اولین قهرمانی کاپ آسیا برای بسکتبال ایران

به روز شده:  15:30 گرينويچ - شنبه 22 سپتامبر 2012 - 01 مهر 1391
یکی از بازیکنان تیم بسکتبال ایران

بسکتبال ایران در جام آسیا قهرمان شد

در چارچوب مسابقات بسکتبال کاپ آسیا، تیم ملی ایران با پیروزی مقابل ژاپن، میزبان این دور مسابقات، برای اولین بار به مقام قهرمانی رسید.

در بازی امروز که ساعت ۱۱ به وقت تهران در ورزشگاه "اوتا"ی شهر توکیو، پایتخت ژاپن برگزار شد، بسکتبالیست‌های ایرانی توانستند کوارترهای یکم و دوم را با نتیجه ۱۱-۱۳ و ۱۲-۱۷ با پیروزی به اتمام برسانند. اما کوارتر سوم با نتیجه ۱۰-۲۱ به نفع ژاپن تمام شد. در نهایت کوارتر چهارم ۷-۱۳ به نفع ایران به پایان رسید. در مجموع این بازی را ایران با نتیجه ۵۳-۵۱ برد.

در مرحله گروهی هم ایران توانسته بود ژاپن را ۶۵-۷۱ ببرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، صمد نیکخواه بهرامی، کاپیتان تیم ملی ایران، به عنوان "ارزشمندترین" بازیکن این رقابت‌ها انتخاب شد، حامد آفاق و اصغر کاردوست از ایران و تاکیوشی و ریوتا از ژاپن دیگر بسکتبالیست‌های لیست پنج نفره بازیکنان برتر این دور مسابقات هستند.

تیم‌های ملی بسکتبال ژاپن و قطر به ترتیب در جایگاه دوم و سوم این رقابت‌ها قرار گرفتند.

تیم ملی ایران با این قهرمانی اجازه حضور در جام ملت‌های آسیا را کسب کرد. دور بعدی مسابقات جام ملت‌های آسیا سال ۲۰۱۳ و به میزبانی فیلیپین برگزار می‌شود.

این اولین عنوان قهرمانی است که مهمد بسیرویچ، مربی ۵۱ ساله اهل اسلوونی، با تیم ملی بسکتبال ایران کسب‌ می‌کند.

بسیرویچ در ترکیب تیم از بازیکنان جوان‌تر در کنار بازیکنان قدیمی استفاده کرد.

او در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: باید در آینده بنشینیم و این مسابقات را به خوبی آنالیز کنیم، چون کمتر از یک سال دیگر تا مسابقات قهرمانی آسیا فاصله داریم و باید انسجام بیشتری داشته باشیم.

سه دوره پیش، مسابقات جام آسیا با نام جام استانکوویچ برگزار می‌شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.