آرامادیلو سمبل جام جهانی برزیل شد

به روز شده:  17:41 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391
نماد جام جهانی برزیل 2014

رونالدو ستاره سابق فوتبال برزیل روز یک شنبه در یک برنامه تلویزیونی "آرامادیلو" را بعنوان سمبل رسمی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را معرفی کرد.

رونالدو در مراسم معرفی این نماد گفت:"باعث افتخار من است که به مهمترین عضو تیم ۲۰۱۴ خوش آمد بگویم، این نماد سفیری کلیدی در دو سال آینده خواهد بود و من مطمئن هستم که او منبع الهام بسیاری از جوانان طرفدار فوتبال در برزیل و سراسر جهان خواهد بود"

برزیل که برای اولین بار پس از جام جهانی ۱۹۵۰ میزبان مهمترین رویداد فوتبال جهان است تا اواسط ماه نوامبر(۲۵ آبان) مهلت دارد تا از بین سه اسم "فولکو"، "زوزکو" و "آمیجوبی" یک نام را برای این نماد انتخاب کند.

فیفا گفته است که آرمادیلوی آمیجوبی دوستی و شادی را نمایندگی می کند و همچنین فولکو و زوزیکو پیامی زیست محیطی دارند. نماد جام جهانی ۲۰۱۴ رنگ‌های پرچم برزیل را دارد، زرد، سبز و آبی.

هر سه نوع آرمادیلوهایی که نامزد سمبل جام جهانی هستند در معرض انقراض هستند، این پستانداران زمانی که در معرض خطر قرار می گیرند به شکل توپ در می آیند. آماردیلوها بیشتر در شمال شرق برزیل زندگی می کنند.

علت انتخاب این پستاندار در خطر انقراض بعنوان سمبل جام جهانی به بیانیه دبیر کل فیفا در مورد جام جهانی باز می گردد، جروم والک در بخشی از این بیانیه گفته است:" یکی از اهداف کلیدی جام جهانی ۲۰۱۴ استفاده از این رویداد برای توجه و بررسی به مسایل زیست محیطی است."

اولین بار و در سال ۱۹۶۶، نماد برای جام جهانی معرفی شد، ویلی شیری که پیراهنی منقوش به پرچم بریتانیا را بر تن داشت.

در دوره های گذشته اسپانیا با "نارانخیتو" پرتقال خندان در ۱۹۸۲، "فوتیکس" فرانسوی، خروس فوتبالیست در جام جهانی ۹۸، "زاکومی" آفریقای جنوبی پلنگی با موهای سبز در جام جهانی ۲۰۱۲ و در جام جهانی برزیل "آرامادیلو" با پوشش زرهی در پشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.