مالیات قهرمانی در المپیک

حق نشر عکس BBC World Service

ورزشکاران آمریکایی حاضر در المپیک ۲۰۱۲ لندن که مدال می‌گیرند باید درصدی از جایزه نقدی خود را به اداره مالیات ایالات متحده آمریکا تقدیم کنند. این موضوع در ایالات متحده آمریکا جنجال برانگیز شده است.

چرا قهرمانان ورزشی این کشور باید مالیات بدهند در حالی که ورزشکاران برنده مدال در کشورهای دیگر از پرداخت مالیات معاف اند؟

امسال ورزشکاران آمریکایی خوب درخشیده اند و مثل بسیاری از دوره های قبلی، به همراه چین در بالای جدول مدال ها قرار دارند. مایکل فلپس رکورد تعداد مدال کسب شده توسط یک ورزشکار در تاریخ المپیک را شکسته و گبی دوگلاس ۱۶ ساله، اولین آفریقایی آمریکایی تاریخ المپیک است که برنده مدال طلای ژیمناستیک شده است . در حال حاضر آمریکایی ها از سرفراز ترین شرکت کنندگان این دوره از المپیک اند، اما ورزشکارانشان از قانون جدید مالیات اصلا راضی نیستند.

مارکو روبیو سناتور جمهوری خواه آمریکایی با قانون جدید مخالف است و می گوید: مثل این است که به جای پاداش دادن به قهرمانان‌مان آنها را مجازات کنیم! ورزشکاران پیروز ما نباید نگران قبض مالیاتی جدیدی باشند که هنگام بازگشت به خانه انتظارشان را می کشد.

او در ادامه گفت: این دیوانگی است، نمونه بارزی است که ضعف سیستم مالیاتی آمریکا و غیرمنصفانه بودن آن را نشان می دهد.

جایزه نقدی مدال طلا در المپیک لندن برای ورزشکاران آمریکائی ۲۵۰۰۰ دلار، جایزه مدال نقره ۱۵۰۰۰ و جایزه برنز ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا است که از سوی کمیته ملی المپیک ایالات متحده آمریکا به ورزشکاران مدال‌آور اعطا می‌شود. با توجه به مالیات ۳۵ درصدی برای ورزشکاران، برنده مدال طلا باید چیزی حدود ۸۷۵۰ دلار از جایزه نقدی اش را تقدیم اداره مالیات کند.

این مالیات به مدال ها هم تعلق می گیرد و بنا به ارزش هر مدال رقمی برایش تعیین شده است. مدال طلا، ۲۳۶ دلار، نقره ۱۳۵ دلار و برنز ۸۵ دلار مالیات دارد.

در حالیکه در بیشتر کشور های جهان سیستم مالیات به این گونه عمل می کند که فقط از عوایدی که در داخل خود کشور کسب می شود باید مالیات کسر کرد اما در سیستم مالیات آمریکا طبق ماده ای با عنوان مالیات جهانی، یک آمریکایی در هر گوشه از جهان که کسب درآمد کند موظف به پرداخت مالیات است.

دانیل میشل کارشناس امور مالیاتی می گوید: اگر قرار است مالیاتی کسر شود باید توسط اداره مالیات بریتانیا انجام شود، چون که منبع درآمد اینجاست. ولی چنین چیزی اتفاق نمی افتد چون قرار نیست که از جایزه کسی چیزی کسر شود. فقط ورزشکارانی که با قانون مالیات جهانی روبه رو هستند این مشکل را دارند، یعنی در واقع فقط ورزشکاران آمریکایی و احتمالا معدود کشورهای دیگر.

از طرف دیگر، جان هوبرمن تاریخ نویس ورزشی و استاد دانشگاه معتقد است که در مسابقات المپیک نباید جایزه نقدی پرداخت شود او می گوید: آمریکایی روی چیزهایی تمرکز می کنند که با ذات ورزش مخالف است و اصولا نباید به قهرمان المپیک دستمزد پرداخت کرد.

او می گوید در مسابقات بزرگی مثل المپیک هر چه بیشتر پول تزریق شود احتمال تقلب بیشتر می شود به خصوص برای ورزشکاران کشورهای فقیرتر.

لازم به ذکر است که تمام ورزشکارانی که مدال دریافت می کنند لزوما جایزه نقدی دریافت نمی کنند. به طور مثال ورزشکاران بریتانیایی در صورت پیروزی هیچ مبلغی به عنوان جایزه دریافت نخواهند کرد و اعتبار المپیک تنها چیزی است که نصیب شان می شود.