داربی میلیاردرهای بازنده

به روز شده:  11:31 گرينويچ - چهارشنبه 22 اوت 2012 - 01 شهریور 1391

جواد نکونام و علی کریمی

داربی بزرگ پایتخت که از پر تماشاگر ترین داربی های جهان است روز جمعه، سوم شهریور، در استادیوم آزادی برگزار می شود. دو تیم بزرگ پرسپولیس و استقلال در حالی روبروی هم قرار می گیرند که در جدول رده بندی شرایط خوبی ندارند.

پرسپولیس یکی از دو تیم بزرگ پایتخت سایه ای از یک تیم بزرگ هم نیست. این تیم در بازی های گذشته روند نزولی داشته و علیرغم دارا بودن بازیکنان ملی پوش در تمام خطوط، در بدترین شرایط ممکن قرار دارد.

صرف نظر از مشکلات روحی و روانی و کمبود های فنی که ناشی از عدم شناخت مربی این تیم از فوتبال ایران است، نکته ای که نباید فراموش کرد کمبود حس پیروزی در نزد بازیکنان و کادر فنی آنها است.

به نظر سر استنلی ماتیوس مربی فقید تیم ملی انگلیس وقتی بازیکنان از خانه خارج می شوند تا برای بازی خود را آماده کنند، به تنها چیزی که باید فکر کنند پیروزی در مسابقه پیش رو است، مسئله ای که در تیم بزرگ پرسپولیس مدتی است بی معنی شده است.

پرسپولیس برای بردن بازی نمی کند. بازیکنان باید بدانند برای پیروزی اول باید تفکر برد داشت سپس این تفکر را تمرین کرد و در مسابقه اجرا نمود. متاسفانه بازیکنان پرسپولیس تحت فشار روانی زیادی قرار دارند و کادر فنی نیز تا به حال نتوانسته کمکی به بازیکنان خود بکند.

اما در تیم استقلال علیرغم مشکلات تاکتیکی و عدم هماهنگی لازم، نقطه مثبت این تیم میل به پیروزی و تحمیل کردن خود به عنوان یک تیم بزرگ به تیم مقابل است که در نیمه دوم بازی با ملوان این نکته به عینه مشاهده می شد.

تجربه هفت بازی در داربی خاطره های تلخ و شیرین زیادی را برای من رقم زده است. خاطره ای که هیچ وقت فراموش نمی کنم مربوط به داربی سال ۱۳۷۳ بود. در حالیکه بیشتر از هشت بازیکن ما برای اولین بار بود که در داربی شرکت میکردیم باید در مقابل تیم خوب و پر مهره پرسپولیس قرار میگرفتیم.

یکی از دیدارهای قبلی تیم های فوتبال استقلال و پرسپولیس

حریف تا دقیقه ۷۰ دو بر هیچ از ما پیشی گرفته بود اماخطای عمد رضا شاهرودی بر روی من باعث اخراج او و مصدومیت شدید من شد.

شوک حاصل از این حادثه باعث شد که هم تیمی هایم تحت تاثیر قرار گرفته و با تمام وجود به تیم پرسپولیس حمله کنند و در نهایت بازی باخته را به مساوی تبدیل کنند که البته در دقایق پایانی، به دلیل هجوم تماشاگران پرسپولیس بازی ناتمام رها شد.

این خاطره نشان میدهد که مسائل روحی و روانی از عوامل اصلی پیروزی یک تیم است و شاید احتمال پیروزی استقلال در این بازی بر روی کاغذ بیشتر از پرسپولیس باشد اما حوادث داخل میدان ممکن است همه چیز را تغییر دهد.

آرایش احتمالی دو تیم و مقایسه نفر به نفر آنها

سید مهدی رحمتی – ۱۰

شهاب گردان ­– ۸

مهدی رحمتی در بهترین شرایط حال حاضر خود قرار دارد و تنها نقطه ضعف او خروج به هنگام ارسال هاست. اما شهاب گردان میتوان گفت که در بدترین شرایط دوران فوتبالی خود است شاید آشنا نبودن به جو باشگاه پرسپولیس باعث شده که او اعتماد به نفس خود را از دست بدهد . احتمال اینکه دروازه بان برزیلی در درون دروازه باشد دور از ذهن نیست.

جلال حسینی- ۱۰

پژمان منتظری – ۱۰

دو بازیکن ملی پوش دو تیم که هردو از آمادگی نسبی خوبی برخوردارند. اما به نظر تجربه منتظری در این بازی ها از حریف پرسپولیسی اش بیشتر به کارمی آید زیرا این اولین داربی حسینی است .

محسن بنگر – ۸

حنیف عمران زاده – ۹

دو مدافع مرکزی دو تیم که شباهت زیادی در نوع بازی با یکدیگر دارند . با توجه به اینکه این اولین داربی بنگر است، شاید شرایط داربی بر روی او که معمولا زود تحت تاثیر شرایط بیرون از زمین قرار میگیرد، تاثیرگزار باشد.

حسین ماهینی – ۱۰

علی حمودی – ۸

ماهینی هم از لحاظ فنی و هم تجربه بازی بین المللی از حمودی استقلال نمره بالاتری میگیرد. اگر حمودی مانند زمانیکه در فولاد بود بازی کند، میتواند رقیب جدی برای تمام مدافعین کناری ایران باشد.

مهرداد پولادی – ۱۰

امیر حسین صادقی – ۸

پولادی به عنوان بهترین مدافع چپ ایران باید در این بازی نشان دهد که کی‌روش بدون دلیل او را به حاج صفی ترجیح نداده است بازی امیر حسین صادقی بعنوان مدافع چپ که پست تخصصی او نیست دلیل برتری پولادی در مقابل اوست

جواد نکونام – ۱۰

سامان آقازمانی – ۶

با نگاهی به نام این دو لازم به هیچگونه مقایسه ای نیست. نکونام علیرغم اینکه در شرایط ایده آلی نیست، به هیچ عنوان نمی توان توانایی های او را با بازیکن جوان و کم تجربه ای مانند آقازمانی مقایسه کرد.

علی کریمی – ۱۰

فریدون زندی – ۹

دو بازیکن با تجربه که در سالهای آخرین فوتبال خود هستند. زندی در بازی قبل داربی از بهترین بازیکنان میدان بود و خوب با این جو آشنا است. اما نباید فراموش کنیم علی کریمی در روز خوب خود می تواند به تنهایی نتیجه بازی را تغییر دهد.

غلامرضا رضایی – ۹

هاشم بیگ زاده - ۸

با مقایسه این دو بازیکن که تا حدودی باهم متفاوت هستند، برتری را به دلیل دوندگی بی امان و سرعت خوب رضایی به او خواهم داد.

فابیو جانواریو - ۹

محمد نوری – ۹

در شرایطی که شاید نوری نیمکت نشین باشد، به نظر میرسد که مانوئل ژوزه سعی میکند از بازیکنانی استفاده کند که تجربه بازی های بزرگ را داشته باشند. نوری در روز خوب خود می تواند هم تراز جانواریو باشد

سیاوش اکبر پور – ۱۰

محمد قاضی – ۹

در مقایسه این دو، صرفنظر از اینکه قاضی در حال حاضر در تیم ملی ایران حضور دارد من برتری فنی را به اکبرپور می دهم. او که تجربه زیادی در تیم استقلال دارد از بازیکنان مورد علاقه من است. بازیکنی که در هر حال به فکر تیم است و سعی میکند با تمام وجود در اختیار تیمش باشد. این از عوامل اصلی برتری او در مقابل قاضی است.

آرش برهانی – ۱۰

کریم انصاری فرد– ۹

با مقایسه این دو، کفه ترازو به نفع برهانی سنگین تر خواهد بود. در حالی که برهانی موقعیت های طلایی را به سادگی از دست می دهد، اما همواره یکی از بازیکنان تاثیرگذار در داربی های گذشته بوده و با تحرک فراوان موقعیتهای زیادی را برای خود به وجود آورده است، ویژه گی که انصاری فر کمتر از آن برخوردار است. اما در زدن ضربات آخر انصاری فرد نسبت به برهانی برتری دارد.

امیر قلعه نویی – ۱۰

مانوئل ژوزه – ۸

درمقایسه نیمکت این دو تیم و با نگاهی به کارنامه مربیان، امیر قلعه نوعی از امتیازات بیشتری نسبت به ژوزه برخوردار است. در تمام داربی هایی که قلعه نوعی مربی استقلال بوده این تیم نتیجه را واگذار نکرده است و با توجه به تجربه توام بازیگری و مربیگری به خوبی با جو داربی پایتخت آشنا است و میتواند حاشیه های مربوط به این بازی را به خوبی کنترل کند. شاید از لحاظ فنی و تاکتیکی و تجربه مربیگری در فوتبال بین المللی، ژوزه بر قلعه نوعی برتری داشته باشد و از تجربه فراوانی نیز در داربی های مختلف دنیا خصوصا در کشور مصر برخوردار باشد. اما تا به اینجای کار بعد از پنج هفته از مسابقات لیگ این مربی پرتغالی نتوانسته توانایی های خود را بروز دهد.

جمع بندی

جمع بندی این اعداد نشان از برتری استقلال ( ۱۱۱ ) در مقابل پرسپولیس ( ۱۰۶ ) در این بازی است. اما این برتری بر روی کاغذ است و داربی از جذابیت هایی برخوردار است که حوادث غیرقابل انتظار درجریان بازی ممکن است نتیجه بازی را هرزمان تغییر دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.