ابهامات داوری در مسابقه بوکس پرچمدار کاروان ورزش ایران

Image caption در المپیک لندن نیز علی مظاهری در حالی که در راند دوم از حریف خود پیش بود، در کمتر از یک دقیقه سه اخطار گرفت و مسابقه را واگذار کرد

از ماجراهای بدمینتون و حذف تیم های دو نفره زنان چین، کره جنوبی و اندونزی، تا حاشیه های شمشیربازی به خاطر یک ثانیه ای که نباید محاسبه می شد، داوران و کمیته های برگزاری مسابقات در رشته های مختلف، روزهایی سخت و آکنده از اعتراض را سپری می کنند.

در بوکس اما حاشیه های داوری به مراتب بیشتر از سایر رشته های ورزشی است. خصوصاً رقابت های چهارشنبه شب. زمانی که برگزاری مسابقات در اغلب رشته ها به پایان رسیده بود تا تمام هیجان المپیک، به سالن برگزاری مسابقات بوکس که گاهی کم نور است و گاهی پر از رقص نور، منتقل شود.

از اعتراض مشتزن های سرشناسی مثل لنوکس لوئیس گرفته تا گزارشگر بی بی سی در حین پخش زنده تلویزیونی و مربیان و بوکسورهای تیم های مختلف، نارضایتی خود از روند قضاوت این رقابت ها را با کنایه ها و متلک های جور واجور، ابراز کرده اند.

مثلاً در دسته فوق سنگین و مسابقه آنتونی جاشوآ از بریتانیا با اریسلاندی ساوون از کوبا، برتری ۱۶-۱۷ در شرایطی به سود بوکسور میزبان به ثبت رسید که نماینده قدرتمند کوبایی نیز سیمای بازنده ای نداشت.

جو سالن و هیاهوی پرشور تماشاگران میزبان اما معدود صداهای اعتراض سالن بوکس اکسل را در خودش غرق کرد.

Image caption ساتوشی شیمیزو از ژاپن و محمد عبدالحمیدف از جمهوری آذربایجان

مبارزه بعدی که جنجال آفرین شد را ساتوشی شیمیزو از ژاپن و محمد عبدالحمیدف از جمهوری آذربایجان در دسته ۵۶ کیلویی ها برگزار کردند. بوکسور ژاپنی تا راند آخر با نتیجه ۱۲ بر ۵ عقب بود اما به خاطر خستگی مفرط حریف، موفق شد او را ۵ بار ناک‌دان کند. داوران اما فقط ۵ امتیاز دادند تا بوکسور آذربایجانی که دائم روی کف رینگ بود، ۱۲ بر ۱۰ پیروز شود!

ژاپنی ها بلافاصله اعتراض رسمی خود را ارائه کردند. شیمیزو پس از مسابقه به خبرنگاران گفت: "انگلیس خانه بوکس است و تماشاگران هم از من حمایت کردند که از این موضوع خیلی خوشحالم. نمی‌فهمم چرا داوران علیه من رای دادند."

دو روز قبل نیز مهیار منشی پور قهرمان سابق بوکس حرفه ای جهان، به تلویزیون بی بی سی فارسی گفته بود که آذربایجان، از جمله کشورهایی است که نفوذی غیر قابل انکار در سطوح عالی فدراسیون جهانی بوکس دارد.

با این حال پس از بازبینی فیلم مسابقه، به دلیل آنچه اشتباه محرز داور در عدم شمارش در موقعیت ناک­دان و قطع نکردن مسابقه اعلام شد، رای این مبارزه تغییر کرد تا شیمیزو راهی یک چهارم نهایی شود.

پرچم­دار افتاد

در المپیک آتن وقتی آرش میراسماعیلی پرچم دار کاروان ایران از رویارویی با رقیب اسراییلی خودداری کرد، از دور رقابت ها حذف شد. یکی از خبرگزاری های ایران در گزارش خود، سرخط طعنه آمیز "پرچم دار افتاد" را برگزید.

Image caption علی مظاهری پرچم دار ایران در افتتاحیه المپیک لندن

در المپیک لندن نیز علی مظاهری در حالی که در راند دوم از حریف خود پیش بود، در کمتر از یک دقیقه سه اخطار گرفت و مسابقه را واگذار کرد.

کارشناسان داوری بوکس در مصاحبه با خبرگزاری های داخلی، ابهامات اخطارهای مظاهری را برشمرده اند.

بوکسور کوبایی به خاطر قامت کوتاهش و برای این که از راه دور ضربه نخورد، در اصطلاح، مدام به داخل دست های مظاهری نفوذ می کرد و خود را به سینه حریف ایرانی می رساند. فرانک شارماخ داور آلمانی اما اخطارها را به مشتزن کرمانشاهی نشان می داد.

بردیا خان محمدی از کارشناسان بوکس در گفتگو با سایت بی بی سی فارسی گفت: نمی توان با صراحت گفت که داور آلمانی در اخطارهایی که داد از نص قوانین تخطی کرده. اما شتابزدگی او در دادن اخطارهای متوالی و عدم مدیریت مسابقه را می توان به بحث کشید. قضاوت نامتعادل او شباهتی به سایر داوری های المپیک نداشت."

در نهایت، علی مظاهری مثل المپیک پکن از دور بازی ها کنار رفت. در حالی که اگر برتری راند اول خود را تا پایان بازی حفظ می کرد، فقط کلمنته روسو از ایتالیا را برای کسب اولین مدال تاریخ بوکس ایران در بازی های المپیک، پیش رو داشت.

پرچمدار کاروان ورزش ایران، در بازی های آسیایی گوانگجو نیز در مسابقه ای با ابهامات متعدد داوری، مغلوب محمد قشون از سوریه شد. اما در مسابقات گزینشی المپیک لندن، موفق شد از رقیب سوریه ای اش انتقام بگیرد.

مظاهری که در سال های اخیر از منتقدان مدیریت فدراسیون بوکس بوده، رقابت های جهانی ۲۰۱۱ را از دست داد اما وقتی ایران در این وزن سهمیه نگرفت، مسئولین فدراسیون مجدداً او را به تیم ملی فراخواندند.

سکوت و آرامش حسینقلی نهرودی مربی تیم ملی بوکس در کنار رینگ، مانند مصاحبه های انتقادی مسئولین فدراسیون علیه بوکسور ۱۹۵ سانتیمتری ایران، این شائبه را قوت می بخشد که مظاهری اگر چنانچه خود معتقد است، از ارگان جهانی این رشته ورزشی لطمه خورده باشد، از فدراسیون داخلی نیز چندان حمایتی نشده است.