هفته چهارم لیگ برتر؛ داربی اصفهان

سپاهان حق نشر عکس mehr
Image caption داربی اصفهان بین دو تیم ذوب آهن و سپاهان اولین داربی فصل جدید لیگ برتر است.

هفته چهارم لیگ برترفوتبال ایران در حالی برگزار می شود که کمتر کسی فکر می‌کرد فجر سپاسی و ملوان تیم‌‎های صدر نشین هفته های ابتدایی لیگ باشند.

با توجه به حل شدن مشکلات مالی ملوان و جذب چند بازیکن باتجربه مانند: پژمان نوری، مازیار زارع ، حسین بادامکی و مهرداد اولادی شاید نتیجه گیری خوب ملوان طبیعی به نظر برسد اما در مورد فجر سپاسی با توجه به مشکلات مالی این تیم در اوایل فصل و شایعه حذف این تیم پیش از مسابقات لیگ، نتایج این تیم همه را غافلگیر کرده است.

با نگاهی به فجر سپاسی شاید این شائبه بوجود آید که ممکن است این تیم دچار سرنوشت تیم برق شیراز شود تیمی که در سه دوره قبل تا هفته هشتم در صدر جدول ولی در انتهای فصل به لیگ یک سقوط کرد.

اما باید توجه داشت مسئولیت تیم فجر را مربی با تجربه ای بنام محمود یاوری در دست دارد مربی که بیشتر از اینکه یک مربی فنی باشد یک مدیر و اداره کننده عالی است.

اولین بار آقای یاوری را حدود بیست واندی سال پیش در شیراز ملاقات کردم. مسابقات دهه فجر در شیراز که من عضو تیم منتخب مازندران بودم.

زنده یاد و معلم اخلاق فوتبال ایران آقای پرویز دهداری مربی وقت تیم ملی از من خواستند که به اتاق ایشان بروم در آن مقطع عضو تیم ملی ایران نیز بودم. زمانی که وارد اتاق شدم آقای یاوری را که قبل از ایشان مربی تیم ملی ایران بودند هم در اتاق حضور داشتند.

نکته ای که هیچ وقت فراموش نخواهم کرد و در خاطرم همیشه باقی خواهد ماند احترام آنها به یکدیگر بود،این نوع برخورد مسئله ای است که می تواند مورد توجه مربیان فعلی ما قرار گیرد. مربیان فوتبال با بهانه های مختلف به یکدیگر می تازند که این مسئله می‌تواند یکی از عوامل اصلی نا هنجاری‌های فوتبال ما باشد. در هر حال فکر می‌کنم موفقیت تیم فجر می‌تواند کمکی باشد به فوتبال مریض ما.

پرسپولیس – صبا

پرسپولیس در روز یکشنبه در استادیوم آزادی میزبان صبای قم است با نگاهی به چند بازی گذشته پرسپولیس مشخص است که ژوزه در مرحله آزمون و خطا قرار دارد.

در سه بازی گذشته قرمز پوشان پایتخت با سه تاکتیک مختلف بازی کردند که نشان دهنده نبود شناخت کافی این مربی از توانایی بازیکنانش است. تیم پرسپولیس در بازی قبلی خود علی رغم نتیجه مساوی که کمتر از باخت نبود، اما نشانه هایی از پیشرفت تاکتیکی را در دقایقی از بازی به نمایش گذاشت.

حفظ توپ و استفاده از کناره‌های زمین به خصوص در جناح راست نقطه مثبت تیم پرسپولیس بود اما باز همان مشکل همیشگی که درد فوتبال ما است خصوصا در بازی حسین ماهینی مشهود بود او با سرعت خوب و نفوذه‌های بی نقصی که داشت در ارسال پاس‌های آخر بی دقت بود که باید هرچه زودتر این نقیصه را برطرف کند تا بتواند در بازی‌های ملی بازیکن تاثیر گذاری برای فوتبال ما باشد.

صبای قم با مربیگری یحیی گل محمدی تا اینجا کارموفق عمل کرده است یحیی می‌تواند یکی از بهترین مربیان فوتبال ما باشد که فقط نیاز به حمایت دارد.

او که در زمان بازیگری یکی از باهوش ترین بازیکنان فوتبال ما بود با توجه به هوش سرشاری می‎تواند نتایج درخشانی را برای صبا رقم زند. در نتیجه با توجه به شرایط فعلی شانس هر دو تیم برای پیروزی یکسان است.

مس – استقلال

شاید بتوان گفت که این بازی مرگ و زندگی برای قاسم پور است. تیم مس که در تبریز بر اثر اشتباه محرز داوری بازی را واگذار کرد خوب می‌داند شکست خانگی در مقابل استقلال تمام معادلات این تیم را برهم خواهد زد و بعید می‎دانم که مسوولان تیم مس آنقدر صبور باشند که بعد از باخت در این بازی عکس العملی نشان ندهند.

دراین بازی مس سعی خواهد کرد با فاکتور انگیزه که در بین بازیکنان فعلی مس و سابق استقلال مانند کاظمی و عنایتی کم نیست به جنگ استقلال برود.

استقلال در بازی ذوب اهن می‌توان گفت تا حدودی خوش شانس بود استقلالی‌ها در بازی قبلی خود تمام برنامه های تاکتیکی خود را از جناح راست پی ریزی کرده بودند که اگر در این بازی هم بخواهند بر همین منوال پیش روند مطمئنا مربیان مس راه کار مقابله با آن را به کار خواهند بست.

حق نشر عکس mehr

به‌همین دلیل استقلالی‌ها باید به دنبال راه حل دیگری برای رسیدن به دروازه مس در نظر داشته باشند.

سپاهان – ذوب آهن

با نگاهی به بازی‌های ذوب آهن می‌توان به جرات گفت که جایگاه ذوب آهن در انتهای جدول نیست این تیم در مقابل استقلال بازی قابل قبولی نشان داد اما مشکل اصلی ذوب آهن در خط دفاع است.

با اضافه شدن قاسم حدادی فر به ذوب آهن، اگر آقای کربکندی بتواند سیستم دفاعی تیم خود را ترمیم کند و مدافعان این تیم پوشش لازم را در زمان ارسال‌ از جناحین انجام دهند، ذوب آهن رقیب جدی برای تمام تیم‌ها خواهد بود.

در سپاهان به بتدریج زوج‌های موفق در حال شکل گیری است همکاری خوب خلعتبری و جالوویچ به‌ همراه حمایت لازم از طرف عادل کلاه کج نقطه مثبت تیم سپاهان در بازی با راه آهن بود.

این دیدار ازجذابیت‌های خاصی برخوردار است زیرا بیشتر بازیکنان تیم سپاهان مانند خلعتبری، احمدی و فرشید طالبی که بیشتر عمر فوتبالی خودرا در ذوب اهن سپری کرده اند باید در مقابل تیم سابق خود قرار گیرند.

تراکتور سازی – راه آهن

راه آهنی‌ها خیلی بد شانس بودند که نتوانستند سه امتیاز بازی با سپاهان را کسب کنند. آنها این هفته میزبان تراکتورسازی تبریز خواهند بود نقطه مثبت تیم راه آهن در فاز حمله ای این تیم است.

هر دو گل راه آهن در مقابل سپاهان از یک تاکتیک ساده و از پیش تمرین شده بود که نشان ازدرک متقابل بازیکنان این تیم از یکدیگر است.

متاسفانه علی دایی هنوز نتوانسته زمانی‌ که در جریان بازی از تیم مقابل جلو افتاده چطور این برتری را حفظ کند که امیدوارم هر چه زودتر بر این مشکل فائق اید. تراکتورسازی که در تبریز با یک پنالتی مشکوک و در دقایق آخر بازی پیروزی را کسب کرد در مقابل تیم راه آهن روز سختی را پیش رو خواهد داشت.

در تیم تراکتور وجود یک بازیکن که نقش رهبری و مغز متفکر این تیم را داشته باشد در این تیم ضروری به نظر می‌رسد. یک نوع سر درگمی و نداشتن آهنگ خاص در این تیم مشهود است که شاید به مرور زمان و در هفته های اینده این مشکل برطرف گردد.