هیچ کس نمی داند چرا یوسف کرمی باخت

یوسف کرمی حق نشر عکس AFP

یوسف کرمی یکی از امیدهای اصلی کسب مدال طلا در کاروان ایران بود اما در مقابل حریف اسپانیایی خود مرحله مقدماتی برنامه برای مبارزه نداشت و در نهایت با نتیجه عجیب هشت بر دو در مقابل او شکست خورد.

یوسف کرمی در گفتگویی علت باخت خود را "اشتباه خود" دانسته بود. او گفته است:"هنوز هم نمی‌دانم که چرا اینطور شد. در مسابقات کسب سهمیه المپیک با همین اختلاف امتیاز حریف خود را شکست داده بودم اما نمی‌دانم که چرا این جا اینگونه باختم."

اما برخی رسانه های داخلی ایران علت شکست تکواندو کار وزن ۸۰- کیلوگرم را تغییر ناگهانی کادر مربی گری در مهر ماه سال جاری می دانند.

هادی ساعی مدیر فنی تیم ملی تکواندو در گفتگویی ارتباط داشتن این دو موضوع با هم را رد کرده است. او گفته است:"برد و باخت برای یک تیم است. گروه ما و فدراسیون در این مدت برای المپیک زندگی می‌کردیم و تلاش زیادی هم انجام می‌دادیم. عسگری هم زحمت زیادی کشید. درست است که کار ما گروهی است اما در نهایت خود ورزشکار است که در وسط میدان باید تمام برنامه‌ها را اجرا کند."

پس از باخت یوسف کرمی رضا مهماندوست مربی سابق تیم ملی تکواندوی ایران، در مورد مبارزه کرمی در بازی اول نظر دیگری دارد، او گفته است:"رفتن کادر فنی گذشته و حضور مربیان جدید باعث تغییر روش تمرینی تیم می‌شود، مانند این می‌‎ماند که یک پیچ را بیش از حد بپیچانید. تکواندوکاران به سیستم تمرینی من عادت کرده‌ بودند و یاد گرفته بودند با این سیستم چگونه مدال طلا بگیرند."

آقای مهماندوست گفته که تیم ایران سال گذشته بهترین تیم جهان بوده ولی امروز تنها توانسته یک مدال نقره در المپیک کسب کند. او گفته است:"مسئولان فدراسیون می‌گفتند که این تیم بهترین تیم تاریخ بود پس چه شد که تنها یک نقره المپیک را گرفتند. این تیم یازده ماه پیش بهترین تیم تاریخ بود."

رضا مهماندوست مربی سابق تیم ملی تکواندوی ایران، مهر ماه سال گذشته به صورت شفاهی و در اعتراض به حقوق ماهیانه خود از سمت خود استعفاء داد، ماجرای استعفای شفاهی او از زبان خودش این گونه بود:"از پولی که قرار بود فدراسیون تکواندو بابت حقوق شش ماه گذشته که حدود ۳۰ میلیون تومان است به من بدهد، مبلغ ۱۷ میلیون به حسابم ریخته‌اند که این مساله بسیار ناراحت کننده است. مسئولان فدراسیون تکواندو از پولی که کمیته المپیک تعیین کرده به مربیان المپیکی بدهد هم زده و نمی‌خواهند آن را بپردازند. پس از این اقدام به ذوالقدری دبیر فدراسیون تکواندو زنگ زدم و گفتم که از همه چیز دست کشیده‌ام و تا جریان حقوقم درست نشود، به سر کارم بر نمی‌گردم."

اعتراض و استعفای شفاهی باعث شد، دبیر فدراسیون تکواندو کناره گیری شفاهی رضا مهماندوست بهترین مربی تکواندوی جهان در سال ۲۰۱۱ را پذیرفت و همین مسئله آغاز اختلاف او با فدارسیون تکواندو ایران بود.

تغییر کادر مربی گری در فاصله نه ماه مانده مانده به المپیک در همان زمان سر و صدای های بسیاری به راه انداخت، دبیر فدارسیون و مدیرفنی تیم های ملی تکواندو، در گفتگوهایی می گفتند که مربی های بهتر از مهماندوست در ایران وجود دارد. بعد از دو هفته گمانه زنی، سر انجام فدراسیون تکواندو فریبرز عسگری را بعنوان سرمربی جدید تیم ملی معرفی کرد.