بهترین و بدترین‌ های تاریخ نقل و انتقالات لیگ برتر انگلستان

به روز شده:  16:28 گرينويچ - جمعه 31 اوت 2012 - 10 شهریور 1391

انتقال بازیکنان فوتبال بین باشگاه ها نتیجه هفته ها برنامه ریزی دقیق و مذاکرات آزار دهنده است. اما با نزدیک شدن به دقایق پایانی ضرب الاجل که امشب (جمعه ۱۰ شهریور) ساعت ۲۳:۰۰ به وقت گرینویچ مقرر شده است، سرمربیان تیم ها به طرز دیوانه واری سرگرم انجام مراحل نهایی عقد قراردادها هستند.

گاهی اوقات باشگاه ها در چانه زنی موفق می شوند و با یک خرید ارزان میز مذاکره را ترک می کنند ، اما گاهی اوقات دستپاچگی های دقایق آخر منجر به پرداخت بهایی گزاف برای کالایی کم ارزش می شود.

بخش ورزشی بی بی سی نگاهی دارد به بعضی از بهترین و بدترین نقل و انتقالاتی که در سال های اخیر در چنین روزی صورت گرفت و نظر مربیانی آن زمان که به نظرشان خرید این بازیکنان بهترین انتخاب شان بوده است. البته شاید بعد از ریخت و پاش هایی که کرده بودند و یا اینکه آنچه باب میل شان بود به دست نیاورده بودند، پشیمان شدند.

بهترین ها

وین رونی - از اورتون به منچستر ۲۰۰۴ - ۲۰ میلیون پوند

سر آلکس فرگوسن، سرمربی منچستر یونایتد: "من خیلی هیجان زده ام و فکر می کنم بهترین بازیکن جوان که این کشور در ۳۰ سال اخیر داشته است را به دست آورده ایم"

اورتون نهایت تلاش خود را برای نگه داشتن این نابغه ۱۸ ساله انجام داد اما وسوسه پیوستن به منچستر یونایتد بیش از آن بود که این جوان بتواند در مقابلش تاب بیاورد و در نهایت روز ۳۱ اوت ۲۰۰۴ با قراردادی شش ساله به اولدترافورد رفت.

درست بعد از پیوستن به منچستر یونایتد و در اولین بازی خود، رونی با هت ترک ( ۳ گل پیاپی) در برابر فنرباغچه در صدر اخبار قرار گرفت.

حال باید دید با انتقال اخیر رابین فان پرسی از آرسنال، نقش وین رونی در منچستر یونایتد چگونه تغییر می کند.

کارلوس ته‌وز- از کورینتیانس به وست هام ۲۰۰۶ - مبلغ قرارداد اعلام نشد

آلن پاردو، سرمربی وقت وستهم:" شک ندارم که این خرید به ما کمک می کند که بتوانیم واقعا با بهترین تیم ها در لیگ برتر اروپا رقابت کنیم"

می توان گفت پیوستن کارلوس ته‌وز و خاویر ماسکرانو از کورینتیانس یکی از غیره منتظره ترین انتقالات در فوتبال بوده است. درخشش این دو در جام جهانی ۲۰۰۶ برای تیم ملی آرژانتین موجب آن شده بود که باشگاه های متعددی از جمله منچستر یونایتد، آرسنال و چلسی خواهان آنها باشند.

اما این وستهم بود که در مذکرات موفق شد. با آنکه ماسکرانو در ژانویه تیم را ترک کرد، ته‌وز به تنهایی ادامه داد و در مجموع ۸ گل در ۱۰ بازی آخر فصل برای وستهم به ارمغان آورد.

مروان فلاینی - از استاندارد لیژ به اورتون ۲۰۰۸ - ۱۵ میلیون پوند

رابرت الستون، مدیر عامل اورتون: "این برای باشگاه خبر فوق العاده خوبی است. او در طول پنج سال آینده نقش بزرگی در اورتون ایفا خواهد کرد".

همه چیز فلاینی از مو و قد گرفته تا هزینه قراردادش هنگام پیوستن به اورتون بزرگ بود. این بازیکن تیم ملی بلژیک وقتی به اورتون پیوست قطعا به آن استحکام بخشید اما به ویژه هنگامی که در نقش مهاجم روی زمین حاضر شد از حد انتظار هم بهتر شد.

حضور او هنوز هم برای اورتون مهم است و این تیم را در پایان فصل ۱۲-۲۰۱۱ در وضعیت بسیار خوبی قرار داد.

دنی مورفی - از تاتنهام به فولام ۲۰۰۷، بازیکن قرضی به مدت یک سال

لوری سانچز، سرمربی فولام: "او می تواند یک ضرب خط دفاع را بشکافد و گل بزند. از اینکه به فولام پیوسته است خوشحالم."

دنی مورفی، هافبک تیم نقش مهمی در راه یافتن فولام به لیگ قهرمانی اروپا داشت. او با به ثمر رساندن تنها گل در برابر پورتسموث به بقای تیم کمک کرد و از همین رو در تابستان همان سال قرارداد دائمی گرفت. حضور او باعث شد که فولام در فینال لیگ قهرمانان اروپا مقام هفتم را کسب کند.

جرمین دفو- از تاتنهام به پورتسموث ۲۰۰۸ - مبلغ قرارداد اعلام نشد

هری رد نپ، سر مربی پورتسموث :" او همیشه کار را تمام می کند و گل می زند. با اعتماد به نفسی که دارد نشان داده است که بهترین گلزن است."

دفو همراه با پیتر کراوچ، تقریبا در هر بازی گل می زدند. وقتی هری رد نپ در ۲۰۰۸ سر مربی تاتنهام شد، می خواست هر طور شده دفو را به این تیم برگرداند. به این ترتیب پورتسموث که با او قرار داد یک ساله بسته بود، تنها سه ماه بعد دفو را با سود کلانی مجددا به تاتنهام فروخت.

بدترین ها

آلفونسو آلوز- از هیرنفین به میدلزبورو ۲۰۰۸ - ۱۰ میلیون پوند

گرت ساوت گیت، سر مربی میدلزبورو: "سابقه گلزنی او در سوئد و هلند شگفت انگیز بوده و امیدواریم که بتواند همین نتایج را برای ما هم بیاورد."

میدلزبورو با خرید آلفونسو آلوز رکورد بیشترین هزینه ای که تا آن زمان برای خرید یک بازیکن پرداخته شده بود را شکست. آلوز به عنوان مهاجم هیرنفین در مجموع ۳۸ بازی موفق شده بود ۴۵ گل بزند. اما این بازیکن برزیلی احتمالا فراموش کرده بود کفش های گلزنی اش را از هلند با خود به انگلستان بیاورد.

او بعد از پیوستن به میدلزبورو توانست تنها ۱۰ گل در ۴۲ بازی به ثمر برساند. یعنی تقریبا یک میلیون پوند برای هر گل.

آلوز در ۲۰۰۹ به تیم قطری السد فروخته شد.

اندی کارول - از نیوکاسل به لیورپول ۲۰۱۱ - ۳۵ میلیون پوند

آلن شیرر، مهاجم سابق نیوکاسل: "برای بازیکنی که تنها ۱۴ گل زده و فقط نیم فصل است که به لیگ برتر راه یافته، مبلغ بسیار زیادی است اما توانایی بالقوه زیادی دارد."

۳۵ میلیون پوند بیشترین مبلغی است که تاکنون برای یک بازیکن بریتانیایی پرداخت شده است.

فرناندو تورس نیز در همان روز به چلسی پیوست و پیراهن شماره ۹ او به کارول داده شد. این فشار روحی بزرگی برای کارول ۲۲ ساله به همراه آورد.

کارول در ۵۸ بازی تنها ۱۱ گل به ثمر رساند و تا پایان فصل ۱۳-۲۰۱۲ به وست هم قرض داده شده است.

روبینیو - از رئال مادرید به منچستر سیتی ۲۰۰۸ - ۳۲ و نیم میلیون پوند

مارک هیوز، سر مربی منچستر سیتی: "از اینکه فرصت پیدا کرده ام با استعدادی چون روبینو کار کنم، بسیار خوشحالم."

در آغاز کارش خوب درخشید. در مقابل چلسی گل زد و بعد هم ۱۳ گل دیگر در اولین فصل از بازی ها به کارنامه اش اضافه کرد. اما مهاجم منچستر سیتی در فصل بعدی هیچ گلی به ثمر نرساند و به باشگاه قبلی اش، سانتوس قرض داده شد.

در اوت ۲۰۱۰ منچستر سیتی فکر کرد بهتر است جلوی ضرر را بگیرد و او را در روز آخر فرصت نقل و انتقالات به آث میلان فروخت.

بنی مک کارتی - از بلکبرن به وستهم ۲۰۱۰ - ۲ و نیم میلیون پوند

جیانفرانکو زولا، سر مربی وستهم: "او واقعا بازیگر خوبی است و می تواند گل بزند. کمک بزرگی برای ما خواهد بود."

بنی مک کارتی در طول ۴ سال همکاری با بلکبرن در مجموع ۱۴۰ بازی توانست ۵۲ گل به ثمر برساند.

جیانفرانکو زولا مطمئن بود که اکازیون خوبی به دست آورده است، اما دوران همکاری این بازیکن اهل آفریقای جنوبی هم برای خودش و هم برای باشگاه یک کابوس به شمار می آمد.

او حتی نتوانست یک گل هم بزند و پس از گذشت حدود یک سال و در حالی که هنوز چهارده ماه از قراردادش باقی مانده بود، این قرارداد با پرداخت یک و نیم ملیون پوند فسخ شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.