اولین لیگ حرفه‌ای فوتبال افغانستان آغاز شد

به روز شده:  17:25 گرينويچ - سه شنبه 18 سپتامبر 2012 - 28 شهریور 1391
لیگ روشن

اولین لیگ ملی تاریخ افغانستان امروز با بازی تیم های شاهین آسمایی و میوند اتلان آغاز شد. بر اساس تقسیم بندی فدراسیون فوتبال افغانستان، این کشور به هشت منطقه تقسیم شده‌اند و هر منطقه یک تیم در لیگ دارد. نحوه انتخاب بازیکنان این لیگ به صورت غیر متعارف و جدیدی بوده است. این بازیکنان از طریق برنامه‌ای به نام "میدان سبز" انتخاب شده‌اند.

اولین لیگ حرفه‌ای افغانستان روشن نام دارد، که نام یک شرکت مخابراتی است که یکی از حمایت کنندگان اصلی این لیگ خواهد بود.

لیگ حرفه‌ای افغانستان در دو گروه چهار تیمی برگزار می شود.

از منطقه مرکز: عقابهای هندوکش، منطقه شمال شرق: موجهای آمو، کابل: شاهین آسمایی، شمال: سیمرغ البرز، جنوب شرق: موج‌های اباسین، غرب: طوفان هریرود، جنوب غرب: میوند اتلان و جنوب: بازهای سپین غر در این لیگ شرکت می کنند.

لوگوی اولین لیگ حرفه‌ای افغانستان، شیری ایستاده است، به گفته مسئولاان فدراسیون فوتبال افغانستان علت انتخاب این نماد به لقب تیم ملی این کشور ارتباط دارد. لقب تیم ملی افغانستان"شیران خراسان" است.

گفتنی است تمام مسابقات لیگ در شهر کابل برگزار خواهد شد و تمام این مسابقات از شبکه تلویزیونی طلوع به صورت مستقیم پخش خواهد شد.

"میدان سبز"

دو نیم ماه پیش، برنامه‌ ای تلویزیونی به نام "میدان سبز" برای شناسایی استعدادهای برتر فوتبال افغانستان در شبکه طلوع آغاز به کار کرد.

فدراسیون فوتبال افغانستان می گوید که هزاران جوان برای بازی در این لیگ ثبت نام کرده بودند. پس از آزمون‌های تاکتیکی، تکنیکی و پزشکی از هر منطقه ۲۱ بازیکن برتر برای بازی در تیم های هر منطقه انتخاب شدند. فدراسیون فوتبال افغانستان در نظر دارد برنامه مشابه ای برای زنان هم راه اندازی کند.

در مسابقات روز سه شنبه ۲۸ سنبله/شهریور، که میان میوند اتلان و شاهین آسمایی بود، مسابقه، سه -یک به نفع میوند اتلان تمام شد.

مسابقات لیگ حرفه‌ای افغانستان به مدت یک ماه به طول خواهد انجامید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.