیا (۲۰۰۳) که به قهرمانی انگستان منجر شد، توسط پرنس هری نوه دیگر ملکه به همسر آینده اش، مایک تیندال یکی از بازیکنان تیم ملی راگبی انگستان معرفی شد. مراسم عروسی این زوج در اسکاتلند برگزار شد.

حضور او در تیم سوار کاری بریتانیا باعث شده که خانواده سلطنتی بریتانیا تماشاگر پر و پا قرص این مسابقات باشند. در جریان مسابقات فینال سوارکاری ترکیبی در گرین ویچ لندن، پرنس هری، پرنس ویلیام ،دوشس کمبریج و مادرش برای تماشای این رقابت ها به محل برگزاری این مسابقه ها رفته بودند. در سال ۲۰۰۷ مادربزرگش به پاس افتخاراتی که او در رشته سوارکاری کسب کرده بود، به او نشان شوالیه صلیب اعظم بریتانیا اهدا کرد. او بزرگترین نوه ملکه بریتانیا و دوک ادینبورگ است.

او برای اینکه بتواند هزینه های سوارکاری اش را جبران کند با شرکت کنتور فیتزجرالد که یک شرکت شرط بندی است برای اسپانسری به توافق رسید. فلیپس در طراحی لباس هم دستی دارد، او در سال ۲۰۰۹ با شرکت موستو لباس های سوارکاری خود را طراحی کرد.