۲۱ روز تعطیلی برای باختن به لبنان

به روز شده:  11:43 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391

لیگ برتر فوتبال ایران بعد از سه هفته تعطیلی در روز جمعه شروع می شود.

هفته هشتم لیگ برتر ایران در حالی از سر گرفته خواهد شد که تمام اخبار فوتبال ایران در حول و حوش باخت غیره منتظره ایران در مقابل لبنان است و هیچیک از تیمهای لیگ برتری در شرایط خوبی از لحاظ فنی به سر نمی برند.

به نظر می رسد که فوتبال ایران برای رسیدن به جام جهانی در نظر دارد که همه چیز را فدای این سری از مسابقات کند , رسیدن به جام جهانی و بازی در مقابل تیمهای معتبر دنیا مطمئنا می تواند در رشد و شکوفایی فوتبال هر کشوری موثر باشد اما فراموش نکنیم که ما در مراحل قبلی نیز به جام جهانی صعود کردیم و در مقابل تیمهای معتبر دنیا نیز بازی کردیم، امانتیجه بعد از بازی های جام جهانی چه شد ؟

به جای اینکه فوتبال ما در راه رشد و شکوفایی گام بردارد، هر روز و هر سال از فوتبال دنیا دور ترشدیم که نشان از نبود یک ساختار مناسب در برگزاری و اجرای تورنمنت های معتبر و شناسایی بازیکنان مستعد در تمام سطوح فوتبال کشورمان است که باعث شده است نتوانیم جایگزینهای مناسبی برای بازیکنان بزرگ سالهای قبل خود پیدا کنیم.

در هر تورنمنتی ما به دنبال قهرمانی هستیم و کمتر سعی می کنیم به جوانان جویای نام و با استعداد کشورمان اعتماد کنیم و وقتی به بازی های بزرگی مانند مقدماتی جام جهانی می رسیم تازه متوجه می شویم که چقدر از فوتبال روز و حتی رقیبان آسیایی خود عقب افتاده ایم.

در روزی که من عنوان کرده بودم به جای حضور تیم ملی در جام ملتهای قطر تیم امید کشورمان که چند ماه قبل در بازیهای آسیایی کوانجو شرکت کرده بود در این بازی ها شرکت کند، به این دلیل بود که امروز ما یک تیمی داشتیم با شرایط سنی پائین و تجربه کافی بین المللی و تاکتیک پذیر که مطمئنا برای هر تیمی خطرناک بود و به راحتی می توانستند دستورات تاکتیکی کی روش را در زمین اجرا کنند.

من با این نظریه که ما جوانان با استعداد نداریم و خروجی بازیکنان جوان ما به اندازه سالها قبل نیست را قبول نداشته، بلکه معتقدم که ما فقط باید به جوانان اعتماد کنیم و این فرصت را به آنها بدهیم تا در بازیهای بین المللی شرکت کنند و در صورت ناموفق بودن مطمئنا به یک تجربه بزرگ می رسند که در آینده باعث افتخار و موفقیت فوتبال ما خواهد شد.

ما برای اینکه از این بن بست فوتبالی خارج شویم نیاز به یک زنده یاد پرویز دهداری دیگری داریم که نشان دهد فوتبال ایران پر از استعدادهای ناب و بی همتا است، به شرطی که این شجاعت در بین مربیان لیگی و ملی و مسئولین باشگاهها و فدراسیون فوتبال ما وجود داشته باشد. شجاعتی که زنده یاد دهداری در بیشتر از دو دهه قبل در فوتبال ایران از خود نشان داد و با انتخاب یک سری جوان گمنام و با استعداد که خود من هم یکی از این جوانان بودم به مدت دو دهه فوتبال ایران را بیمه کرد.

این نسل فوتبال شالوده اصلی تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه را تشکیل می داد که می توان به احمد رضا عابدزاده , نادر محمد خانی , جواد زرینچه , محمد خاکپور و یا حتی از حمید استیلی نام برد. امیدوارم مربیان فوتبال ایران این شجاعت را از ایشان به ارث برده تا هر چه زودتر شاهد شکوفایی دوباره فوتبالمان در قاره آسیا باشیم .

نگاهی به بازی های مهم پیش رو

استقلال - راه آهن

امیر قلعه نوعی بر خلاف سالهای قبل که همواره از شجاعتی مثال زدنی برخوردار بود امسال با یک محافظه کاری خاص لیگ را شروع کرده است . رمز موفقیت امیر قلعه نوعی در سالهای قبل نداشتن واهمه ازشکست بود. او همیشه با اعتماد به بازیکنان جوان و گمنام ولی با انگیزه و با اعتماد به نفسی که مختص خود اوست توانست کارنامه درخشانی از خود به جای بگذارد .

اگر امیر قلعه نوعی می خواهد با این روند و با این روش لیگ را دنبال کند بعید می دانم که بتواند موفقیتهای سالهای قبل خود را تکرار کند.

تیم استقلال نیاز دارد نیروی جوانی در تمام خطوط به آنها تزریق شود تا شاهد پیشرفت این تیم در بازیهای لیگ و آسیایی باشیم. با توجه به توانایی های امیر قلعه نوعی این اهداف غیر قابل دسترس نیست .

راه آهن در روزهای قبل از تعطیلات نتایج خوبی را کسب کرده است و با این نتایج خوب هم مربی و هم بازیکنان این تیم به خود باوری کافی رسیده اند تا خود را به عنوان یک حریف سختکوش در لیگ برتر معرفی کنند. با حضور چند بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس در تیم راه آهن، مانند همیشه بازی خوب و با کیفیتی از دو تیم مشاهده خواهیم کرد.

پرسپولیس - نفت تهران

از دیگر بازیهای مهم این هفته می توان به بازی پرسپولیس با نفت تهران اشاره کرد در حالی که مانوئل ژوزه هنوز درگیر مسائل تاکتیکی و شناخت فنی از بازیکنان خود است به نظر می رسد که زخم کهنه این تیم دوباره سربازکرده است.

اختلاف ستاره های پرسپولیس با مربیانشان که همواره در این چند ساله باعث تضعیف این تیم شده است به نظر می رسد که یکبار دیگر گریبان مربی پرتقالی این تیم را گرفته است که مدیریت تیم قرمز پوش پایتخت باید بتواند هر چه زودتر این معضل را بر طرف کند، زیرا پرسپولیس به اندازه کافی در بحران قرار دارد.

در طرف مقابل، تیم خوب و با انگیزه نفت تهران قرار دارد. منصور ابراهیم زاده که یک مجموعه کامل تیمی را از حسین فرکی به ارث برده، سعی کرده است نقاط ضعف تاکتیکی این تیم را برطرف کند و در نوع بازی نفت نیز تغییرات آنچنانی ایجاد نکند، که می تواند از دلایل اصلی موفقیت این تیم درهفته های آغازین لیگ باشد. این بازی می تواند شروعی دوباره برای قرمز پوشان جهت فرار از بحران باشد.

ملوان - تراکتور سازی

دو تیم که هر دو از تعطیلات اولیه لیگ ضرر کردند و نتایج خوبی را بعد از تعطیلات بدست نیاوردند، باید در زمین انزلی به مصاف هم بروند.

ملوان که می توان گفت یکی از بهترین تیمهای تاریخ لیگ برتر خود را در اختیار دارد باید به مصاف تراکتوری برود که این روزها شرایط خوبی ندارد. بعد از نتایج نسبتا ضعیفی که الوییرا در بازیهای قبلی لیگ بدست آورده است به نظر می رسد که تماشاگران و مدیریت تیم تراکتور اعتماد خود را به این مربی از دست داده اند و شکست در مقابل ملوان می تواند جایگاه این مربی را لرزان تر از همیشه کند .

سپاهان – نفت آبادان

نفت آبادان که با مربی گری کاستا همواره یک بازی دلچسب و زیبا را از خود به نمایش می گذارد، باید بداند که فوتبال فقط در فاز حمله نیست و یاید سعی کنند در زمانی که توپ را از دست می دهند به همان اندازه که در زمان صاحب توپ بودن برنامه دارند، باید در زمان دفاع نیز از یک نظم تیمی خوب برخوردار باشند که متاسفانه این ویژگی را در تیم نفت آبادان کمتر مشاهده می کنیم.

سپاهان که بعد از تعطیلات اولیه می توان گفت بیشترین لطمه را خورد خیلی خوش شانس بود که توانست تیم خوب و جوان فجر را در اصفهان شکست دهد. سپاهان به رغم دو شکست متوالی با پیروزی در مقابل فجر علاوه بر اینکه از بحران خارج شد توانست جایگاه خود را در بالای جدول حفظ کند. تجربه و اعتماد به نفس به همراه کار تیمی خوب سپاهان در مقابل ضعف مفرط نفت آبادان در دفاع، می تواند از نقاط برتری زرد پوشان اصفهانی در این بازی باشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.