'شرکت امنیتی جی فور اس باید از ۵۷ میلیون پوند بگذرد'

به روز شده:  15:15 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

کمیته ای متشکل از اعضای پارلمان بریتانیا می گوید شرکت خصوصی جی فور اس که نتوانست نیروی امنیتی کافی برای بازی های المپیک تامین کند، باید از دستمزد ۵۷ میلیون پوندی خود بگذرد.

طبق گزارش کمیته وزارت کشور بریتانیا، شرکت G۴S موظف است به افرادی غرامت بپردازد که مراحل کارآموزی را طی کرده و از شرکت اعتبار نامه گرفته بودند، اما به آنها شیفت کاری داده نشد.

قراردادی که دولت بریتانیا با شرکت G۴S به منظور تامین امنیت المپیک ۲۰۱۲ بسته بود، ۲۳۷ میلیون پوند ارزش داشت. این مبلغ شامل مدیریت برنامه های امنیتی نیز بود.

کیث واز، رئیس کمیته گفت G۴S دائما در مورد توانایی هایش "اغراق می کرد" و مدعی بود می تواند از انجام تعهدات خود برابر با مفاد قرار داد برآید، اما در لحظات آخر معلوم شد که "مفتضحانه شکست خورده است".

مدیران ارشد G۴S از جمله نیک باکلز، مدیر عامل، ماه گذشته اذعان کردند که از عهده تعهدات خود برنیامده و موفق نشدند ۱۰۴۰۰ نیروی امنیتی را به موقع و تا زمان آغاز بازی ها، تامین کنند.

آنها تنها توانستند حدود ۸۰۰۰ نیرو را تعلیم دهند و استخدام کنند، بنابراین دولت مجبور شد برای تامین نیروهای اضافه دست به دامن ارتش شود و G۴S پذیرفته بود که هزینه این اقدام را بپردازد.

آقای واز در اینباره توضیح داد: "۲۴ ساعت پیش از آنکه اقرار کنند شکست خورده اند، نیک باکلز با وزیر کشور ملاقات کرد اما به خود زحمت نداد که او را از عدم توانایی G۴S با خبر کند. این در حالی است که او (باکلز) از یک هفته پیش از عدم توانایی شرکت در تامین امنیت باخبر بود."

در گزارشی که کمیته وزارت کشور تهیه کرده پیشنهاد شده است که وزاری دولت یک "فهرست سیاه" از شرکت ها در دست داشته باشد تا در آینده بتوانند از چنین تصمیماتی اجتناب ورزند.

سخنگوی G۴S گفت: "همانطور که G۴S و کمیته برگزارکننده المپیک به کمیته پارلمانی توضیح داده اند، هزینه مدیریت ۵۷ میلیون پوندی، بخشی از سود شرکت نبوده بلکه بخش عمده ای از آن بابت مخارجی چون دستمزد، اجاره ملک و هزینه های آی تی پرداخت شده است."

آقای باکلز نیز پیشتر به کمیته وزارت کشور بریتانیا گفته بود مشکلی که پیش آمده برای او و شرکت G۴S بسیار تحقیر آمیز بوده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.