امروز در لندن: رکورد شکنی یوسین بولت و اعتصاب رفتگران

حق نشر عکس Reuters

یوسین بولت دونده جاماییکایی و قهرمان دوی ۱۰۰ متر المپیک قصد دارد در رقابت های ۲۰۰ متر نه تنها از عنوان قهرمانی خود دفاع کند بلکه رکورد ۱۹ ثانیه و ۱۹ صدم ثانیه قبلی اش را هم بشکند.

در این مسابقه یوهان بلیک، دوست و زوج تمرینی بولت اصلی ترین رقیبش خواهد بود.

او در مسابقات انتخابی جاماییکا توانست زودتر از بولت به خط پایان برسد.

اگرچه هنوز تأثیر شرایط آب و هوایی بر دوندگان ثابت نشده است اما برخی معتقدند این شرایط گاهی تأثیرگذار است.

برای مثال بولت چهار سال پیش در المپیک ۲۰۰۸ علی رغم هوای گرم پکن توانست سه مدال طلا بگیرد و در هر سه ماده دوی ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴ در ۱۰۰ متر رکورد بشکند.

اعتصاب رفتگران

رفتگران متروی لندن قصد دارند به مدت ۴۸ ساعت دست به اعتصاب بزنند. آنها به دلیل آنکه هنوز برای اضافه کاری در ایام المپیک حقوق نگرفته اند در اطراف استراتفورد و سایر ایستگاه های مترو جمع شده اند و دست به اعتصاب زده اند.

اعضای اتحادیه حمل و نقل و راه آهن لندن که از سوی شرکت خصوصی "اینیشال" استخدام شده اند صبح امروز، پنجشنبه ۹ اوت، ساعت ۵:۳۰ به وقت گرینویچ اعتصاب خود را آغاز کردند.

باب کرو، دبیر کل این اتحادیه گفت: "رفتگران متروی لندن حداقل حقوق را برای انجام کثیف ترین کار در بدترین شرایط دریافت می کنند و هیچ پاداشی نیز برای کار اضافه در المپیک نمی گیرند."

اما فیل هافتون از مسئولان متروی لندن گفت که این مسئله بین شرکت خصوصی و کارمندانش است.

او گفت که مسئولان متروی لندن تدابیری را در نظر دارند تا وقفه ای در سیستم حمل و نقل به وجود نیاید.

یکی از زنان رفتگر که ۵۲ سال سن دارد و خواست که نامش فاش نشود به بی بی سی گفت که از زمان آغاز المپیک حجم کارش به مراتب بیشتر شده است.

او در این باره توضیح داد: "من هم سکوها را تمیز می کنم هم ریل قطارها و هم خود قطارها را. مقدار آشغالی که مردم روی زمین می ریزند دو برابر شده است. آنها روزنامه، بروشور، بسته بندی های چرب فست فود و هزار چیز دیگر می ریزند."

او در ادامه گفت: " نیمه شب، بعد از اتمام بازی ها وضع از این هم بدتر می شود. مردم قوطی و شیشه های آبجو و نوشیدنی های دیگر را روی زمین می ریزند. همه جا بوی گند و کثافت می گیرد."