همراهان «غیر ضروری» کاروان ایران در المپیک لندن

همراهان ایران در المپیک حق نشر عکس Reuters

پیش از آغاز المپیک لندن؛ طرح استیضاح محمد عباسی وزیر ورزش و امور جوانان، به امضای ۴۴ نماینده مجلس شورای اسلامی رسید. این طرح در ۲۰ محور مکتوب شده که یکی از مهم ترین عناوین آن، «انجام مسافرت‌های غیر ضروری وزیر و معاونانش» است.

این استیضاح اما با رایزنی نمایندگانی که با دولت همکاری می کنند و مسئولیت های ورزشی دارند، قرار شد تا پایان المپیک لندن مسکوت بماند. سیدهادی حسینی عضو هیات رییسه فدراسیون کشتی و سیدمهدی هاشمی رییس فدراسیون تیراندازی از جمله نمایندگان مجلس هستند که خواستار لغو طرح استیضاح شده اند.

همراهان پرتعداد در حالی به لندن آمده اند که کمانداران ایرانی، بدون مربی از دور مسابقات حذف شدند و بوکسورها نیز از کمبود مربی در ترکیب چهار نفره این تیم آسیب دیدند.

از المپیک ۱۹۸۸ سئول به بعد، حضور افراد غیر مسئول و همراهان غیر ضروری در کنار تیم های ورزشی، از سوژه های رسانه های ورزشی در ایران بوده. در همان دوره از بازی ها مجله کیهان ورزشی با کاریکاتورهای احمد عبداللهی نیا به انتقاد از «حیف و میل بیت المال» پرداخت.

هنگام برگزاری المپیک ۲۰۰۸ پکن، امور اداری واحدهای مختلف سازمان تربیت‌بدنی جمهوری اسلامی ایران تعطیل شده بود. اتفاقی که کمابیش در المپیک ها و بازی های آسیایی، ماجرایی تکراری برای ورزش ایران است.

از مدیرکل امور اداری گرفته تا معاونین امور ورزش همگانی، فرهنگی، امور استان ها، روابط عمومی، مدیر پاسخ به شکایات!، رییس حراست، رییس دفتر، محافظ شخصی رییس سازمان ورزش و چند کارمند دیگر این سازمان، خیل همراهان محمد علی آبادی رییس وقت سازمان تربیت بدنی در پکن بودند که در عمل، کاری نمی توانستند انجام دهند جز تماشای مسابقات. حتی یکی از روزنامه ها عکسی را منتشر کرد و ذیل آن نوشت، مدیر فنی تیم کشتی همزمان با برگزاری مسابقات، مشغول خرید در بازار پکن بوده!

این در حالی بود که با توجیه نداشتن سهمیه کافی، محمد طلایی مربی تیم ملی کشتی آزاد، عبدالکریم کاکاحاجی مربی کشتی فرنگی به اتفاق مربی کره­‌ای تیم ملی تیراندازی، از جمع مسافران اعزامی خط خوردند.

گسیل روسا و معاونین به لندن

هیچ کدام از روسای فدراسیون های ورزشی، حتی فدراسیون هایی که فقط یک سهمیه دارند نیز فرصت سفر به انگلستان و حضور در دهکده مفرح المپیک را از دست نداده اند.

در شمشیربازی ایران فقط یک نماینده داشت اما فضل الله باقرزاده رییس این فدراسیون، عازم لندن شد.

سفر سیدمحمدشروین اسبقیان سرپرست فدراسیون قایقرانی به لندن هم از این رو جالب است که اعضای تیم ملی، به خاطر انتصاب او حتی حاضر به اعزام هم نبودند! او به تازگی و در پی جنجال بی سابقه ای که ابعاد بین المللی پیدا کرد، مسئولیت فدراسیون قایقرانی را برعهده گرفت.

در رشته تیر و کمان نیز محمدعلی شجاعی مسافر لندن شد. او ضمن آن که جای رییس قبلی را گرفته، ورزشکارانی که سهمیه گرفته بودند را هم خط زد و در فاصله فقط دو هفته تا اعزام، دو کمان­دار دیگر را جایگزین کرد.

جالب آنکه در تیر و کمان، دو رییس اعزام شدند. یکی رییس منصوب توسط محمد عباسی و دیگری رییسی است که توسط محمد علی آبادی منصوب شده و توسط عباسی برکنار شد. هر دو راهی لندن شدند تا نظاره گر عملکرد ضعیف کمانداران ایرانی باشند که بدون مربی بودند و از دور مسابقات حذف شدند.

در برخی فدراسیون ها، معاونین و نواب رییس نیز مانند رییس، عازم لندن شدند. مثلاً حسین رضازاده رییس فدراسیون وزنه برداری برای داراب ریاحی هم درخواست آیدی کارت تردد در ورزشگاه و دهکده بازی ها را کرد.

خسرو قمری سرپرست جدید فدراسیون دوچرخه سواری که فدراسیون تحت امر او تعلیق شده است، محمد زارع پور اشکذری رییس فدراسیون پینگ پنگ، افشین داوری و حجت الله خطیب مسئولین فدراسیون های کشتی و دو و میدانی، سیدمحمد پولادگر در تکواندو نیز به انگلیس آمده اند.

سیدمهدی هاشمی رییس فدراسیون تیراندازی نیز که نماینده مجلس است، موفق به اخذ ویزا نشد و مصاحبه های شدیداللحنی در این باره انجام داده. او معتقد است که اگر به لندن می آمد، تیراندازهای اعزامی نیز بهتر نتیجه می گرفتند.

در فدراسیون بوکس مانند تمام رقابت های مهم قبلی، احمد ناطق نوری همراه تیم ملی است. منوچهر مقصودی نایب رییس این فدراسیون نیز در معیت اوست. به این ترتیب، تیم چهار نفره بوکس ایران را فقط یک مربی همراهی می کند که سال هاست در کنار تیم ملی حضور دارد.

رقابت علی مظاهری با خوزه لاردوئه از کوبا به وضوح نشان داد که کمبود مربی در کنار رینگ، تا چه اندازه روی عملکرد بوکسورهای ایرانی تاثیر گذار بوده.

در وزنه برداری و دسته ۹۴ کیلوگرم به زعم کارشناسان این رشته، پس از ایلیا ایلین، سعید محمدپور از بقیه وزنه برداران ۹۴ کیلو نیرومندتر بود اما پنجم شد. همراهان پرتعداد، چه نقشی ایفا کردند در مهیا کردن او برای وزنه زدن در اتمسفر متفاوت المپیک؟

محمدپور قبل از ایستادن پشت وزنه ۲۲۴ کیلوگرمی، ابتدا باید به یاری همراهان مسئول در کاروان اعزامی، وزنه سنگین تری را مهار می کرد که عبارت بود از تسلط بر محیط و تخته.

ایرانیان پرتعدادی آمده بودند او را تشویق کنند، وزنه بردار ایرانی اما طریق همراه کردن آن ها را نمی دانست. از این تصویرسازی ساده ذهنی عاجز بود که تمام آنها، گوشه ای از هالتر را گرفته اند تا کمکش کنند.

او در نهایت برخلاف همه وزنه بردارها که همگی از حمایت چند مشوق در سالن بهره مند بودند، جمعیت حاضر در سالن که اغلب ایرانی بودند را به سکوت دعوت کرد.

در سالن تمرین نیز که مربیان و مسئولین همه تیم ها گرمکن پوشیده و در برای هدایت و حمایت وزنه بردار خود در تکاپو بودند، حسین رضازاده رییس فدراسیون وزنه برداری ایران، کت و شلوار به تن داشت.

«قدم زدن با کت و شلوار»

در مسابقات جودوی المپیک لندن با وجودی که هیچ ورزشکاری از ایران به روی تاتامی نمی رود، اما چند همراه که هیچ کدام نیز مربی نیستند، به نام جودو به لندن آمده اند.

محمدعلی رستگار سرخه سرپرست فدراسیون، همچنین نایب رییسی که قرار بود رقیب سرپرست در انتخابات بعدی باشد. یک همراه دیگر نیز جایگزین محمدرضا رودکی شده بود که به خاطر مصدومیت از رقابت در لندن بازمانده است.

رودکی جودوکای تیم ملی ایران که سهمیه المپیک را هم کسب کرده، پس از آنکه مطلع شد از فهرست کاروان خط خورده، در قالب چند مصاحبه، شروع به اعتراض کرد.

او به ایسنا گفت: کمیته ملی المپیک اول از پرچمداری من برای کاروان ایران صحبت کرد، بعد به خاطر مصدومیت، پرچم را به من ندادند و بعد به خاطر همان مصدومیت گفتند من را به المپیک نمی برند؛ المپیکی که سال‌های سال برای رسیدن به آن تلاش کردم.

نفر پنجم المپیک پکن در ادامه توضیح داد: «قرار است نامم را حذف کرده و یک مسئول ورزش را به المپیک ببرند. نمی‌دانم آن مسئول در المپیک چه کار می‌خواهد بکند غیر از اینکه با کت و شلوار قدم بزند!»

رودکی همچنین گفت: واقعا متاسفم. آن‌ها وقتی با قهرمانی مانند من این برخوردها را می‌کنند،‌ نمی‌دانم به بقیه که تازه می‌خواهند به ورزش بیایند چه بگویم؟ با این رفتارها قطعاً دیگر سمت ورزش هم نخواهم آمد.

پس از این اعتراضات شدیداللحن و بازتاب آن در رسانه ها، گفته شد، نام رودکی مجدداً به فهرست نفرات اعزامی برگردانده خواهد شد.

کاروان ورزش ایران در مراسم افتتاحیه نیز، بیشتر با حضور همراهانش رژه رفت تا ورزشکارانش. همراهانی که ضمن تحمیل هزینه ای سنگین به بودجه ورزش ایران، عملکرد و اثرگذاریشان در متن بازی ها از سوی خبرنگاران و رسانه های ورزشی نیز با تردیدهای بسیاری مواجه شده است.