سالن دوازده هزار نفری آزادی: 'لیگ جهانی والیبال سلام'

به روز شده:  18:01 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391
خولیو ولاسکو

خولیو ولاسکو مربی آرژانتینی سهم عمده‌ای در صعود تیم ملی والیبال به لیگ جهانی داشته است.

تیم ملی والیبال ایران در دومین بازی انتخابی لیگ جهانی والیبال ۳-۰ مقابل ژاپن به پیروزی رسید و برای اولین بار به لیگ جهانی صعود کرد.

بازیکنان خولیو ولاسکو در حالی بازی دوم با ژاپن را آغاز کردند که برای صعود به لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۳ به بردن تنها یک گیم نیاز داشتند. ایران بازی را بهتر از حریف پر افتخار آسیایی‌اش آغاز کرد.

در گیم اول شهرام محمودی به تنهایی در مقابل دفاع سه نفره ژاپن موفق بود و با آبشارهای قدرتمند خود، در همان شروع بازی سه امتیاز کسب کرد. سعید معروف، دیگر بازیکن تیم ملی والیبال ایران هم در این گیم با بازی هوشمندانه امتیازهایی حیاتی به‌دست آورد، تا راه راهیابی به لیگ جهانی در همان گیم اول هموار شود.

تیم ایران در حضور جمعیت ۱۲ هزار نفری، که بر خلاف بازی قبلی و با اعلام فدارسیون والیبال تک جنسیتی بود، گیم اول را با اختلاف هفت امتیاز از ژاپن برد و به "لیگ جهانی والیبال سلام کرد".

بازی ار گیم دوم به بعد برای ایران جنبه تشریفاتی داشت، ولی بازیکنان ایران قصد داشتند بدون شکست، به لیگ جهانی برسند. ایران با صدای تشویق کر کننده تماشاگران گیم دوم را ۲۵-۱۷ برد. در این گیم مربی آرژانتینی ایران بازیکنان جوان‌تری را به زمین فرستاد. در گیم آخر ژاپن قصد داشت بازی را به گیم چهارم بکشد و همین مسأله اختلاف امتیاز ها را در این گیم کم کرد. دو تیم در میانه این گیم مساوی شدند، ولی در نهایت ایران ۲۵-۲۲ بازی را برد تا سالن از شادی منفجر شود.

ایران دو ماه پیش هم برای صعود به جام جهانی با ژاپن بازی کرده بود و این تیم را شکست داده بود، در آن رقابت‌ها، ایران با شکست مقابل استرالیا و صربستان نتوانست به بازی‌های المپیک تابستانی لندن صعود کند.

ولی برد دوگانه ایران مقابل ژاپن، والیبال ایران را برای اولین بار در تاریخ راهی لیگ جهانی کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.