چه کسی می تواند بولت را در دوی ۱۰۰ متر شکست دهد؟

یوسن بولت حق نشر عکس Getty
Image caption یوسن بولت فعلا سریع ترین مرد جهان است، او 100 متر را در 9.58 ثانیه دویده است.

وقتی یوسن بولت، سریع ترین مرد جهان، نه یک بار، بلکه دوبار در مسابقات آمادگی المپیک شکست خورد، بسیاری در سراسر جهان متعجب شدند.

برای مردی که پس از به گردن آویختن سه مدال طلای المپیک پکن، سرعت را دوباره تعریف کرد، باختن دوهای ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر به یوهان بلیک در مسابقات ملی جامائیکا غیر قابل تصور بود.

شکست های غیرمنتظره باعث شد تا بولت بپذیرد که فقط ۹۵ درصد برای المپیک لندن آمادگی دارد، این موضوع موجب قوت گرفتن شایعاتی درباره شکست احتمالی او در بزرگترین رخ داد ورزشی جهان شد.

یوسن بولت

سن: ۲۵

بهترین رکورد شخصی: ۹.۵۸ ثانیه

بهترین زمان در سال ۲۰۱۲: ۹.۷۶ ثانیه

زمان دور اول المپیک ۲۰۱۲ لندن: ۱۰.۹ ثانیه

افتخارات: مدال طلای المپیک ۲۰۰۸ پکن در دوهای ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر و چهار در ۱۰۰ متر، دارنده رکورد جهانی دو صد متر؛ ۹.۵۸ ثانیه

اشتباه غیر منتظره در استارت و حذف در مسابقات قهرمانی جهانی ۲۰۱۱، مترادف با از دست دادن هر دو عنوان سرعت جامائیکا بود. پس از شکست، سوال های متعددی درباره میزان آمادگی سریعترین مرد جهان برای المپیک لندن مطرح شد.

امسال، فصل عجیبی برای دونده سرعت جامائیکایی بوده، او در اردیبهشت ماه سال گذشته شروعی کند نسبت به زمانی که از او انتظار می رفت، داشت. در مسابقات جهانی چک ۱۰۰ متر را در ۱۰ ثانیه و چهار صدم ثانیه دوید ولی در مسابقات قهرمانی رم با ثبت ۹.۷۶ ثانیه دومین دونده سریع ۱۰۰ متر شرایط بهتری داشت.

بعضی وقت ها در زندگی، بزرگترین توانایی می تواند به مهمترین نقطه ضعف انسان تبدیل شود. برای سریعترین مرد روی زمین واقعیت همین است. توانایی او در پاهای بلند اش است اما در صورتی که او قادر باشد پاها خود را به راحتی حرکت دهد.

دونده ای با قد بیش از دو متر زمان بیشتری را برای تغییر وضعیت خمیده در زمان استارت به حالت دویدن نیاز دارد، اما دونده هایی که قامت کوتاه تری نسبت به او دارند، سریع تر می توانند خود را در وضعیت دویدن قرار دهند.

آسفا پاول

حق نشر عکس Getty

سن: ۲۹

بهترین رکورد شخصی: ۹.۷۲

بهترین رکورد در سال ۲۰۱۲: ۹.۸۵

زمان دور اول المپیک ۲۰۱۲ لندن: ۱۰:۰۴

افتخارات: برنده مدال برنز مسابقات قهرمانی جهان در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹، قهرمان دوی چهار در ۱۰۰ متر

آسفا پاول در المپیک چین به همراه بولت حضور داشت ولی نتوانست به مدال طلای دوی ۱۰۰ متر برسد، او همچنین در چندین دوره فینال مسابقات ۱۰۰ متر قهرمانی جهان شرکت کرده و می خواهد این بار در المپیک برنده مدال طلایی این رشته باشد.

او شاید بتواند ۱۰۰ متر را کمتر از ده ثانیه و زودتر از هر کسی در تاریخ بدود اما این دونده جامائیکایی تنها توانسته مقام پنجم دو المپیک قبلی را به دست آورد.

آقای پاول بهترین مقامی که در ۱۰۰ متر کسب کرده به سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ بر می گردد، او دراین سال ها به مقام سوم مسابقات جهانی رسید. او در این فصل و در مسابقات جهانی عملکرد بسیار خوبی داشته و درمسابقات قطر، اسلو و شانگهای به مقام اول دوی ۱۰۰ متر رسیده است.

آسفا پاول تمام ویژگی هایی که یک دونده دوی ۱۰۰ متر باید داشته باشد را دارد. حتی یوسن بولت گفته است، آرزو دارد که می توانست مانند او استارت بزند. پاول ظرافت بی نظیری در ۳۰ متر انتهایی دویدن خود دارد. اما مشکل اصلی از زمانی شروع می شود که داور می گوید: آماده! او باید از همان زمان باور داشته باشد که می تواند برنده مسابقه باشد.

جاستین گاتلین

حق نشر عکس Getty

سن:۳۰

بهترین رکورد شخصی:۹:۸۰ ثانیه

بهترین رکورد در ۲۰۱۲: ۹.۸۰ ثانیه

زمان دور اول المپیک ۲۰۱۲ لندن:۹.۹۷

افتخارات: مدال طلای دوی ۱۰۰ متر در المپیک آتن، قهرمان ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر مسابقات قهرمانی جهان.

جاستین گاتلین چهره جنجالی در دو و میدانی است. او دوبار به خاطر مثبت بودن تست دوپینگ اش محروم شده. دونده ۳۰ ساله آمریکایی عنوان های جهانی و المپیکی در کارنامه خود دارد ولی او می خواهد در آخرین حضورش در المپیک برنده مدال طلای دو صد متر شود. او گفته: من چیزی برای از دست دادن ندارم، اگر در مسابقه جلو بیفتم هرگز جایگاهم را ازدست نمی دهم، زیرا از دست دادن آن مثل رفتن به جهنم است"

گاتلین تجربه شرکت در المپیک را دارد. او در المپیک آتن زمانی که جوان بود، توانست مدال طلای المپیک را به دست بیاورد. این دونده آمریکایی عواملی که باعث می شود یک دونده در المپیک برنده باشد را می داند. او به خاطر مصرف داروهای نیروزا چهار سال از رقابت های دو ومیدانی دور بوده، او همیشه عنوان کرده که دوپینگ نکرده است، بازی های لندن برای او نوعی رستگاری است.

او به سریعی یوسن بولت یا یوهان بلیک نمی دود ولی اگر رقبای او ۱۰۰ متر را ۹.۷، یا ۹.۸ ثانیه بدوند او برای دیگران رقیب سر سختی است.

یوهان بلیک

حق نشر عکس Reuters

سن: ۲۲

بهترین رکورد شخصی: ۹.۷۵

بهترین رکورد در سال ۲۰۱۲: ۹.۷۵

زمان دور اول المپیک ۲۰۱۲ لندن: ۱۰ ثانیه

افتخارات: قهرمان جامائیکا در دوی ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر، قهرمان دوی ۱۰۰ متر قهرمانی جهان.

بعد از حذف یوسن بولت در مسابقات قهرمانی جهان سال گذشته، یوهان بلیک شانس این را پیدا کرد که نامش را در کتاب رکورد ها ثبت کند. او با قهرمانی در این مسابقات و ثبت زمان ۹.۷۵ ثانیه از این فرصت استفاده کرد و نامش بعنوان سریعترین مرد در کتاب رکورد ها ثبت شد.

بلیک با ۲۱ سال جوان ترین قهرمان مسابقات دوی ۱۰۰متر قهرمانی جهان است. سریع ترین مرد جهان از سال گذشته، دوبار در مقابل بلیک شکست خورده، رقابت نهایی این دو هموطن جامائیکایی در ورزشگاه المپیک پارک لندن را میلیون ها نفر در سراسر جهان دنبال خواهند کرد تا مشخص شود سریع ترین مرد جهان چه کسی است.

بلیک از مسابقات قهرمانی جامائیکا تا به امروز در هیچ مسابقه ای بازنده نبوده، او یک هفته قبل از آغاز بازی های المپیک با ثبت رکورد ۹ ثانیه و هشتاد و پنج صدم ثانیه برای یوسن بولت خط نشان کشید.

بلیک و بولت هر دو با هم تمرین می کنند، برای همین بلیک به خوبی نقاط قوت و ضعف بولت را می داند. اعتماد به نفس او بعد از شکست سریع ترین مرد جهان در مسابقات آماده سازی بالا رفته و آماده فینال المپیک است. اما تجربه بلیک از سایر رقبای یوسن بولت کمتر است و همین می تواند در مسابقات او تاثیر گذار باشد.

تایسون گی

حق نشر عکس Getty

سن: ۲۹

بهترین رکورد شخصی: ۹.۶۹ ثانیه

بهترین رکورد در سال ۲۰۱۲: ۹.۸۶

زمان دور اول المپیک ۲۰۱۲ لندن: ۱۰.۰۸

افتخارات: دومین مرد سریع تاریخ دو صد متر با زمان ۹.۶۹ ، قهرمان دو صد متر و ۲۰۰ متر در سال ۲۰۰۷

تایسون گی در اظهار نظری گفته بود: "من واقعا فکر می کنم مدال المپیک قطعه گم شده قلب من است" این دونده آمریکایی در حالی وارد المپیک لندن شده که از سال ۲۰۰۹ به بعد نتوانسته مدال رقابت های اصلی دو و میدانی را به دست آورد.

تایسون گی با قدرت و انرژی زیادی در هر گامش می دود، شاید برای همین است که او در ناحیه کشاله ران خود مشکل دارد. او در هنگام دویدن نیروی زیادی به زمین وارد می کند. در زمان دویدن او با سرعت کافی گام های خود بر نمی دارد. هر گام بولت، یک گام و نیم اوست، در هر حال او در چند مسابقه آخر خود موفق بوده و اگر او بتواند سرعت گام هایشان بالاتر ببرد یکی از رقیبان اصلی یوسن بولت خواهد بود.