امیدهای ایران در لندن؛ محمد باقری معتمد (تکواندو)

محمد باقری معتمد حق نشر عکس AP
Image caption باقری معتمد درباره مبارزه های خود در المپیک گفته است:"اکثر حریفانم را می شناسم. من برای تصاحب خوشرنگ ترین مدال راهی لندن خواهم شد."

محمد باقری معتمد حالا قصد دارد، نام خود را به عنوان سومین ایرانی ثبت کند که موفق به کسب مدال از رقابتهای تکواندوی بازیهای المپیک شده اند.

در المپیک های سیدنی، آتن و پکن، تکواندوی ایران دو مدال طلا و یک مدال برنز با هادی ساعی و یک مدال برنز با یوسف کرمی کسب کرده است.

سال ۲۰۰۹ در کپنهاگ؛ محمد باقری معتمد در وزن چهارم نه تنها طلسم چهارساله در دستیابی ایران به مدال طلای جهانی را شکست، بلکه نامش را به عنوان نخستین طلایی ایران در وزن چهارم مسابقات جهانی به ثبت رساند.

آخرین بار هادی ساعی در مسابقات جهانی ۲۰۰۵ مادرید توانسته بود مدال طلای جهانی را به گردن بیاویزد. او در دور اول از مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک را با استراحت پشت سر گذاشت. سپس دنی میراندا از ونزوئلا را با برتری ۸ بر یک از پیش‌رو برداشت.

در دور سوم، هوا تانگ از چین با نتیجه ۳-۱ مغلوب باقری معتمد شد تا او در دور نفسگیر چهارم، با پیروزی نزدیک ۴ بر ۳ و در پی آن، آسیب‌دیدگی آنخل مورا از کوبا به مرحله یک‌چهارم نهایی راه پیدا کند.

نماینده ایران با برتری ۶ بر ۴ مقابل لین استیون تکواندوکار کره‌ای‌الاصل آمریکایی، در نیمه نهایی به مصاف ثروت تازه گل ۲۱ ساله از ترکیه رفت.

در این مسابقه، باقری معتمد پس از برتری در راند طلایی به دیدار نهایی راه یافت. جایی که با مبارزه ای فکورانه و کم اشتباه، شکست ۴ بر ۲ ایدولیو ایزلاس از مکزیک را رقم زد و به مدال طلا رسید.

طلای گوانگجو و نقره جهانی

سال ۲۰۱۰ در قهرمانی آسیا به میزبانی قزاقستان، مدال طلای ۶۸ کیلوگرم را با غلبه بر جانگ سی ووک از کره جنوبی به گردن آویخت. رقابت مهم تر قاره ای اما هنوز در پیش بود؛ یعنی بازیهای آسیایی گوانگجو.

فینال قهرمانی آسیا به میزبانی آستانه قزاقستان، در گوانگجوی ۲۰۱۰ نیز تکرار شد و باز هم محمد باقری معتمد با عبور از کمند جانگ سی ووک، روی سکوی نخست آسیا ایستاد.

تکواندوکار ایرانی برای راهیابی به فینال، حریفانی از تایلند، اردن، قطر و چین را از پیش رو برداشته بود. او در دیدار نهایی برای آنکه هفتمین مدال طلای کاروان ایران را به دست آورد، با نتیجه ۶-۳ به پیروزی رسید.

پس از این رقابتها مشکلات تحصیلی برایش پیش آمد. او نیز در مصاحبه ای با انتقاد از مسئولین دانشگاه آزاد گفت: "آنها کار خیلی بدی در قبال من به عنوان یک قهرمان ملی انجام دادند و به راحتی گفتند که من از دانشگاه اخراج شده‌ام. فقط به این خاطر که به من گفته بودند باید برای دانشگاه مسابقه بدهم، اما من با توجه به فاصله کم تا مسابقات جهانی، نتوانسته بودم در آن مسابقه‌ شرکت کنم!"

محمد باقری معتمد پس از رفع آن مشکل، در بیستمین دوره رقابت‌های جهانی به میزبانی گیونگ‌جو (کره جنوبی) حضور یافت. او در فینال رقابت‌های وزن چهارم مقابل حریف ترکیه ای اش تسلیم شد.

رزمی کار ایرانی در حالی به نشان نقره جهان در سال ۲۰۱۱ بسنده کرد که تا اواسط راند سوم با نتیجه ۸ بر ۴ از "ثروت تازه گل" پیش بود، اما پس از اعتراضی که روی یکی از امتیازهای او صورت گرفت، بازی متوقف شد و باقری معتمد نیز تسلطش بر شیاپ چانگ را از دست داد.

در ثانیه‌های باقی مانده، تکواندوکار ترکیه ای امتیازهای عقب افتاده را جبران کرد و در پایان نیز با نتیجه ۹ بر ۸ پیروز شد. این در حالیست که در مسابقات جهانی کپنهاگ، باقری معتمد در نیمه نهایی بر او چیره شده بود.

محمد باقری معتمد در گیونگ جو ابتدا با نتیجه ۶-۱ مقابل ماریو گوئرا (شیلی) پیروز شد. سپس ۵-۲ رقیب میانماری اش را پشت سر گذاشت.

فیلیپ گرچیچ از کرواسی را ۶-۳ شکست داد و واسیلی نیکیتین از روسیه را ۱۱-۴ مغلوب کرد. او پس از چهار مبارزه، در مرحله نیمه نهایی با پیروزی ۱۲ بر ۵ مقابل روح الله نیکپا از افغانستان به دیدار فینال این رقابت‌ها راه یافته بود.

سهمیه المپیک لندن

در مسابقات گزینشی المپیک به میزبانی باکو، محمد باقری‌معتمد در دور اول استراحت داشت. سپس به مصاف مارک مانوئل از اتریش رفت و گرچه در راند اول عقب افتاد، اما سرانجام ۹ بر ۳ پیروز شد. رقیب مغلوب، قهرمان اروپا در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ است.

نماینده ایران در دور بعد با الوین ممداوف از جمهوری آذربایجان مبارزه کرد و در مبارزه ای جنجالی که با تنش در داوری نیز مواجه شد، با نتیجه ۴ بر یک به برتری دست یافت.

باقری معتمد در دور چهارم با روح‌الله نیک‌پا دارنده مدال برنز المپیک پکن از افغانستان مبارزه کرد و در جدالی دشوار به پیروزی دست یافت.

در راند اول دو تکواندوکار بدون کسب امتیاز به کار خود خاتمه دادند و در راند هم به تساوی ۲ بر ۲ بسنده کردند. در راند سوم این باقری معتمد بود که با نتیجه ۶ بر ۵ ، مقابل رقیب همیشگی و سرسخت افغانستانی اش به برتری دست یافت.

تکواندوکار ایران در دور بعد مقابل اوتورونیو از مکزیک قرار گرفت و با نتیجه ۴ بر یک به پیروزی رسید. رقیب مکزیکی سه مدال طلای قاره آمریکا را در کارنامه دارد.

محمد باقری معتمد که سهمیه المپیک را قطعی کرده بود، در فینال مقابل ثروت تازه گل از ترکیه ۶-۴ شکست خورد که دومین شکستش مقابل این رقیب تکنیکی محسوب می شود.

در رشته تکواندو اما سهمیه به وزن تعلق می گیرد نه ورزشکار. به همین خاطر فدراسیون تکواندوی ایران می توانست فرد دیگری را به جای باقری معتمد روانه المپیک کند. بحث انتخاب فرد برتر از بین او و علیرضا نصرآزادانی نیز مدتها در رسانه های ورزشی ایران داغ بود.

اما غلامحسین ذوالقدر که سالها هدایت تیم ملی ایران را برعهده داشته و حالا دبیر فداسیون تکواندو است، در این باره گفت: کادر فنی که برای انتخاب ملی‌پوش این وزن کار بسیار مشکلی داشت، در نهایت باقری معتمد را انتخاب کرد. او با کوله‌باری از تجربه و با تکیه بر مدال‌های مهم آسیایی و جهانی، همچنین صدرنشینی در رنکینگ جهانی قابلیت کسب مدال طلا را دارد.

ذوالقدر یادآور شد: "نه تنها کارشناسان داخلی، بلکه کارشناسان خارجی هم باقری معتمد و یوسف کرمی را بهترین انتخاب‌ها می دانند."

محمد باقری معتمد در مسابقات آزمایشی لندن نیز به مدال طلا دست یافته است. او در اولین دور مقابل تکواندوکار میزبان قرار گرفت و به برتری رسید. سپس با نماینده ایتالیا مبارزه کرد و برنده اعلام شد. محمد باقری معتمد در فینال با حریفی از آلمان روبرو شد و از سد او نیز گذشت.

در المپیک لندن از جدی ترین مدعیان این وزن باید به ثروت تازه گل از ترکیه اشاره کرد که قهرمان جهان است و در مصاف های رو در رو، یک بار به باقری معتمد باخته و دو بار بر او غلبه کرده.

دیگو سیلوا از برزیل و ایدولیو ایزلاس مکزیکی هم در یکسال گذشته کارنامه درخشانی داشته اند و مدعی نشان زرین این وزن هستند.

نمایندگان انگلستان، امریکا و صربستان نیز مانند سایر شرکت کنندگان این وزن از جمله روح الله نیکپا از افغانستان، چشم به تصاحب یکی از مدال ها دوخته اند.

نماینده ایران درباره رقابتهای المپیک لندن می گوید: چهار سال است برای رسیدن به المپیک روزشماری می کنم. خوشحالم که فرصت حضور در بزرگترین رویداد ورزشی جهان را پیدا کرده ام. چهار سال است که المپیکی زندگی کرده ام، کمتر در کنار خانواده ام بودم و بیشتر در اردو حضور داشتم و آسیب های متعددی را تحمل کردم. حالا وقتش رسیده که نتیجه آن را ببینم.

او درباره حریفان خود در المپیک می گوید: "اکثر حریفانم را می شناسم و با آنها مبارزه کرده ام. من برای تصاحب خوشرنگ ترین مدال راهی لندن خواهم شد."