امیدهای ایران در لندن؛ بشیر باباجان­‌زاده (کشتی فرنگی)

بشیر باباجان زاده حق نشر عکس isna
Image caption باباجان زاده اگرچه فقط ۲۳ ساله است و کم سن و سال تر از اکثر رقبای اصلی؛ اما از حیث تجربه، کمبودی در سوابق او برای حضور در کارزار المپیک به چشم نمی آید.

سال ۲۰۱۱ با درخشش در فینال رقابت های جام جهانی بلاروس، زمینه ساز قهرمانی مجدد ایران و عبور از سد تیم قدرتمند روسیه شد اما تداوم موفقیت هایش، در مسابقات جهانی استانبول نمود بیشتری داشت.

بشیر باباجان زاده با کسب مدال برنز در ورزشگاه سینان اردم، اولین نماینده فوق سنگین تاریخ کشتی فرنگی ایران لقب گرفت که موفق به صعود از سکوهای جهانی شده است.

بشیر که برادر بزرگترش مجتبی نیز عضو تیم ملی کشتی فرنگی ایران در وزن ۷۴ کیلوگرم بود، بعد از کسب مدال از مسابقات استانبول و گرفتن سهمیه المپیک، مدتی در افت بود.

شکست در تورنمنت لندن آنهم مقابل حریف سوئدی که در استانبول ۲۰۱۱ و جام جهانی ۲۰۱۰ ایروان به بشیر باخته بود، باعث شد این فرنگی کار بابلی به خود بیاید و با انجام تمریناتی حساب شده، قهرمانی در جام یادگار را رقم بزند و مهیای مسابقات المپیک شود.

در لندن؛ دو فرنگی کار سرشناس و ممتاز از کوبا و ترکیه به نام های میخان لوپز و رضا کایالپ را در مقایسه با سایر رقبا، تافته های جدا بافته می دانند. از نگاه اغلب کارشناسان نیز یکی این دو که برگزار کننده فینال استانبول ۲۰۱۱ بودند، برنده مدال طلای المپیک لندن خواهد شد.

اما تاریخ رقابتهای المپیک نشان می دهد که نقش برآب شدن پیش بینی ها، چندان تعجبی برنخواهد انگیخت. آنهم با حضور چهره های مجربی مثل خاسان باروئف از روسیه، گورام پرسلیدزه از گرجستان، یوزف چوگوشویلی (بلاروس) و هایکی نابی استونیایی.

نام همه اینها را باید ذیل رقبای بشیر باباجان زاده درج کرد. ماگنوس یوهان اورن از سوئد که یک بار بشیر را برده و یک بار به او باخته نیز فرنگی کار از پیش باخته ای نخواهد بود. او مدتی قبل از المپیک در تورنمنتی به میزبانی شهر کوچک نیکوبینگ دانمارک موفق شد خاسان باروئف نامدار را از پیش رو بردارد.

یوری پاتریکف ارمنستانی نیز از جمله مدعیان با سابقه این وزن است و برنز المپیک پکن را در کارنامه دارد. یوگنی اورلوف اوکراینی و لوکاژ باناک لهستانی نیز چشم به روی خوش جدول و قرعه مناسب دوخته اند.

میهالی دیک باروس از مجارستان هم چهارمین المپیک خود را در ۳۶ سالگی تجربه خواهد کرد. او بارها با رقبای ایرانی سرشاخ شده و آخرین بار نیز بر بشیر باباجان زاده غلبه کرده. گرچه باباجان زاده به خاطر گریز از رویارویی با رقیب اسراییلی، ناگزیر مقابل او مغلوب شد.

باردوس در المپیک آتن به سجاد برزی باخت. در مسابقات جهانی ۲۰۰۱ پاتراس مقابل علیرضا غریبی به برتری رسید و مسعود هاشم زاده را هم در مسابقات جهانی ۲۰۰۶ گوانگجو شکست داد. اما غیر از این مسابقات نیز سابقه مبارزه با حریفان ایرانی در جام های مختلف را دارد.

از آسیا؛ باباجان زاده و نورماخان تینالیف (قزاقستان) که به طور مشترک روی سکوی سوم مسابقات جهانی استانبول ایستادند، سرشناس ترین فرنگی کاران حاضر در دسته فوق سنگین کشتی فرنگی المپیک لندن خواهند بود.

درمیل بایرز ۳۷ ساله از آمریکا نیز هر مدالی در ویترین افتخاراتش دارد غیر از مدال المپیک. او سال ۲۰۰۲ طلای جهانی را گرفته، ۲۰۰۷ برنز و ۲۰۰۹ نیز نقره.

بایرس، پنج سال قبل بشیر باباجان زاده را در جام جهانی آنتالیا مغلوب کرده. اما بعداً در جام پیت لاسینسکی لهستان، بشیر که باتجربه تر شده بود از رقیب مسن آمریکایی اش انتقام گرفت.

تجربه اندوزی برای المپیک

بشیر ۲۳ ساله در جمع کشتی گیران سن و سال دار این وزن در المپیک لندن، از جمله جوانترین مدعیان است. او سال ۲۰۰۶ در بانکوک قهرمان ۱۰۰ کیلوی نوجوانان آسیا شد و از آن روز، همواره در رده های سنی مختلف، در ترکیب تیم های ملی بوده.

بشیر این فرصت را داشت که در جام جهانی ۲۰۰۷ آنتالیا، در هفده سالگی برای تیم ملی بزرگسالان به روی تشک برود. همان سال در مسابقات جوانان جهان اگرچه رقبای مکزیکی و ازبکستانی را از پیش رو برداشت، اما شکست در برابر ریچارد ملز (آلمان) باعث شد به عنوان هفتمی بسنده کند.

فرنگی کار نوشهری، سال ۲۰۰۸ در قطر روی سکوی نخست جوانان آسیا ایستاد و با امیدواری راهی استانبول شد تا نتیجه ضعیف خود در رقابتهای پارسال جوانان جهان را جبران کند.

او ابتدا سسلان فارنی­یف از روسیه را شکست داد و سپس سباستین لونبورن (سوئد) را مغلوب کرد. سزار فاقیان از رومانی نیز در نیمه نهایی به نماینده ایران باخت. تنها کسی که سد راه بشیر شد، رضا کایالپ از کشور میزبان بود که او را به روی سکوی دوم فرستاد.

همان سال در مسابقات ارتشهای جهان به میزبانی کرواسی، باباجان زاده باز هم تا فینال پیش رفت و این بار هم نقره گرفت. رقیب کامیاب او در فینال، الکساندر چرنیستکی (اوکراین) نام داشت.

سال ۲۰۰۹ در مانیل، بشیر مجدداً قهرمان جوانان آسیا شد. سه هفته بعد در مسابقات جوانان جهان به میزبانی آنکارا، ایگور دیدیک اوکراینی و ادوارد پاپ از آلمان را شکست داد. اما در نیمه نهایی برای دومین بار مغلوب رضا کایالپ از ترکیه شد.

بشیر اما برای کسب مدال برنز، گوگیشوانیدزه از گرجستان را مغلوب کرد. در وزن ۱۲۰ کیلوگرم جام جهانی ۲۰۱۰ ارمنستان، بشیر باباجان زاده با نتیجه ۲-۰ مقابل رضا کایالپ شکست خورد تا سومین ناکامی اش مقابل این فرنگی کار ترکیه ای رقم بخورد. بشیر در همان رقابتها با نتیجه ۴-۲ مغلوب یوسمانی آکوستا از کوبا شد.

وقتی بشیر تاریخ ­ساز شد

در آغاز سال ۲۰۱۱ به فینال جام وهبی امره صعود کرد و برای چهارمین بار به رضا کایالپ باخت.

باباجان زاده اما غیر از لغزش قابل پیش بینی در فینال، در سایر کشتی ها نتایجی خوب به جا گذاشت. هایکی نابی قهرمان سال ۲۰۰۶ جهان از استونی را مغلوب کرد. در نیمه نهایی نیز فرنگی کار بلاروس که در دو دوره رقابتهای جهانی بر محمد قربانی و مسعود هاشم زاده غلبه کرده بود، چیره شد و به فینال رسید.

در این کشتی، حریف بلاروسی به دلیل حرکات غیر ورزشی دیسکالیفه شد و نامش از جدول رده بندی این وزن خط خورد.

در همان سال ۲۰۱۱ و در تاشکند، باباجان زاده روی سکوی نخست بزرگسالان آسیا ایستاد. در فینال جام پیت لاسینسکی لهستان مجدداً مغلوب رقیب ترکیه ای شد اما این بار، نه رضا کایالپ بلکه اسماعیل گوزل بود که سد راه قهرمانی بشیر شد.

در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول، بشیر باباجان زاده در اولین مسابقه توانست باز هم بر گوگیشوانیدزه از گرجستان پیروز شود. یوسپ چوگوشویلی از بلاروس حریف بعدی باباجان‌زاده بود که او نیز مثل جام وهبی امره، مجدداً مغلوب نماینده ایران شد.

در ادامه رقابت ها باباجان زاده توانست الکساندر آنوچین از روسیه را ۲-۰ شکست دهد و به مرحله یک چهارم نهایی برسد. در چهارمین کشتی اما به میخان لوپز کوبایی باخت. فرنگی کار مازندرانی برای کسب مدال برنز، نمایندگان سوئد و لهستان را از پیش رو برداشت.

در رقابتهای آزمایشی المپیک در لندن، دست باباجان زاده در دور نخست، باز هم مقابل هایکی نابی از استونی بالا رفت . در دور دوم اما به یوهان اورن از سوئد باخت و با توجه به پیروزی رضا کایالپ ترکیه ای مقابل حریف سوئدی، باباجان زاده از دور رقابتها کنار رفت.

جام جهانی ۲۰۱۲ در سارانسک روسیه، آخرین ایستگاه تدارکاتی بشیر باباجان‌زاده تا قبل از المپیک لندن بود. او با ۴ پیروزی توانست آزمایشی موفق را از سر بگذراند. کارنامه بشیر در سارانسک به این شرح بود.

دور اول: با نتیجه ۴-۰ مقابل زائور مهرعلی‌یف از آذربایجان به پیروزی رسید.

دور دوم: آرتیوم ناگار از بلاروس را ۵-۰ مغلوب کرد.

دور سوم: با نتیجه ۵-۰ مقابل آلکساندر آنوچین از روسیه به پیروزی رسید.

دور چهارم: لوبومیر دیمیتروف از بلغارستان را ۴-۱ شکست داد.

باباجان زاده اگرچه فقط ۲۳ ساله است و کم سن و سال تر از اکثر رقبای اصلی؛ اما از حیث تجربه، کمبودی در سوابق او برای حضور در کارزار المپیک به چشم نمی آید. با تمام حریفانش دست کم یک بار روبرو شده و بر اغلب آنها نیز پیروز شده.

او خود در این باره می گوید: "می خواهیم از این بازی ها با دست پر به ایران باز گردیم. ملی پوشان کشتی فرنگی برای کسب بهترین نتیجه در این بازی ها هم قسم شده اند و به طور حتم، از جان و دل مایه خواهند گذاشت."