شروعی تازه برای ناکامان لیگ

به روز شده:  15:56 گرينويچ - پنج شنبه 16 اوت 2012 - 26 مرداد 1391

بازی استقلال - ملوان

هفته پنجم لیگ برتر ایران از روز جمعه(۱۷ اگوست) بعد از حدود ۱۱ روز تعطیلی از سر گرفته میشود. تعطیلات مقطعی فوتبال میتواند بر روند رو به رشد تیم های صدر جدول که در هفته های پیشین لیگ نتایج خوبی گرفته اند تاثیر منفی بگذارد .

اما در مورد تیمهای انتهای جدول و تیمهای مدعی که از صدر جدول تا حدودی فاصله گرفته اند مانند پرسپولیس و حتی استقلال میتواند زمان خوبی برای ترمیم تاکتیکهای تیمی و باز پروری روحی آنان باشد در هر حال اعتقاد دارم که وقفه در بین مسابقات لیگ ناشی از نبود برنامه ریزی اصولی در برگزاری منظم لیگ ایران است که همواره گریبان فوتبال ما را گرفته است. اما نکته قابل بحث این روزها مقایسه دستمزد بازیکنان فوتبال و مدال آوران المپیک است که لازم میدانم چند خطی در مورد آن توضیحاتی دهم.

بعداز مسابقات جام جهانی آفریقای جنوبی و حذف زود هنگام تیم فوتبال انگلیس مطبوعات این کشور در مورد درآمد مدال آوران المپیک بحث های زیادی را مطرح کردند و با مقایسه درآمد شناگر طلائی آن زمان انگلیس با مدافع تیم ملی دقیقا به این موضوع اشاره شد که چرا باید درآمد سالانه یک قهرمان المپیک برابر باشد با نصف درآمد هفتگی یک فوتبالیست که هیچ وقت نیز افتخاری برای کشورش به ارمغان نیاورده است.

اما نکته ای که نباید از آن غافل شد منابع مالی در ارتباط با این دستمزد ها است مدال آوران و بازیکنان تیم ملی سایر رشته ها دربریتانیا بطور سالانه از وزارت ورزش جهت ادامه دادن ورزش قهرمانی خود پول دریافت میکنند تا بتوانند با خیال راحت به فعالیت ورزشی خود ادامه دهند و در پایان دوره قهرمانی نیز جذب سازمانهای ورزشی میشوند که میتوان به لرد سباستین کو، قهرمان سابق المپیک و مسئول برگزاری المپیک لندن اشاره کرد.

اما در مورد فوتبال وزارت ورزش هیچ گونه مسئولیتی در مقابل بازیکنان حرفه ای ندارد و تمام باشگاههای انگلیس خصوصی هستند و هیچ باشگاهی از منابع دولتی برای اداره کردن تیم فوتبال خود استفاده نمیکند و بهمین دلیل هیچکس در مورد این دستمزدها نمیتواند خرده گیری کند اما از آنجا که بیشتر تیمهای فوتبال ایران از منابع دولتی استفاده میکنند، پرداخت بی رویه و هنگفت پول به بازیکنان فوتبال ظلم بزرگی است به دیگر ورزشکاران و مدال آوران المپیک که در زندگی روزمره خودنیز دچار مشکلات و کاستی های فراوانی هستند به این دلیل اعتقاد دارم مسئولین ورزش باید هرچه زود تر چاره ای در ارتباط با این مسئله بیندیشند و با کم کردن هزینه فوتبال و تزریق آن به ورزشهای دیگر مانند کشتی و وزنه برداری و غیره یک تعادل منطقی در ورزش کشور بوجودبیاورند

استقلال – ملوان

استقلال از تیمهایی است که تعطیلات دو هفته ای تا حدودی به نفع این تیم تمام شده است. امیر قلعه نوعی در این مدت سعی داشت با بازیهای دوستانه تا حدودی ناهماهنگیهای تیمی خود را برطرف کند. یکی از نکات مهم در بازی استقلال علاقه بیش از حد قلعه نوعی دراستفاده از تاکتیک ۴ – ۴ – ۲ لوزی است. با نگاهی به نوع بازی جواد نکو نام و استراتژی اتخاذ شده از طرف قلعه نوعی یک نوع ناهماهنگی در این تیم بوجود آمده است. جواد نکو نام به هیچ عنوان نمیتواند بعنوان یک هافبک تخریبی مانند تیموریان عمل کند و اگر بازیکن دیگری مانند منتظری این نقش را به عهده گیرد جای جواد نکونام در سیستم ۴- ۴ – ۲ قلعه نوعی کجا است؟ این سئوالی است که مربی استقلال باید هر چه زودتر جوابی برایش پیدا کند.

در طرف مقابل تیم با تجربه و با کیفیت ملوان انزلی قرار دارد. این تیم با فرهاد پور غلامی چند سالی است که راهی مسابقات لیگ برتر میشود و امسال سعی کرده است با جذب چند بازیکن با تجربه و با انگیزه که قصد اثبات مجدد خود در فوتبال را دارند کمبودهای سال قبل که بیشتراز نبود تجربه است را جبران کند که تا به اینجا نیز موفق عمل کرده است. با نگاهی به هافبک های جنگنده ملوان با بازیکنانی مانند پژمان نوری – مازیار زارع و حسین بادامکی استقلالی ها باید خیلی هوشیار باشند تا میانه میدان را از دست ندهند.

پرسپولیس – داماش گیلان

بازی پرسپولیس و داماش گیلان در رشت

پرسپولیس که مانند استقلال و تا حدودی بیشتر از این تعطیلات سود برده است، باید در رشت مقابل داماش قرار گیرد. با حضور هشت بازیکن تیم قرمز پوش در اردوی تیم ملی فوتبال ایران این تعطیلات بیشتر از جنبه روحی و روانی و فراموش کردن باختهای اخیر میتواند به این تیم کمک کند.

نبود بازیکنان ملی پوش از دغدغه های اصلی ژوزه در هماهنگ کردن این تیم است. در هر حال در بازی آخر این تیم مقابل صبا یک تیم کاملا از هم گسسته و ناهماهنگ از پرسپولیس مشاهده کردیم، تیمی که به هیچ عنوان اصول حمله و دفاع را رعایت نمیکرد. امیدوارم این تعطیلات بتواند تا حدودی مشکلات این تیم را برطرف کند.

داماش گیلان که امسال سعی کرده است بیشتر از نیروهای بومی استفاده کند هدایت تیم خود را به امید هرندی سپرده است. دروازه بان گیلانی دهه شصت فوتبال ایران که از سالیان دور زمانیکه در تیم نیروی زمینی تهران با برادر بزرگترم همبازی بود و من جوانی بیش نبودم، با او آشناشدم .دروازه بانی با فیزیک و انعطاف بدنی بسیار بالا که متاسفانه مسائل حاشیه ای اجازه نداد به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند. امیدوارم در نقش جدید بتواند شایستگی های خود را به اثبات برساند. بازی در چمن مصنوعی رشت میتواند از مشکلات اصلی پرسپولیس در این بازی باشد.

سپاهان – سایپا

سپاهان که صدرنشین لیگ برتر ایران است این هفته باید در اصفهان میزبان تیم خوب سایپا باشد. سپاهان که در بازی با ذوب آهن بهترین نتیجه در تاریخ داربی را گرفته است با خیالی راحت و اعتماد به نفسی بالا در استادیوم فولاد شهر به دنبال سه امتیاز این بازی است. با اضافه شدن محرم نوید کیا سپاهان در بهترین شرایط قرار دارد، به شرط آنکه تعطیلات اخیر در روند این تیم تاثیر منفی نگذاشته باشد. سایپا که از محدود تیمهای تاکتیک پذیر و با برنامه فوتبال ما است و در هر شرایطی نیز سعی میکند به اصول تاکتیکی خود پایبند باشد در اصفهان روز سختی را پیش رو خواهد داشت .

تراکتور سازی – نفت آبادان

تراکتور سازی که در بازی اخیر خود توانسته با دو پیروزی از زیر فشار تماشاگران خود خارج شود، درتبریزمیزبان نفت آبادان است. اما مسئله ای که کادر فنی این تیم نباید فراموش کنند نقش کمرنگ مهاجمان این تیم در پیروزیهای این تیم است، به طوریکه احسان حاج صفی بعنوان یک هافبک این روزها بعنوان یک ناجی و گلزن در این تیم نقش اساسی پیدا کرده است .

صنعت نفت آبادان که در بازی اخیر خود در ده دقیقه پایانی پنج گل دریافت کرد خوب میداند که مشکل اصلی آنان در خط دفاع و در زمانی است که توپ را از دست میدهند. کاستا باید در این مورد هر چه زودتر مشکل تیم خودرا برطرف کند. نکته قابل توجه در این بازی تقابل خط دفاع ضعیف نفت در مقابل خط حمله نه چندان قدرتمند تراکتور است.اما نباید فراموش کنیم که نفت از خط حمله قوی برخوردار است که در تمام بازی ها موفق به گلزنی شده است و مدافعین تراکتور باید در اینمورد مراقب باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.