چهلمین سالگرد کشتار در المپیک مونیخ

به روز شده:  14:04 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

پلیس مونیخ روز بعد از حادثه در محل اقامت ورزشکاران

وزیران دولت آلمان و بازماندگان کشتار در بازی های المپیک ۱۹۷۲ مونیخ امروز، چهارشنبه ۵ سپتامبر، به مناسبت چهلمین سالگرد این حادثه در فرودگاهی در نزدیکی محل اقامت این ورزشکاران گرد هم می آیند.

در جریان بازی های المپیک مونیخ، گروهی از افراد مسلح فلسطینی با حمله به دهکده محل اقامت ورزشکاران، تعدادی از اعضای تیم ملی اسرائیل را به گروگان گرفتند.

این حادثه با کشته شدن یازده ورزشکار اسرائیلی، یک پلیس آلمانی و پنج گروگانگیر فلسطینی به پایان رسید.

بازماندگان و مقامات در فرودگاه نظامی فورشتن فلدبروک، محل قتل اکثر قربانیان، مراسم یادبود این حادثه را برگزار می کنند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا به همین مناسبت سخنانی ایراد کرد و طی آن کشتار مونیخ را عملی "شیطانی" توصیف کرد و گفت که این عمل "همه ارزش های المپیک را زیر پا گذاشت".

او در ادامه گفت: "در این سالگرد غمگین یاد آنها (قربانیان) را زنده می کنیم و به لزوم مبارزه با تروریسم تاکید می کنیم."

هانس پیتر فردریش، وزیر کشور آلمان و سایر مقامات آلمانی از جمله توماس باخ، رئیس کمیته المپیک این کشور همراه با نزدیک به ۵۰۰ نفر دیگر نیز در این مراسم شرکت می کنند.

همچنین بر اساس گزارش وزارت خارجه اسرائیل، سیلوان شالوم، معاون نخست وزیر اسرائیل همراه با خانواده ها و بیوه های کشته شدگان هم در مراسم شرکت خواهند داشت.

غفلت از هشدارهای امنیتی

استر راث شاخاماروو، شرکت کننده در المپیک ۱۹۷۲ مربی خود را در روز حادثه از دست داد

در ۵ سپتامبر ۱۹۷۲ افراد مسلح با ورود به محل اقامت ورزشکاران اسرائیلی در دهکده المپیک در ایالت باواریا (جنوب آلمان) دو ورزشکار را در جا به قتل رساندند و ۹ ورزشکار و یک مربی را گروگان گرفتند.

آنها خواهان آزادی ۲۰۰ زندانی فلسطینی تحت بازداشت اسرائیل بودند.

سپس افراد مسلح بقیه گروگان ها را به فرودگاه منتقل کردند اما در آنجا با نیروهای امنیتی غرب آلمان مواجه شدند.

در نبردی که در جریان عملیات نجات نیروهای امنتی رخ داد، افراد مسلح فلسطینی بقیه گروگان ها و یکی از نیروهای پلیس را کشتند.

۵ تن از افراد مسلح نیز در جریان این درگیری کشته شدند.

استر راث شاخاماروو، دونده اسرائیلی که مربی خود را در این حادثه از داست داد، قرار بود روز بعد از حادثه در مرحله نیمه نهایی دوی ۱۰۰ متر شرکت کند.

او گفت: "اما به جای مسابقه در وسط استادیوم ایستادیم و گریه کردیم."

مدارکی که اخیرا توسط دولت اسرائیل منتشر شده نشان می دهد که دولت این کشور، مقامات امنیتی غرب آلمان را متهم به عدم تامین امنیت در طول بازی ها کرده است.

این مدارک همچنین شواهدی در بر دارد که نشان دهنده قصور نیروهای امنیتی اسرائیل در این جریان بود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.