‫هفته نهم لیگ برتر‬؛ به دنبال مدعیان قهرمانی

به روز شده:  15:00 گرينويچ - پنج شنبه 20 سپتامبر 2012 - 30 شهریور 1391

تیم فعلی استقلال در شرایط نسبتا خوبی قرار گرفته است

نهمین هفته لیگ برتر فوتبال ایران از روز جمعه در شهرهای مختلف پی گیری می‌شود. با نگاهی به جدول مسابقات لیگ، بعد از گذشت هشت هفته هنوز چهره تیم‌های مدعی قهرمانی و یا تیم‌های سقوط کننده مبهم است که طبیعی نیز به نظر می‌رسد.

فاصله امتیازی بین تیم‌ها به صورتی است که با یک برد تیم‌ها ۷ و یا ۸ پله صعود خواهند کرد.

با توجه به تعطیلات مقطعی در لیگ، تیم‌ها هنوز نتوانسته اند به ترکیب دلخواه تیمی خود دست پیدا کنند. در این بین تیم‌هایی که کمترین تغییرات را داشته اند و سعی کرده اند بیشتر بر مبنای کار گروهی در لیگ حاضر شوند تا به حال نتایج نسبتا خوبی گرفته اند که می‌توان به نفت تهران، سایپا، صبا‌باتری اشاره کرد.

اما در مقابل تیم‌هایی که تغییرات بیشتری داشته اند تا به حال موفق نبوده‌اند. پرسپولیس تهران، مس کرمان و یا حتی ذوب آهن از این دسته تیم‌ها هستند.

‫بازی های مهم هفته نهم لیگ برتر

‫استقلال – فجر سپاس

امیر قلعه‌نویی سرانجام پس از حدود هشت هفته متوجه شد که سیستم قبلی مورد نظر او در تیم فعلی استقلال جوابگو نیست

‫به نظر می‌رسد که استقلال از تعطیلات اجباری بیشترین سود را برده است. امیر قلعه‌نویی سرانجام پس از حدود هشت هفته متوجه شد که سیستم قبلی مورد نظر او در تیم فعلی استقلال جوابگو نیست. به همین دلیل با تغییر ‫روش از ۲-۴-۴ لوزی به ۱-۲-۳-۴ توانست از جواد نکونام، ساموئل و حیدری به عنوان ۳ هافبک دفاعی بیشترین سود را ببرد و با اعتماد به میثم حسینی جوان و علی حمودی به عنوان مدافعین کناری نفوذی که نقش پر رنگی در بازی قبل داشتند، شرایطی را به وجود بیاورند تا رودریگو توزی و جانواریو به عنوان هافبکهای نفوذی فضای بیشتری در جلوی خط هافبک داشته باشند.

با این ترکیب استقلال، تا حدودی هماهنگ تر به نظر می‌رسید و امیر قلعه‌نویی یکبار دیگر هنر مربی گری اش را که بازی گرفتن صحیح از بازیکنانش است، به اثبات رساند.

تیم فعلی استقلال در شرایط نسبتا خوبی قرار گرفته است و با پیروزی در مقابل فجر در استادیوم آزادی می‌تواند خود را به سه تیم بالای جدول برساند. اما حریف استقلال تیمی است جوان و با انگیزه که نشان داده است برای هر تیمی خطرناک است. وجود رضا حقیقی در میانه میدان یک موهبت برای فجری‌ها است. این بازیکن جوان برای اینکه خود را به کی‌روش ثابت کند جدالی دیدنی با هافبک‌های استقلال و خصوصا با جواد نکونام خواهد داشت. اما استقلالی‌ها باید مواظب دیگر بازیکنان فجر مانند جابر انصاری و عباس محمد رضایی و محمد مهدی نظری نیز باشند که نشان دادند هنوز بازیکنان با استعداد در فوتبال ما کم نیستند.

‫سایپا – پیکان

‫جدال دو تیم صنعتی که از دو مربی جوان و با دانش نیز برخوردار هستند می تواند از دیگر بازی‌های جذاب این هفته لیگ برتر فوتبال باشد. عبدالله ویسی که خیلی خوب توانست بعد از شکستهای ابتدای فصل تیم خود را ترمیم کند می‌داند که سایپا حریفی آسان برای آنان نیست. مجتبی تقوی که حرف وحدیث‌های فراوانی در ارتباط با شیوه مربی گری او بر سر زبانهاست را از زمانی که در تیم شاهین تهران به عنوان مدافع وسط بازی می‌کرد و بعدها از بازیکنان سایپا شد را به خوبی می شناسم؛ مربی‌ای که با فوتبال روز دنیا در ارتباط است و با آشنایی به زبان انگلیسی از معدود مربیانی است که همواره سعی می کند خود را با فوتبال نوین هماهنگ کند.

بسیار جای تعجب است که توانایی این مربی با دانش را به عوامل دیگری غیر از فوتبال ربط می دهند. در این جدال به نظر می‌رسد که سایپا با توجه به میزبانی از شرایط بهتری برخوردار است .

پرسپولیس – سپاهان

سپاهان روز یک شنبه باید با تیم بحران زده پرسپولیس در فولاد شهر روبرو شود.

‫سپاهان در بازی با الاهلی نشان داد که کمبود یک بازیکن تمام کننده مانند سزار در این تیم مشهود است؛ بازیکنی که در شرایط بحرانی بتواند نتیجه بازی را تغییر دهد. سپاهان در بازی‌های آسیایی نیاز مبرم به چنین بازیکنی دارد که امیدوارم جالویچ بتواند توانایی‌های خود را در بازی‌های آینده نشان دهد. اما در بازی‌های لیگ سپاهان تا به حال نتایج نسبتا خوبی بدست آورده است.

سپاهان روز یک شنبه باید با تیم بحران زده پرسپولیس در فولاد شهر روبرو شود. پرسپولیس با آنکه در شرایط خوبی بسر نمی‌برد اما آمار نشان می‌دهد که در مقابل تیم‌های بزرگ و مدعی همیشه امیدوارکننده بازی کرده است. با توجه به این که هنوز ترکیب نهایی پرسپولیس در این فصل مشخص نشده است، به نظر می‌آید که شرایط بازی می‌تواند انگیزه ای دو چندان برای بازیکنان پرسپولیس باشد.

‫تراکتور سازی – گهردورود

‫گهر بدون مربی باید در تبریز مقابل تراکتور قرار گیرد. مهدی تارتار مربی گهر به دلیل نبود امکانات کافی این تیم را ترک کرده است. دستیار او علی پورمند که او نیز از بازیکنان خوب دهه ۷۰ بود این مسئولیت را موقتا به عهده گرفته است. شرایط گهر به هیچ عنوان خوب نیست و در این شرایط باید در مقابل تراکتوری قرار گیرد که نیاز مبرم به ۳ امتیاز بازی دارد.

تراکتور هنوز نتوانسته مشکلات خط حمله خود را بر طرف کند و سید صالحی هنوز نتوانسته با شرایط تیم تبریزی کنار بیاید. در این بازی تراکتور سعی می کند با تمام وجود حمله کند که در صورت عدم پیروزی مطمئنا بحران تیم تبریزی را دربرخواهد گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.