موفقیت باشگاههای لیگ برتر انگلستان در ارتقاء سلامت مردان

به روز شده:  16:12 گرينويچ - جمعه 21 سپتامبر 2012 - 31 شهریور 1391

دوچرخه سواری یکی از برنامه های هفتگی باشگاه لیورپول است که به منظور بهبود سلامت مردها در نظر گرفته شده است

نتایج بزرگترین تحقیقی که در بریتانیا درمورد سلامت مردان شاغل انجام شده نشان می دهد لیگ برتر انگلستان می تواند نقش مهمی در بهبود سلامتی مردان ایفا کند.

در این تحقیق فعالیت بیش از ۴۰۰۰ تن از مردانی که در برنامه های ورزشی باشگاه های لیگ برتر انگلستان شرکت کرده اند، تحت مطالعه قرار گرفته است.

در آغاز این برنامه بسیاری از مردها دچار اضافه وزن بوده، بیش از حد مشروبات الکلی مصرف می کردند و یا تغذیه نامناسبی داشتند.

اما بر اساس نتایج این تحقیقات، میزان سلامتی این افراد پس از سه سال پیگیری برنامه های ورزشی لیگ برتر، به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

باشگاه فوتبال لیورپول یکی از باشگاه هایی است که به منظور بهبود سلامت مردان، برنامه های ورزشی راه اندازی کرده است.

آلن هر، راهنمای ورزشگاه آنفیلد است و هیچکس بهتر از او به آنجا آشنا نیست.

او مردی باریک اندام است که چهره ای حاکی از سلامت و اخلاقی پر شور و اشتیاق دارد.

اما تنها سه سال پیش آلن ۱۲۷ کیلوگرم وزن داشت و دچار یک حمله قلبی شدید شده بود که نزدیک بود جانش را از دست بدهد.

او می گوید: "دچار حمله قلبی شدن در سن ۴۰ سالگی نشان می دهد که یک چیزی اشکال دارد."

آلن در ادامه گفت: "شما می دانید که باید یک کاری انجام دهید - چون اگر کاری نکنید به زودی زیر خاک دفن می شوید."

دیو هورسفیلد از یکی از مراکز بهداشتی و درمانی لیورپول که با این باشگاه در برنامه های سلامت مردان کار می کند، می گوید که مردها در انجام اقداماتی در جهت بهبود سلامت خود به مراتب از زن ها بدترند.

او در اینباره گفت: " ما مردها در نادیده گرفتن علائم و نشانه های بیماری استادیم. ما دوست نداریم به پزشک مراجعه کنیم و آنقدر طولش می دهیم تا دیر شود."

دیو هورسفیلد از یک از مراکز درمانی لیورپول

"ما مردها در نادیده گرفتن علائم و نشانه های بیماری استادیم. ما دوست نداریم به پزشک مراجعه کنیم و آنقدر طولش می دهیم که دیر شود"

بر اساس آماری که سازمان ملی تامین بهداشت و درمان بریتانیا منتشر کرده است، چاقی مفرط، سالانه حدود ۱۶ میلیارد پوند به اقتصاد این کشور ضرر می رساند.

همچنین بر اساس این آمار، ضرری که به دلیل استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی به اقتصاد بریتانیا وارد می شود، چیزی حدود ۲۱ میلیارد پوند است.

سلامت در لیگ برتر

سه سال پیش، لیگ برتر فوتبال برنامه هایی را ترتیب داد تا سلامت مردها در انگلستان را بهبود بخشد.

بر اساس این برنامه ها، لیگ برتر تلاش کرد تا نحوه زندگی ۱۰ هزار مرد، از شیوه تغذیه گرفته تا مصرف مشروبات الکلی و عادات ورزشی آنها را تغییر دهد.

لیورپول هم یکی از اولین باشگاه هایی بود که فورا دست به کار شد.

برنامه هفتگی دوچرخه سواری یکی از همین پروژه هاست.

شرکت کننده ها که فقط مرد هستند، هر هفته تحت نظر یک مربی تمرین می کنند.

بعضی از هواداران لیورپول که سال ها بود دوچرخه سواری نکرده بودند، حال از فوائد آن لذت می برند.

استافورد هاکسلی، یکی از دوچرخه سواران می گوید:" من آرتروز دارم و گاهی اوقات نمی توانم حتی راه بروم اما می توانم دوچرخه سواری کنم. حدود ۶ کیلو نیز وزن کم کرده ام."

تحول مثبت

پروفسور آلن وایت از دانشگاه متروپولیتن لیدز می گوید که این نوع تحولات مثبت در افرادی که شروع به ورزش می کنند متداول است.

پروفسور وایت که پروژه لیگ برتر را مورد بررسی قرار داده، به این نتیجه رسیده است که ۷ نفر از ۱۰ مردی که در این برنامه شرکت کردند، موفق شدند تحول مثبتی در نحوه زندگی خود ایجاد کنند.

نتیجه تحقیقات او هنچنین نشان داده است که یک نفر از هر سه نفر به تغذیه بهتری دست یافته و ۴۰ درصد از آنها فعال تر شده اند.

اما پروفسور آلن وایت استاد دانشگاه متروپولیتن لیدز می گوید: "با آنکه تحقیقات نشان داده است که پروژه لیگ برتر به بهبود سلامتی کمک کرده است، باید اقدامات بیشتری در جهت بهبود سلامت مردان انجام شود."

او در ادامه گفت:"ما علاوه بر مسئولیت اخلاقی، از نظر اقتصادی نیز مسئولیم."

او در اینباره توضیح داد: "این افراد نیروی کاری ما هستند، آنها کسانی هستند که باید در بیرون از خانه به کار و فعالیت ادامه دهند، آنها باید پدران خوبی باشند، همسران خوبی باشند، اما وضعیت سلامتی آنها نشان می دهد که چنین نیست."

به نظر می رسد که باشگاه های فوتبال، با نفوذی که روی جامعه و به ویژه مردان دارند، بهتر قادر به انتقال این پیام هستند که "شیوه زندگی سالم" از همه چیز مهم تر است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.