انتشار پرونده فاجعه هیلزبورو

به روز شده:  14:52 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

پرونده ای شامل هزاران صفحه از مدارک مربوط به فاجعه ورزشگاه هیلزبورو، که در آن ۹۶ نفر از هواداران لیورپول کشته شدند نشان می دهد که "ناکارآمدی" پلیس بریتانیا منجر به این حادثه شده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در بیانیه ای خطاب به خانواده های قربانیان از "صمیم قلب" عذرخواهی کرد و گفت که "واکنش سریعتر و مناسبتر پلیس" می توانست جان بسیاری را نجات دهد.

در ۱۵ آوریل ۱۹۸۹ در جریان دیدار مرحله نیمه نهایی جام حذفی انگلیس بین لیورپول و ناتینگهام فارست، ۹۶ تن از هواداران تیم لیورپول به دلیل آنچه "ازدحام جمعیت و آشوبگری تماشاچیان" خوانده شد، جان خود را از دست دادند.

به مناسبت انتشار این مدارک، امروز، چهارشنبه ۱۲ سپتامبر، رأس ساعت ۱۵:۰۶ به وقت گرینویچ، یعنی درست سر ساعتی که این بازی متوقف شد، ۲ دقیقه سکوت اعلام شد.

این مراسم با حضور جمعی از بازماندگان قربانیان و هزاران نفر از هوادارن فوتبال و بسیاری از مقامات رسمی بریتانیا در استادیوم آنفیلد برگزار شد.

آقای کامرون گفت که موارد یافت شده در این پرونده نشان می دهد که نیروی پلیس امنیت بازی را به درستی تأمین نکرد.

او گفت که پرونده سه مورد مهم را در بر دارد: "قصور مقامات در محافظت از حاضران و تماشاگران در استادیوم، تلاش برای مقصر شناختن هواداران و زیر سوال بردن نتایج گزارش اولیه پزشکی قانونی."

خانواده ها و بازماندگان قربانیان اولین کسانی بودند که از سوی مقامات بریتانیا اجازه یافتند نتایج پرونده را پیش از آنکه در دسترس عموم قرار گیرد، مشاهده کنند.

آنها امروز از ساعت ۸ صبح در کلیسای انگلیکان لیورپول گرد هم آمدند تا مدارک را مورد بررسی قرار دهند.

آقای کامرون از اینکه خانواده ها مورد "بی عدالتی مضاعف" قرار گرفتند نیز عذر خواهی کرد، یکی به دلیل آنکه "از عزیزانشان به درستی محافظت نشد" و دیگر آنکه "تلاش شد آنها (قربانیان) برای وقوع فاجعه مقصر شناخته شوند."

این گزارش که توسط "گروه مستقل هیلزبورو" منتشر شده است، حاصل ۱۸ ماه مطالعه و بررسی ۴۰۰ هزار صفحه از مدارکی است که نشان می دهد پلیس و مأموران ویژه امنیتی به کرات و "به طور جدی تلاش کردند" تا انگشت اتهام را به سوی هواداران "بی گناه" این فاجعه نشانه گیرند.

خانواده های قربانیان بعد از ۲۳ سال فعالیت و پیگیری بالاخره به خواسته خود، یعنی انتشار این پرونده حجیم، رسیدند.

خانواده ها همواره نتیجه اولیه تحقیقات را، که در آن ادعا شده بود همه قربانیان تا ساعت ۱۵:۱۵ یا جان خود را از دست داده بودند یا دچار مرگ مغزی شده بودند، به چالش می کشیدند.

گروه مستقل هیلزبورو با بازبینی گزارش پزشک قانونی به این نتیجه رسید که ۲۸ تن از ۹۶ قربانی دچار "توقف در جریان چرخش خون" نشده بودند. یافته های این گروه همچنین نشان داده است که قلب و ریه ۳۱ نفر دیگر از قربانیان بعد از ماندن زیر دست و پا همچنان کار می کرد.

دکتر بیل کرکاپ، یکی از اعضای گروه مستقل و یکی از مسوولان ارشد وزارت بهداشت بریتانیا، گفته است در صورتی که واکنش نیروهای اضطراری سریعتر بود، حدود نیمی از قربانیان از مرگ نجات می یافتند.

آقای کامرون گفته است که دامینیک گریو، دادستان کل، قرار است گزارش را در اسرع وقت مطالعه کند تا در مورد ارجاع آن به دادگاه عالی و صدور حکم دادگاه برای آغاز تحقیقاتی تازه تصمیم گیری لازم را انجام دهد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.