سه‌شنبه پر امید برای ایران

حق نشر عکس AP
Image caption ایران امروز این شانس را دارد که درخشان‌ترین حضور خود در المپیک را رقم بزند

شنبه روز بدی نبود. روز خوبی هم نبود.

احسان روزبهانی بوکسور دسته ۸۱ کیلوگرم ایران توانست رقیبش از ترکیه را شکست دهد و به یک چهارم نهایی برسد. اما بقیه نمایندگان ایران به جایی نرسیدند.

عصر یکشنبه، حمید سوریان اولین طلای المپیک ۲۰۱۲ را برای ایران گرفت.

دوشنبه از این هم بهتر بود؛ یک طلا و یک نقره. امید نوروزی کشتی‌گیر فرنگی‌کار دسته ۶۰ کیلوگرم طلا گرفت و نواب نصیر شلال در وزن ۱۰۵ کیلوگرم، برنده مدال نقره المپیک شد.

و امروز سه‌شنبه ایران به کسب پنج مدال امید دارد. فرض واقع‌بینانه‌ای نیست، اما اگر ورزشکاران ایرانی بتوانند ۴ مدال طلا بگیرند ممکن است ایران از رتبه ۲۴ فعلی خود به جمع ده کشور برتر المپیک برسد.

دو مدال با یک بلیط!

Image caption بهداد سلیمی، قویترین مرد جهان، امروز بیشترین شانس را برای کسب مدال طلا دارد

ایران در المپیک امسال در وزنه‌برداری ۱۰۵+ کیلوگرم مردان خوش اشتها است. با احتمال بالایی هم طلا و هم نقره این رشته به ایران می‌رسد.

بهداد سلیمی، رکورددار وزنه‌برداری جهان، کسی است که بخت اول مدال طلای این رشته است.

او در سال ۲۰۱۱ توانسته در رقابت‌های جهانی در پاریس، رکورد جهان را بشکند، رکوردی که پیشتر در دست حسین رضازاده، رییس کنونی فدراسیون وزنه‌برداری ایران بود.

سجاد انوشیروانی، دیگر وزنه‌بردار ایرانی است که امروز به کسب مدال در این رشته امید دارد.

خود البته گفته است: "طلای لندن برای بهداد است و من برای نقره مبارزه خواهم کرد." مبارزه‌ای که با توجه به سوابق انوشیروانی احتمال پیروزی در آن برایش کم نیست.

درخشش کشتی فرنگی ادامه می‌یابد؟

حق نشر عکس ali kaveh
Image caption عبدولی در دو سال گذشته قهرمان جهان شده و امید زیادی برای کسب طلا دارد

ایران تا پیش از المپیک ۲۰۱۲ لندن در کشتی فرنگی مدال طلایی نگرفته بود. اما حمید سوریان و امید نوروزی با گرفتن دو طلا در دو روز متوالی این سابقه را به کلی دگرگون کرده‌اند.

حال این امکان وجود دارد که با کشتی‌های سعید مراد عبدولی و قاسم غلامرضا رضایی این دگرگونی عمیقتر هم بشود.

عبدولی در دسته ۶۶ و رضایی در دسته ۹۶ کیلوگرم کشتی خواهند گرفت.

سعید عبدولی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ توانسته است قهرمان جهان شود و به این ترتیب به کسب طلا امیدوار است.

رضایی هم اگرچه در المپیک ۲۰۰۸ پکن موفقیتی نداشته است، امسال اعتماد به نفس بالایی دارد و گفته است: "دو سال از کشتی دور بودم و در بازگشتم به میادین، توانستم سهمیه المپیک بگیرم. در المپیک لندن هم مدال طلا خواهم گرفت."

اولین مدال دومیدانی؟

احسان حدادی توانسته در پرتاب دیسک به فینال برسد. سجاد مرادی هم حضوری قدرتمند در مرحله قبلی داشته و به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرده است.

حق نشر عکس isna
Image caption احسان حدادی می‌تواند اولین ایرانی باشد که در دومیدانی المپیک به مدالی برسد

رسیدن دو ایرانی به فینال رقابت‌های دو و میدانی سابقه ندارد. و اگر مرادی امروز موفق شود، رکوردی برای دومیدانی ایران به حساب می‌آید.

روند حضور سجاد مرادی در المپیک کاملا صعودی بوده است. او در المپیک آتن بین ۷۲ شرکت کننده شصت و یکم شد. اما در المپیک پکن توانست خود را به نیمه نهایی برساند. حال در المپیک لندن هم که توانسته به نیمه نهایی راه یابد.

اگرچه احتمال کسب مدال برای برای مرادی بسیار پایین است، هم تیمی او، یعنی احسان حدادی، امید زیادی برای کسب اولین مدال المپیکی ایران در دومیدانی دارد.

حدادی کسی است که اولین مدال جهانی را در دومیدانی برای ایران کسب کرده و حالا هم از بخت‌های اصلی رفتن به روی سکوی افتخار المپیک محسوب می‌شود.

از وزنه‌برداران و کشتی‌گیران تا دونده‌های ایران، همگی پیش از المپیک انتقادات زیادی به مسائل مدیریتی و عدم حمایت از خود وارد کرده بودند. با این وجود امروز ایران این شانس را دارد که درخشان‌ترین حضور خود در تاریخ المپیک را به ثبت برساند.