'نژادپرستی در فوتبال بریتانیا همچنان مشکل بزرگی است'

به روز شده:  16:03 گرينويچ - چهارشنبه 19 سپتامبر 2012 - 29 شهریور 1391

در جریان بازی های جام ملت های اروپا ۲۰۱۲، هواداران کرواسی به داخل زمین موز پرتاب کردند و علیه ماریو بالوتلی، مهاجم ایتالیایی شعار نژادپرستانه سر دادند

طبق گزارشی که کمیته پارلمانی بریتانیا منتشر کرده است، نژاد پرستی در فوتبال این کشور هنوز مشکل بزرگی به شمار می رود.

این گزارش به "ادامه نگرانی ها" در مورد پرونده های لوئیس سوارز و جان تری اشاره کرده است.

اخیرا جان‌ تری، کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان، به جرم توهین نژادی به آنتون فردیناند دادگاهی و در نهایت تبرئه شد.

همچنین در دسامبر گذشته لوئیس سوارز، بازیکن لیورپول، در زمین به پاتریس اورا، بازیکن منچستر یونایتد، توهین نژادی کرد و به همین دلیل از هشت بازی متوالی منع و مجبور به پرداخت ۴۰ هزار پوند جریمه شد.

جان ویتینگ دیل، یکی از اعضای پارلمان و رئیس این کمیته پارلمانی با اشاره به این دو پرونده می گوید: "موارد اخیر نشان می‌دهد که رفتارهای نژادپرستانه در بریتانیا شایع است و همچنان مشکل بزرگی باقیمانده است."

او در ادامه گفت که همجنس‌گرا ستیزی نیز یکی از بارزترین انواع تبعیض در جامعه کنونی است.

اما اتفاقات نژادپرستانه تنها به فوتبال بریتانیا ختم نمی شود.

مسابقه های فوتبال جام ملت های اروپا در ۲۰۱۲ نیز از چنین اتفاقاتی خالی نبوده است. سردادن شعارهای نژادپرستانه در حین مسابقه ها و تمرین ها از جمله این اتفاقات بوده است.

در جریان دیدار تیم ملی کرواسی با ایتالیا در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۲، در استادیوم پوزنان هواداران فوتبال کرواسی ضمن سر دادن شعارهای نژاد پرستانه علیه ماریو بالوتلی، مهاجم ایتالیایی، به داخل زمین موز پرتاب کردند.

پس از این مسابقه، فدراسیون فوتبال کرواسی مجبور به پرداخت ۸۰ هزار یورو جریمه شد.

گزارش کمیته فرهنگ، رسانه و ورزش پارلمان بریتانیا می گوید که رفتار تماشاچیان و بازیکنان و به طور کلی فضای مسابقه‌های فوتبال از دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی که تبعیض نژادی و سایر انواع تبعیض رایج بود، بسیار عوض شده است.

در این گزارش آمده: "فعالیت بعضی از سازمان های خیریه موجب کاهش رفتارهای تبعیض آمیز شده است اما باید در این راستا تلاش های بیشتری انجام شود."

در این گزارش از اتحادیه فوتبال اروپا و فدراسیون بین المللی فوتبال درخواست شده است تا نقش فعال‌تری در مقابله با نژادپرستی ایفا کنند.

اتحادیه فوتبال و لیگ برتر انگلستان و لیگ فوتبال بریتانیا در یک بیانیه مشترک گفتند که در این زمینه "پیشرفت های زیادی انجام شده است". اما در عین حال به این امر اذعان داشتند که "چالش های بزرگی" نیز پیش رو است و به همین جهت آنها پیشنهاد های کمیته پارلمانی را در نظر خواهند گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.