هفته هفتم لیگ برتر؛ داربی شمالی‌ها

به روز شده:  19:57 گرينويچ - دوشنبه 27 اوت 2012 - 06 شهریور 1391
ملوان داماش

با پایان هفته هفتم لیگ برتر، این رقابت ها به مدت سه هفته تعطیل خواهد بود.

تعطیلی های مقطعی نوید لیگی فرسایشی و خسته کننده را می دهد که مطمئنا باعث پایین آمدن کیفیت بازی‌ها خواهد شد و بهانه خوبی دست مربیان و مدیران باشگاه‌ها می‎دهد تا ناکامی های خود را به گردن این تعطیلات لیگ بیندازند

این وقفه بیشتر روی تیم‌های بالای جدول تاثیرات منفی گذاشته است، مثلا در حالی‌که تیم‌های سپاهان، فجر سپاسی، صبای قم و ملوان شرایط خوبی داشتند بعد از اولین تعطیلات نتایج فاجعه باری را به‌ دست آوردند که نشان از وقفه تاکتیکی و روحی روانی در این تیم ها است.

سپاهان که هر دو بازی قبلی خود را واگذار کرده خوب می‌داند که یکی از دلایل اصلی پیروزی های تیمش در اوایل فصل مربوط به اعتماد به نفس و حس برتری طلبیش بوده که متاسفانه در دو بازی آخر تا حدودی این برتری طلبی را از دست داد. شاید تعطیلات پیش رو این بار به سود سپاهان تمام شود تا بتواند نقایص فنی تیمش را برطرف کند.

سایپا – راه آهن

روز سه شنبه صدر نشین لیگ برتر ایران باید در مقابل دایی و یارانش قرار گیرد. سایپا و راه آهن هر دو با سیستم مشابه۱-۳-۲-۴بازی می‌کنند در این سیستم کلید پیروزی در دست‌تان هافبک‌های دو تیم است. با نگاهی به بازی‌ های گذشته دو تیم مشخص می شود که سایپا به‌ مراتب این سیستم را بهتر از راه آهن بازی می‌کند و هماهنگی خوبی بین بازیکنان این تیم در زمان حمله و دفاع وجود دارد.

اما نکته مثبت در تیم راه آهن روحیه جنگندگی این تیم است که دایی به‌ خوبی توانسته تفکر بازیگری خود را در نقش مربی به تیمش تزریق کند.

داماش – ملوان

از مهمترین بازی‌های لیگ برتر در این هفته داربی چهار شنبه دو تیم گیلانی لیگ است. ملوان که مانند دیگر تیم‌های صدرنشین از تعطیلات لیگ صدمه دیده باید در رشت در مقابل رقیب همیشگی اش داماش قرار گیرد.

تاکتیک مورد نظر فرهاد پورغلامی در بازی گذشته مقابل نفت تهران نتوانست حریف هوشیاری منصور ابراهیم زاده شود. ملوان از یک خط هافبک قدرتمند سود می‌برد که با توجه به جابجای‌های متوالی در یک سوم خط حمله، تیم مقابل را به دردسر می‌اندازند.

منصور ابراهیم زاده که خود از این تاکتیک چندین سال در تیم ذوب آهن استفاده می‌کرد راه مقابله با آن را به‌ خوبی می‌دانست و با ازکار انداختن پژمان نوری، مازیار زارع، محمد نزهتی و جلال رافخاهی به‌ خوبی توانست ملوان را زمین گیر کند که این نکته می‌تواند مورد استفاده امید هرندی مربی داماش هم قرار گیرد.

داماش بعد از پیروزی در مقابل پرسپولیس در مقابل مس احیا شده شکست خورد. داماش یک تیم کاملا جوان و بومی است که از قدرت دوندگی زیادی برخوردار است اما به‌ نظر می‌رسد در خط هافبک توانایی مقابله با ملوان را ندارد اگر امید هرندی بخواهد باسیستم ۲-۴-۴ و با چهار هافبک در مقابل سیستم ۱-۳-۲-۴ ملوان که با پنج هافبک بازی می‌کنند، آرایش تیمی خود را بچیند به مشکل بر خواهد خورد.

پرسپولیس – فولاد

پرسپولیس چهارشنبه در اهواز مقابل تیم فولاد متحول شده قرار می‌گیرد. فولاد با تعویض مجید جلالی ( یکی از بهترین مربیان حال حاضر فوتبال ما) و با به خدمت گرفتن حسین فرکی سعی دارد خود را به‌ عنوان یک مدعی کسب سهمیه آسیایی در لیک امسال معرفی کند که تا به اینجای کار موفق نبوده است.

با نگاهی به شیوه مربیگری حسین فرکی و مجید جلالی که تا حدود زیادی با هم تفاوت دارند به‌ نظر می‌رسد که بازیکنان فولاد هنوز نتوانستند خود را با مربی جدید وفق دهند. مجید جلالی چندین سال مربی این تیم بوده و بیشتر این بازیکنان از تیم‌های پایه ای فولاد به این تیم اضافه شده اند و زمان می‌خواهند تا بتوانند خود را با تفکر حسین فرکی که بیشتر بر مبنای بازی دفاعی و فیزیکی است تطبیق دهند. پرسپولیس در این بازی نیاز به پیروزی دارد تا بتواند با خیال آسوده به پیشواز تعطیلات برود.

این تیم در شش بازی گذشته خود با شش آرایش متفاوت بازی کرد و در این بازی هم، تغییراتی در آرایش این تیم رخ خواهد داد. امیدوارم ژوزه که به‌ عنوان یک مربی حرفه ای و نسبتا گران به فوتبال ما اضافه شده است بتواند هر چه زودتر به آرایش مورد نظر خود دست پیدا کند، زیرا به نظر می آید مسولان این تیم و تماشاگران کم صبر پرسپولیس بیشتر از این نمی توانند، صبور باشند.

صبا – تراکتور سازی

دو تیم که هر دو بازی گذشته خود را باختند، باید در تبریز مقابل هم قرار گیرند. اولیویرا مربی تراکتور که به‌ خوبی از احساسات پر شور تماشاگران تبریزی آگاه است می‌داند که نتیجه گیری ضعیف در این بازی ممکن است تیم را وارد بحران کند.

در بازی قبلی اشتباه های فردی و تیمی خط دفاع و دروازه بان تراکتور از عوامل اصلی شکست این تیم بود و کادر فنی تبریزی‌ها باید هرچه زودتر این نقیصه را برطرف کنند. صبا نیز مانند دیگر تیم‌های صدر جدول از تعطیلات یازده روزه ضرر دیده است و با توجه به اینکه این تیم یکی از تاکتیک پذیر ترین تیم‌های حال حاضر فوتبال ما است می‌تواند رقیب سختی برای تراکتور باشد.

سپاهان – فجر سپاسی

سپاهان با بد شانسی در دقایق پایانی، هر دو بازی گذشته خود را واگذار کرده است. این تیم باید در اصفهان مقابل تیم سخت کوش فجر سپاسی قرار گیرد، زردپوشان اصفهانی به‌رغم باخت در دو بازی گذشته، از لحاظ فنی بازی قابل قبولی از خود ارائه دادند و می‌توان شکست‌های این تیم را به‌حساب بازی‌ خوب تیم‌های مقابل این تیم نسبت داد.

از مشکلات این روزهای تیم سپاهان می‌توان به باز شدن دروازه اش در زمان ضد حمله اشاره کرد که کرانچار باید هرچه زودتر این معضل را برطرف کند. تیم جوان فجر با مربی کهنه کارش محمود یاوری که خود از سپاهانی‌های قدیم است در این فصل حریف جدی برای تمام تیم‌ها خواهد بود. برای من جای خوشحالی است که یک تیم جوان و با انگیزه مانند فجر در فوتبال مریض ما در حال رشد است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.