عنوان‌های قهرمانی لانس آرمسترانگ پس گرفته شد

به روز شده:  16:33 گرينويچ - جمعه 24 اوت 2012 - 03 شهریور 1391

آژانس جهانی ضد دوپینگ، لانس آرمسترانگ را به اتهام مصرف داروهای نیروزا از هر هفت عنوان قهرمانی تور دو فرانس خلع و برای همیشه از دوچرخه سواری حرفه ای منع کرده است.

جان فی، رئیس آژانس جهانی ضد دوپینگ معتقد است از آنجا که لانس آرمسترانگ دیگر قصد پیگیری موضوع اتهام مصرف داروهای نیروزا را ندارد، باید هر هفت عنوان قهرمانی اش از او پس گرفته شود.

جان فی همچنین می گوید که تصمیم آرمسترانگ مبنی بر اینکه این اتهامات را به چالش نکشد، به این معناست که این اتهامات قابل اثبات هستند.

آقای فی گفت که او حق اعتراض به اتهامات را داشت اما نخواست که اعتراض کند.

او ادامه داد: "پس تنها استنباط ما از این شرایط این است که این اتهامات می توانند صحت داشته باشند."

او افزود: "وقتی همه شواهد بر اساس عملکرد او (آرمسترانگ) در طول زندگی حرفه ای اش، شامل ۷ عنوان قهرمانی تور دو فرانس، جمع آوری شده، عنوان هایش باید پس گرفته شود."

لانس آرمسترانگ طی بیانیه ای اعلام کرد که دیگر علیه اتهامات مطرح شده از سوی آژانس اقدام نخواهد کرد.

او همچنان بر بی گناهی اش تاکید دارد اما گفته است که از اتهامات "پوچ" علیه خود بسیار ناراحت است.

این دوچرخه سوار ۴۰ ساله آمریکایی در مورد روند رسیدگی به اتهامات گفت: "روند آژانس بسیار یک سویه است و من حاضر نیستم در آن شرکت کنم."

وی ادامه داد: "در زندگی هر فرد زمانی می رسد که باید بگوید دیگر بس است. برای من آن زمان اکنون فرا رسیده است."

مسئولان آژانس ضد دوپینگ می گویند که آرمسترانگ را برای همیشه از دوچرخه سواری منع و همه عنوان هایش را که بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ در مسابقات تور دو فرانس به دست آورده، از او خواهند گرفت.

تراویس تایگارت، مدیر عامل آژانس ضد دوپینگ می گوید که در زمانی مناسب شواهد علیه لانس آرمسترانگ برای دسترسی عموم منتشر می شود.

وی در ادامه گفت: "این یک روز غمگین برای ورزش دوستان و برای تمام قهرمانان ورزش در آمریکا است."

آژانس ضد دوپینگ ادعا می کند که آرمسترانگ حداقل از سال ۱۹۹۶ با تزریق خون و استفاده از مواد ممنوعه و انرژی زا از جمله اریتروپوئتین (که به ساخت و ساز گلبول های قرمز کمک می کند) و استروید، دوپینگ می کرده است.

لانس آرمسترانگ در سال ۲۰۰۵ از دوچرخه سواری حرفه ای بازنشسته شد.

او که در سال ۱۹۹۷ از بیماری سرطان بیضه جان سالم به در برد، می گوید که قصد دارد تنها روی فعالیت هایش در یکی از سازمان های خیریه کمک به مبتلایان سرطان تمرکز کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.