اولین مدال ایران در المپیک لندن

کیانوش رستمی حق نشر عکس Getty
Image caption کیانوش رستمی نوانست وزنه 214 کیلوگرمی را مهار کند و به مقام سوم رسید.

کاروان ورزش ایران اولین مدال خود را در بازی های المپیک کسب کرد. کیانوش رستمی وزنه بردار دسته ۸۵ کیلو پس از رقیبانی از لهستان و روسیه در جایگاه سوم این وزن ایستاد و صاحب مدال برنز شد.

به این ترتیب ایران با کسب یک مدال برنز در هفتمین روز از بازی های المپیک در مکان چهل و ششم جدول مدال ها قرار گرفته است. علاوه بر ایران، هشت کشور دیگر در این جایگاه قرار دارند.

در دیگر رشته ها، سه ورزشکار دیگر ایرانی در روز جمعه در رقابت های دو و میدانی شرکت کردند و حذف شدند.

  • در پرش طول محمد ارزنده در گروه خود یازدهم شد.
  • در پرتاب چکش کاوه موسوی که در گروه دوم رقابت می کرد، دهم شد.
  • امین نیکفر هم در گروه دوم پرتاب وزنه شانزدهم شد.

اولین مدال ۲۰۱۲

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد ارزنده در پرش طول به رقابت پرداخت

کیانوش رستمی یکی از امیدهای قهرمانی در دسته ۸۵ کیلوگرم وزنه برداری، در اولین حرکت خود در یک ضرب وزنه ۱۷۱ کیلویی را بالای سر برد ولی در مهار وزنه ۱۷۴ کیلوگرمی ناموفق بود. پس از پایان حرکات یک ضرب، وزنه بردار ایران پس از یونگ لیو (چین - ۱۷۸ کیلوگرم)، آپتی آیوکادوف (روسیه - ۱۷۵)، آدریان زیلنسکی (لهستان - ۱۷۴ کیلوگرم) و ایوان مارکوف (بلغارستان - ۱۷۲ کیلوگرم) در رده پنجم قرار داشت.

او در حرکات دو ضرب برای جبران فاصله خود با رقبایش باید ۷ کیلو رکورد خود را ارتقا می داد. اما پس از آنکه وزنه بردار چینی نتوانست وزنه ۲۰۵ کیلویی را مهار کند، شانس مدال او بیشتر شد. کیانوش رستمی در اولین حرکت دو ضرب خود وزنه ۲۰۹ کیلوگرمی را بالای سر برد و بالاتر از دیگر رقبایش در جدول قرار گرفت.

اما از طرف دیگر آپتی آیوکادوف با بالا بردن وزنه ۲۱۰ کیلویی به رده دوم صعود کرد و آدریان زلینسکی با مهار وزنه ۲۱۱ به صدر جدول. کیانوش رستمی در حالی که دو فرصت عالی برای رسیدن به مدال طلای این وزن را داشت، نتوانست وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی را بالای سر ببرد و با ۳۸۰ کیلوگرم در مجموع به مقام سوم این وزن رسید.

پیش از این دیگر نماینده ایران در این وزن یعنی سهراب مرادی هم در مهار وزنه ۱۶۶ کیلوگرمی ناکام مانده بود و از دور رقابت ها کنار رفت.

مطالب مرتبط