المپیک لندن با اختتامیه ای با شکوه به پایان رسید

اختتامیه المپیک لندن
Image caption نور افشانی بر فراز استادیوم محل اجرای مراسم اختتامیه

المپیک ۲۰۱۲ لندن با یک اختتامیه پر شکوه و پر ترانه به پایان رسید و میزبانی رقابتهای بعدی المپیک به طور رسمی به شهر ریو دوژانیروی برزیل واگذار شد.

در مراسم اختتامیه که بیش از سه ساعت ادامه یافت، بسیاری از بزرگترین ستاره های موسیقی پاپ بریتانیا در دهه های اخیر، از جمله گروه اسپایس گرلز، جرج مایکل و البو به هنر نمایی پرداختند.

لرد سباستین کو، دبیر اجرایی این بازی ها گفت: "هنگامی که نوبت به ما رسید – بریتانیا کار را درست انجام داد."

پیش از خاموش کردن شعله المپیک لندن، پرچم رسمی رقابتها به شهردار ریو دوژانیرو تحویل داده شد.

ژاک روگ، رئیس کمیته بین المللی المپیک که اندکی قبل از نیمه شب، رقابتهای المپیک سال ۲۰۱۲ لندن را خاتمه یافته اعلام کرد گفت: " ما هرگز لبخندها، محبت و حمایت نیروهای داوطلب فوق العاده ای که قهرمانان این بازی ها بودند را فراموش نخواهیم کرد."

او افزود: "شما تماشاچیان و مردم، موسیقی متن این بازی ها را تامین کردید. تشویقهای پر شور شما، به ورزشکاران نیرو داد و فضائی شوق انگیز را در همه میدانهای رقابت المپیک به ارمغان آورد."

بهترینهای بریتانیا

در پایان مراسم که در حضور بیش از ۱۰ هزار ورزشکار و ۸۰ هزار تماشاچی برگزار شد، شعله المپیک به شکل دراماتیکی خاموش شد. هر یک از کشورهای شرکت کننده در این رقابتها، یک شاخه از مشعل را دریافت خواهند کرد.

در حالی که آسمان فراز استادیوم جنوب لندن با آتش بازی نور افشانی شده بود و گروه Who ترانه "نسل من" را اجرا کرد، بارانی از بریده های کاغذی قرمز، سفید و آبی بر کل فضای استادیوم پخش شد.

انتهای مراسم که با آوای ناقوس ساعت بیگ بن لندن آغاز شد، تقدیری بود از موسیقی، مد و فرهنگ بریتانیا.

شاهزاده هری به نمایندگی از ملکه الیزابت در این مراسم شرکت کرد و صحنه اجرای مراسم اختتامیه به شکل پرچم بریتانیا طراحی شده بود. بیش از ۳۵۰۰ نیروی داوطلب در اجرای این مراسم مشارکت داشتند.

حق نشر عکس PA
Image caption اجرای گروه اسپایس گرلز در مراسم اختتامیه المپیک لندن

در بخشی از مراسم، گروه اسپایس گرلز که با پنج تاکسی مشکی معروف لندن وارد صحنه شدند، ترانه Spice Up Your Life را اجرا کردند و بعد گروه Take That با حضوری غیر مترقبه ترانه معروف و عاشقانه "ما می توانیم دنیا را بگردانیم" را اجرا کردند.

تصور می شد که به خاطر سوگواری خواننده اصلی این گروه که فرزندش روز شنبه بیجان به دنیا آمد، آنها در این مراسم حاضر نشوند.

کیم گاوین که کارگردانی هنری مراسم را به عهده داشت بسیاری از ستاره های دیگر عالم هنر بریتانیا، از جمله جرج مایکل، جسی جی، مدنس (Madness) و گروه پت شاب بویز را برای اجرای این مراسم گرد هم آورده بود.

در بخش آئینی مراسم اختتامیه، بوریس جانسون، شهردار لندن پرچم المچیک را از ژاک روگ تحویل گرفت و به الدواردو پائز، شهردار ریو دوژانیرو تحویل داد.

در پایان رقابتهای المپیک لندن، تیم ورزشکاران ایالات متحده آمریکا با ۴۸ مدال طلا صدر نشین رقابتها شد، چین با ۳۸ طلا در رتبه دوم قرار گرفت، و بریتانیا با ۲۹ مدال طلا در رتبه سوم ایستاد. تیم ایران با کسب ۴ مدال طلا، پنج نقره و سه مدال برنز در رتبه هفدهم جهان ایستاد که بهترین نتیجه تیم ایران در ۱۴ دوره مسابقات المپیک گذشته محسوب می شود.

در این رقابتها همچنین در مجموع ۴۴ رکورد جهانی و ۱۱۷ رکورد المپیک شکسته شد.