احسان حدادی؛ نقره ای هم رنگ طلا

احسان حدادی حق نشر عکس Getty
Image caption احسان حدادی اولین مدال تاریخ دو ومیدانی ایران در المپیک را کسب کرد.

دیسک به دست وقتی به سمت دایره سفید پرتاب رفت، دو وزنه بردار فوق سنگین وزن در فاصله نه چندان دور، مدال های طلا و نقره را بین خودشان تقسیم کرده بودند و در همان سالن کشتی گیر فرنگی با ابرویی شکسته روی سکوی اول ایستاده بود. دیسک سرخ رنگ چرخید و چرخید و آن طرف خط سرخ فرود آمد، احسان حدادی در پرتاب اول خود، رکوردی بیش از ۶۸ متر را ثبت کرد.

احسان حدادی تا لحظات آخر مسابقه مدال طلا را بر گردنش می دید، ولی پرتاب ورزشکار آلمانی جای طلا را با نقره عوض کرد و او اولین ورزشکار تاریخ المپیک ایران نام گرفت که در دو ومیدانی مدالی کسب می کند.

بهترین نتیجه دو ومیدانی ایران

اولین بار ایران در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی، نمایندگانی در رشته های دو ومیدانی داشت، در آن بازی ها علی باغبان باشی در ماراتن شرکت کرد و به خط پایان نرسید و نجم الدین فارابی دیگر نماینده ایران هم در ده گانه، دهم شد.

دونده های ایرانی بعد از بازی های تابستانی هلسینکی در بیشتر المپیک ها حضور داشته اند و بهترین مقام کسب شده در این رشته تا قبل از مدال نقره احسان حدادی در پرتاب دیسک، مقام نهمی سجاد مرادی در المپیک پکن و در ۸۰۰ متر مردان بود.

تیم ده نفره دو ومیدانی ایران در المپیک لندن، از نظر تعداد هم در نوع خود تاریخی بود، اما نه نفر از این تیم یا در مراحل مقدماتی حذف شدند و یا در نیمه نهایی. در المپیک لندن تیم دو ومیدانی ایران در رشته های، پرتاب وزنه، پرتاب چکش، ۱۱۰ متر با مانع، دوهای ۴۰۰ و ۸۰۰ متر نماینده داشت.

امین نیکفر نماینده ایران در پرتاب وزنه اولین عضو تیم دو ومیدانی ایران بود که مسابقات دو و میدانی را آغاز کرد، او در گروه خود به مقام شانزدهم رسید و نتوانست به مرحله نهایی صعود کند. محمد ارزنده نماینده ایران در پرش طول هم، به فینال این مسابقات نرسید و از دور مسابقات حذف شد.

کاوه موسوی در پرتاب چکش هم نتوانست گلوله فلزی را بیش تر از ۷۳ متر پرتاب کند و از راه یابی به مرحله فینال باز ماند. رضا قاسمی دونده ۱۰۰ متر ایران در گروهی که آسافا پاول دونده سرشناس جامائیکا چهارم شد.

لیلا رجبی، زن بلاروسی که حالا یک بوشهری تمام عیار است، نتوانست در پرتاب وزنه موفق باشد، او در همان مرحله مقدماتی حذف شد، روح الله عسگری در مرحله مقدماتی دوی ۱۱۰ متر بامانع مردان، هفتم شد و از دور مسابقات کنار رفت. نفر اول این گروه در ۱۳:۳۳ ثانیه به خط پایان رسید سجاد مرادی هم در مرحله نیمه نهایی دوی ۸۰۰ متر، در گروه خود ششم شد تا تنها نماینده باقی مانده ایران در دو ومیدانی احسان حدادی باشد.

جاده پر دست انداز تا نقره

احسان حدادی تا قبل از انتخاب رئیس جدید فدراسیون دو ومیدانی، افشین داوری، با مشکلات فراوانی برای آماده سازی خود مواجه بود، از لغو اردوی تدارکاتی در آفریقای جنوبی تا عدم تمدید قرارداد مربی روسی. شورای برون مرزی وزارت ورزش سفر او به آفریقای جنوبی را "صلاح ندانست. او لب به اعتراض گشود ولی جواب تندی شنید. حمید سجادی معاون وقت سازمان تربیت بدنی اعتراض او را "ورزشکارسلاری " نامید.

او گفت:"ورزشکاران باید برای حضور در اردوی برون مرزی تمام کارها را با فدراسیون هماهنگ و پیش ببرند نه اینکه شخصا برای فدراسیون و سازمان تعیین تکلف کنند. باید به گونه ایی رفتار کنیم که ورزشکارهمواره حد و حدود خود را بداند و به قوانین و همچنین مسئولان خود احترام قائل باشد."

سنگ اندازی ها و مشکلات در مقطعی آنقدر زیاد شد که احسان حدادی در وب سایت شخصی اش لب به اعتراض گشود، او از نحوه مدیریت آن زمان فدراسیون شکایت داشت؛"فدراسیون مسیر خود را درست رفته و ظاهراً به همه اهداف خود نزدیک می شود. بله! هدف شماره یک؛ نابودی آینده دوومیدانی است که دارد محقق می شود."

در مرداد سال گذشته، سازمان تربیت بدنی با سازمان ملی جوانان ادغام شد و اولین وزیر ورزش از مجلس رای اعتماد گرفت.

توفان تغییرات که در فدراسیون های ورزشی با انتخاب محمد عباسی بعنوان وزیر ورزش شروع شد به فدراسیون دو ومیدانی هم رسید، آذر ماه سال گذشته، افشین داوری جای محمدرضا کاظمی آشتیانی را در این فدراسیون گرفت. این جابجایی برای احسان حدادی و جامعه دو ومیدانی ایران تغییر رو به جلویی بود،

احسان حدادی پس از تغییر کادر قبلی فدراسیون دو ومیدانی در گفتگویی گفته بود:" بیشتر آن مشکلات به ۱۰ ماه سرپرستی فدراسیون قبلی بر می گردد.من در آن زمان تصمیم گرفتم برای خودم تمرین کنم چون من همیشه برای دل خودم ورزش می کردم. اما زمانی هم که مقام آوردم این مقام برای مردم بود . شاید مردم فقط لحظه ای که ورزشکار روی سکو می رود را می بینند ولی پشت آن را هرگز، مخصوصا در رشته دوومیدانی که واقعا سختی های زیاد دارد.می توانم به جرات بگویم که سخت ترین رشته ورزشی که در حال حاضر وجود دارد دوومیدانی است"

رئیس جدید فدراسیون دو ومیدانی برای آماده سازی احسان حدادی و سایر نماینده های ایران در المپیک شش ماه بیشتر وقت نداشت، کارها سریع پیش رفت؛ مربی روسی او به ایران بازگشت و اردوی تدارکاتی آفریقای جنوبی حدادی تایید شد و او در فرودین امسال به همراه کیم بوخونسف به این کشور رفت.

شاید به خاطر همین بود که پدر احسان حدادی پس از آنکه پسرش اولین مدال تاریخ دو ومیدانی را کسب کرد، در گفتگویی از مشکلات او در سال گذشته گفت:"احسان خیلی سختی کشیده و فشار زیادی را در سال‌های گذشته متحمل شده است. احسان را خیلی به حاشیه بردند و اذیت کردند، اما سرانجام به هدفش رسید. او کارش را انجام داد، امیدوارم احسان برای همه جوانان الگو باشد."

او با مدال المپیک به تهران باز خواهد گشت ولی ظاهرا او برای تمرین در این شهر، محلی برای تمرین ندارد و آنطوری که گفته برای ادامه تمرینانش به آلمان خواهد رفت.

مدال متفاوت

احسان حدادی اولین مدال المپیک ایران را در رشته ای به غیر از کشتی، وزنه برداری و یا تکواندو کسب کرد.او از میان ۱۰ نماینده ایران، تنها ورزشکاری بود که توانست به فینال یکی از رشته های دو ومیدانی راه پیدا کند.

در روزی که همه نگاه ها به کشتی و وزنه برداری بود، او در سکوت اولین مدال تاریخ دو ومیدانی ایران در المپیک را به نام خود ثبت کرد. مسوول و هوادار همه، طبق عادتی چندین ساله منتظر مدال در همان رشته های سنتی بودند؛ کشتی، وزنه برداری و شاید هم تکواندو.

شاید برای همین بود که سیمای دولتی ایران هم در پوشش همزمان مسابقات کشتی و وزنه برداری را به پرتاب دیسک ترجیح داد تا مدال نقره حدادی حاشیه شود ومدال های وزنه برداری و کشتی متن. حتی در عکس ها و تیترهای روزنامه های صبح ایران هم توجه چندانی در مقایسه با وزنه برداری و کشتی به مدال نقره او نشد.

پس از مدال حامد حدادی شاید وزارت ورزش ایران به فکر این بیفتد که به غیر از کشتی و وزنه برداری می شود روی رشته های دیگر هم سرمایه گذاری کرد و مدال گرفت. ولی مهمتر از همه اینکه به یاد بسیاری از ورزش دوستان ایرانی آورد که دو ومیدانی مادر ورزش هاست.