جک استرا دولت تاچر را برای پنهان کاری وقایع هیلزبورو مقصر می داند

به روز شده:  15:44 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391

جک استرا، وزیر سابق کشور بریتانیا گفته است که دولت تاچر با ایجاد "فرهنگ مصونیت از مجازات" در نیروی پلیس موجب پنهان کاری حقایق فاجعه هیلزبورو شد که طی آن ۹۶ تن از هوادارن لیورپول کشته شدند.

او در گفتگویی با برنامه "ردیو فور" ، شبکه ۴ رادیوی بی بی سی، گفته است که دولت تاچر برای مقابله با اعتصاب معدن چیان و سایر مشکلاتی که در آن زمان کشور با آن دست و پنجه نرم می کرد به همکاری بی چون و چرای "پلیس پارتیزان" نیاز داشت.

مقامات ارشد حزب محافظه کار این ادعا را "ابلهانه و اشتباه" توصیف کردند.

در تحولی دیگر، ریچارد ولز، رئیس پلیس سابق یورکشایر می گوید که عملکرد پلیس این منطقه هنگام وقوع فاجعه هیلزبورو در سال ۱۹۸۹، باید مورد تحقیقات قرار گرفته و عاملین آن مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

آقای ولز که بین سال های ۱۹۹۰ تا ۱۱۹۸ رئیس پلیس ساوث یورکشایر بود گفت که بعد از انتشار "گزارش هولناک در مورد این واقعه غم انگیز" پیگرد قانونی عاملین امری ضروری است.

گروه مستقل هیلزبورو نتایج دو سال تحقیق خود را روز گذشته، چهارشنبه ۱۲ سپتامبر، منتشر کرد.

آنها بیش از ۴۰۰ هزار صفحه از اسناد بیش از ۸۰ سازمان را مطالعه کرده بودند، اسنادی که تا پیش از این پنهان نگاه داشته شده بود.

جک استرا، وزیر سابق کشور گفته است که دولت تاچر در پنهان کاری پلیس همدستی کرده است

گروه مستقل هیلزبورو دریافت که دولت و پلیس انگلیس در تمام این مدت تلاش کرده بر حقیقت سرپوش بگذارند و درگذشتگان را مقصر مرگشان بدانند.

در ۱۵ آوریل ۱۹۸۹ در جریان دیدار مرحله نیمه نهایی جام حذفی انگلیس بین لیورپول و ناتینگهام فارست، ۹۶ تن از هواداران تیم لیورپول به دلیل آنچه "ازدحام جمعیت و آشوبگری تماشاچیان" خوانده شد، جان خود را از دست دادند.

پس از این اتفاق، افسران پلیس اعلام کردند که رفتار حیوانی طرفداران آشوب‌گر و مست بود که باعث این فاجعه شد.

یافته های گروه مستقل هیلزبورو

 • عدم مدیریت صحیح جمعیت. در حالی که بخش طرفداران لیورپول ظرفیت کافی نداشت، پلیس یکی از دروازه‌ها را باز کرده بودند تا جعمیت به داخل ورزشگاه بیاید، به این دلیل جمعیت به نرده های دور زمین فشرده شده و جان باختند.
 • پلیس با حذف شواهد شاهدان عینی تلاش کرد تا خود هواداران را برای مرگشان مقصر اعلام کند
 • پلیس ۱۱۶ مورد از اظهاریه های "نامطلوب" سایر اعضای پلیس در رابطه با عملکرد نادرست هنگام بازی را حدف، مخدوش کرد و یا تغییر داد
 • جان دست کم ۴۱ نفر از قربانیان می توانست نجات یابد
 • پلیس به منظور بدنام کردن قربانیان سوابق کیفری آنها را پس از مرگ بررسی کرد
 • پلیس و یکی از نمایندگان محافظه کار، هالام اروین پاتنیک، با دادن اطلاعات غلط به رسانه ها به این شایعات دامن زدند

از همه پر سر و صدا تر مقالات و اخبار روزنامه 'سان' بود که تحت عنوان "حقیقت" چاپ شد و در بخشی از آن حتی ادعا شده بود که طرفداران روی اجساد ادرار کرده، و جیب آنها را زده‌اند.

واکنش ها

 • کلوین مک کنزی، سردبیر وقت روزنامه سان اکنون از انتشار اخبار نادرست عمیقا عذر خواهی کرده است.
 • دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا ضمن عذرخواهی از خانواده های قربانیان گفته است که همراه با دامینک گریو، دادستان عمومی گزارش را بررسی و درباره ارجاع آن به دادگاه عالی در اسرع وقت تصمیم گیری خواهد کرد
 • سر نورمن بتیسون، رئیس پلیس وست یورکشایر تحت فشار قرار گرفته تا استعفا دهد. وی در زمان وقوع حادثه در عملیات پلیس ساوث یورکشایر دخیل بوده و گفته است که "چیزی برای پنهان کردن ندارم و من هیچوقت اظهاریه کسی را تغییر ندادم".
 • جک استرا، وزیر سابق کشور گفته است که حزب محافظه کار در پنهان کاری با پلیس "همدستی" کرده است. او از اینکه دولت حزب کارگر در بین سال های ۱۹۹۷ - ۲۰۱۰ روند تحقیقات جامع و تازه ای در مورد فاجعه آغاز نکرده بود، ابراز پشیمانی کرد.
 • ترور هیکس از گروه حمایت از خانواده های قربانیان هیلزبورو که دو دختر خود را در این فاجعه از دست داد گفته است که خواهان تحقیقات دقیق، صحیح و عادلانه است. آقای هیکس از نیروهای پلیس که پس از وقوع حادثه در گزارش های خود از عملکرد همکارانشان شکایت داشتند ولی اظهاراتشان حدف شده بود، تشکر کرد.

هوادارن لیورپول و بازماندگان و خانواده های قربانیان در ۲۳ سال گذشته جنگیده اند تا بدانند در آن روز که "بزرگترین فاجعه در تاریخ ورزش بریتانیا" خوانده شده است، دقیقا چه اتفاقی افتاد و عزیزانشان چگونه از دست رفتند.

با پیگیری مصرانه نجات یافتگان و بازماندگان موجب انتشار این اسناد شد و با تحقیقات تازه ای که هیئت مستقل هیلزبورو انجام داده، آنها اکنون می توانند علت مرگ اقوامشان را که در ابتدا "تصادفی" اعلام شده بود، به چالش بکشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.