اولین مدال طلای بریتانیا در المپیک لندن

هلن گروز و هیتر استنیگ حق نشر عکس AFP
Image caption بریتانیا اولین مدال طلا را در رشته کانوئینگ دو نفر زنان کسب کرد.

بریتانیا اولین مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ را کسب کرد. تیم روئینگ دو نفره زنان بریتانیا موفق شد در میان شادی هوادارانش اولین مدال طلای این کشور را در المپیک لندن به دست بیاورد.

هلن گرور و هیتر استنینگ با زمان هفت دقیقه و بیست و هفت ثانیه و سیزده صدم ثانیه، جلوتر از دیگر رقابایشان از خط پایان مسابقات دو نفر روئینگ زنان عبور کردند.

این قایقران زن بریتانایی اولین زنانی بریتانیایی هستند که در این رشته برنده مدال می شوند. پاروزن های استرالیایی و نیوزلندی به ترتیب مدال نقره و برنز روئینگ دو نفره زنان به گردن آویختند.

هیتر استنینگ پس از کسب مدال طلا در حالی که هیجان زده بود در گفتگویی با خبرنگار بی بی سی گفت:" روی پای خود بند نیستم، از شادی در پوست خودم نمی گنجم، احتمالا الان دارم پرت و پلا می گویم، ما در روزهای پیش و رقابت های مقدماتی هم جلو افتاده بودیم و در این مسابقه می خواستیم این برتری را حفظ کنیم. هلن به من گفت که باید این روند را ادامه بدهیم."

هم تیمی استنیگ و دیگر برنده مدال طلای هم گفته که هیچ وقت فکرش را نمی کرده که بتواند مدال طلا را کسب کند، او گفته است: "من هرگز یادم نمی آید که اینقدر خوشحال باشم و از ته دل بخندم ، همان طوری که هیچ وقت فکر نمی کردم بتوانیم مدال طلا را کسب کنیم. اگر احساس کنم که می توانم برنده باشم در هر رشته ای رقابت می کنم و تنها به روئینگ اکتفا نمی کنم"

استنینگ ۲۷ ساله و گلور ۲۶ سال گذشته در مسابقات جهانی روئینگ، پس از تیم نیوزلند در مقام دوم ایستادند. ولی پس از آن آنها در سه جام جهانی روئینگ در این فصل بدون شکست به مقام قهرمانی رقابت ها رسیدند.

چهار سال پیش هلن گروز بازیکن هاکی بود و هیتر استنینگ در ارتش خدمت می کرد. درسال ۲۰۰۸ هر دو آنها توسط مرکز استعداد یابی روئینگ بریتانیا انتخاب و به تیم ملی بریتانیا دعوت شدند.