برندگان و بازندگان واقعی در المپیک

به روز شده:  16:05 گرينويچ - چهارشنبه 15 اوت 2012 - 25 مرداد 1391

ایران با ۴ طلا و مجموع ۱۲ مدال ایران در ردیف هفدهم جدول بریتانیایی قرار گرفت

بیشترین مدال آوران در المپیک ۲۰۱۲ لندن مانند بازی های پکن همان چهار کشور آمریکا، روسیه، چین و بریتانیا هستند. اما کدامیک از کشور ها از آنچه ما انتظارش را داشتیم بهتر و یا بدتر عمل کردند.

در میان ده تیم برتر جدول مدال آوران بازی های لندن، نسبت به چهار سال پیش تنها یک کشور، اوکراین، از فهرست برندگان طلا بیرون رفت که با ژاپن جایگزین شد.

جدول استاندارد مدال ها غیر عادلانه است، چه بر اساس مجموع مدال ها تنظیم شود و چه بر حسب تعداد مدال های طلا.

کمیته بین المللی المپیک جدول رده بندی رسمی ای ندارد، به همین دلیل تنظیم آن در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.

بعضی از کشورها دارای جمعیت بیشتری هستند بنابر این تعداد استعدادهای ورزشی آنها به نسبت جمعیت بیشتر است.

بعضی از کشورها غنی تر هستند و قادر به سرمایه گذاری بیشتری در پیشرفت ورزش هستند.

پیش از آغاز بازی ها، در یکی از برنامه های رادیوی بی بی سی تصمیم گرفته شد که تنها بر اساس جمعیت و تولید ناخالص داخلی کشورها پیش بینی کند که ورزشکاران کدامیک از آنها بیشترین مدال را کسب خواهند کرد.

مگان باسی، از دانشگاه نورث وسترن در آمریکا که در تهیه آمار به این برنامه کمک کرد می گوید: "اگر این پیش بینی ها را معیار قرار دهید آن وقت می توانید در مقایسه با آن بفهمید که کدام کشور بهتر یا بدتر از آنچه انتظارش را می رفت عمل کرده است."

بعضی از کشورهایی که در مقایسه با این پیش بینی در المپیک ۲۰۱۲ بهتر عمل کرده اند

  • کشورهای سابق بلوک شرق که زیر ساخت های مناسب ورزشی را از دوران کمونیسم به ارث برده اند؛ از جمله اوکراین (۱۴ مدال بیشتر)، مجارستان (۱۳+)، بلاروس (۱۲+)، گرجستان (۷+)، کرواسی (۶+)، لیتوانی (۵+)، مغولستان (۵+)، صربستان (۴+)، اسلواکی (۴+)، ازبکستان (۴+).
  • کشورهای کوچکتر و یا دارای درآمد سرانه کمتر که در رشته های دو و میدانی تجربه بیشتری دارند، از جمله جاماییکا (۱۲+)، کنیا (۱۱+)، اتیوپی (۷+). بر اساس جمعیت و تولید ناخالص ملی پیش بینی شده بود که این کشورهای هیچ مدالی دریافت نکنند.
  • کشورهای نسبتا غنی با جمعیتی کم که ترویج ورزش در آن سنتی دیرینه دارد، مانند نیوزیلند که با (۹) مدال بیش از آنچه پیش بینی می شد المپیک ۲۰۱۲ لندن را پشت سر گذاشت.

اما کشورهایی که از همه بیشتر از آنچه انتظارش را می رفت در این المپیک موفقیت کسب کردند همان کشورهای صدر جدول مدال ها هستند. آمریکا، چین و بریتانیا که در میان چهار تیم اول جدول مدال ها در المپیک ۲۰۰۸ بودند، نسبت به جمعیت و تولید ناخالص ملی، بیشتر مدال برده اند.

کشورهایی که کمتر از آنچه انتظارش را می رفت مدال کسب کردند

  • کشورهایی با جمعیت بالا و تولید ناخالص داخلی نسبتا بالا، اما درآمد سرانه نسبتا پایین؛ مانند هند (۲۸ مدال کمتر از آنچه پیش بینی می شد). اندونزی (۲۱-)، مکزیک (۱۹-)، برزیل (۱۶-)، ونزوئلا (۱۴-)، تایلند (۱۲-)، نیجریه (۱۱-)، فیلیپین (۱۱-)، پاکستان (۱۰-)، مصر (۹-)، مالزی (۹-)، آفریقای جنوبی (۹-). دو کشور نیجریه و پاکستان با جمعیت بالای ۱۵۰ میلیون نفر، هیچ مدالی نبردند.
  • کشورهایی با درآمد سرانه نسبتا بالا اما بدون نمایش درخشان در تاریخ المپیک از جمله عربستان سعودی (۱۶-)، امارات متحده عربی (۱۱-)، اسرائیل (۸-) هنگ کنگ (۷-).
  • کشورهایی که تمرکز بیشتری بر المپیک زمستانی دارند از جمله اتریش (۱۳-)، سویس (۱۲-)، کانادا (۱۰-) و نروژ (۱۰-).

تعدادی از کشورهایی با جمعیت بالا و تولید ناخالص داخلی نسبتا بالا عملکرد خوبی نداشتند

اما همانطور که دان جانسون، استاد اقتصاد در کالج کلرادو در آمریکا می گوید حتی با در نظر گرفتن سابقه ورزشی و تولید ناخالص داخلی و جمعیت، هنوز هم بعضی از کشورها از جمله ایران با کسب ۷ مدال بیش از آنچه انتظار می رفت، غافلگیر کننده بود.

ایران با ۴ طلا و مجموع ۱۲ مدال در ردیف هفدهم جدول بریتانیایی قرار گرفته است که پرمدال ترین المپیک برای ایرانی ها به شمار می رود. این در حالی است که کشتی آزاد ایران که معمولا مدال آورترین رشته ورزشی ایران است برخلاف انتظارات کمتر مدال کسب کرد. اگر در این رشته هم ایران می توانست آنطور که انتظار می رفت مدال بگیرد ایران می توانست در ردیف بالاتری در جدول قرار بگیرد.

از دیگر کشورهایی که نسبت به پیش بینی پروفسور جانسون موفقیت بیشتری کسب کردند می توان جامائیکا (۵ مدال بیشتر)، نیوزیلند (۶ مدال بیشتر) و ژاپن (۷ مدال بیشتر) را نام برد.

در عین حال به نظر او آلمان (۱۶-)، رومانی (۶-)، بلغارستان (۵-)، اندونزی (۵-)، یونان (۵-) در المپیک ۲۰۱۲ لندن عملکرد بسیار بدی داشتند.

البته به گفته پروفسور جانسون: "المپیک وقتی جالب می شود که پیش بینی ها غلط از آب در می آید."

در هر صورت به نظر او المپیک تنها درباره پیشرفت وزرشکاران است و هر جا این پیشرفت ظهور کرد "باید تشویق شود و مورد تحسین قرار گیرد".

پیش‌بینی توزیع مدال ها المپیک لندن

رده

بازی‌های

۲۰۱۲

رده

پیش‌بینی

باسی

رده

پیش‌بینی

جانسون

۱ آمریکا ۱۰۴ ۱ آمریکا ۵۴ ۱ آمریکا ۹۹
۲ چین ۸۸ ۲ چین ۴۵ ۲ روسیه ۸۲
۳ روسیه ۸۲ ۳ ژاپن ۴۱ ۳ چین ۶۷
۴ بریتانیا ۶۵ ۴ آلمان ۳۶ ۴ آلمان ۶۰
۵ آلمان ۴۴ ۵ هند ۳۴ ۵ بریتانیا ۴۵
۶ ژاپن ۳۸ ۶ فرانسه ۳۳ ۶ استرالیا ۳۸
۷ استرالیا ۳۵ ۶ برزیل ۳۳ ۷ فرانسه ۳۷
۸ فرانسه ۳۴ ۸ بریتانیا ۳۲ ۸ ایتالیا ۳۱
۹ ایتالیا ۲۸ ۹ ایتالیا ۳۱ ۸ ژاپن ۳۱
۹ کره جنوبی ۲۸ ۱۰ روسیه ۳۰ ۱۰ کره جنوبی ۲۹

* منبع: مگان باسی، بر اساس جمعیت و تولید ناخالص داخلی کشورها - دان جانسون، بر اساس جمعیت، تولید ناخالص داخلی، عملکرد در دوره پیش و امتیاز میزبانی

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.