هفته دهم لیگ برتر، آیا ناکامی های پرسپولیس ادامه خواهد داشت؟

به روز شده:  16:38 گرينويچ - سه شنبه 25 سپتامبر 2012 - 04 مهر 1391
پرسپولیس

از روز چهارشنبه هفته دهم لیگ بر‌تر فوتبال ایران شروع خواهد شد. بعد از گذشت ۹ هفته از لیگ بر‌تر به‌ نظر می‌رسد که فصل کابوس وار قرمز پوشان پایتخت همچنان ادامه دارد و مدیریت و کادر فنی پرسپولیس و یا حتی بازیکنان این تیم توانایی خروج از بحران را تا به حال نداشتند.

از نگاه کار‌شناسان دلایل ناشی از عدم نتیجه گیری یک تیم فوتبال در مراحل مختلف متفاوت است. در ۶ و یا ۸ هفته از کل بازی‌ها(حدود 30 درصد بازی‌ فصل)، معمولا دوران بدنسازی و آمادگی جسمانی قبل از فصل از عوامل اصلی نتیجه گیری و یا شکست یک تیم است که مربیان بدن ساز تیم بیشترین نقش را ایفا می‌کنند.

حدود ۵۰ درصد از کل بازی‌ها به توانایی‌های کادر فنی و شناخت مربی از تیم خود و یا شناخت کامل از حریفان برمی گردد از ۲۰ درصد باقیمانده ۱۰ درصد مربوط به کادر پزشکی است که در اواخر فصل بازیکنان مصدوم تیم را هر چه زود‌تر به شراط آرمانی بر گرداند و فقط ۱۰ درصد را می‌توان، مسوولیت بازیکنان در نتیجه گیری و یا عدم نتیجه گیری تیم در آخر فصل دانست.

در شرایطی که تمام عوامل و کادر فنی مسئولیت خود را به خوبی انجام دهند مطمئنا بازیکنان نیز در حداکثر بازدهی خود قرار خواهند گرفت. هدف از این توضیحات کوتاه این است که در شرایط فعلی نمی‌توان عدم نتیجه گیری تیم را به بازیکنان تیم پرسپولیس نسبت داد و با توجه به اینکه در این مدت ۹ هفته هیچ پیشرفت تاکتیکی در تیم پرسپولیس مشاهده نشده است.

به جرات می‌توان گفت کادر فنی قرمزپوشان یکی از دلایل اصلی شکست‌های این تیم در هفته‌های اخیر است. نبود شناخت کافی از توانایی‌های بازیکنان تیم، انتخاب تاکتیک نامناسب تیمی، تعویض‌های نادرست در جریان بازی و نبود یک روابط عاطفی درست و اصولی بین مربیان و بازیکنان تیم از عوامل اصلی ناکامی‌های پرسپولیس است.

باید اذعان داشت که ژوزه به رغم یک کارنامه خوب و درخشان تا به حال نتوانسته تاثیر آنچنانی در تیم پرسپولیس داشته باشد. در همه جای دنیا طبیعی است که هیچ ضمانتی وجود ندارد یک مربی موفق که دارای کارنامه درخشانی است در تیم دیگری نیز موفق باشد. تنها مربی که موفقیت تیمش را تا حدودی تضمین می‌کند ژوزه مورینیوی پرتغالی است به شرطی که تمام عوامل و شرایط مورد نظر او فراهم گردد.

استقلال - نفت آبادان

استقلال

استقلال در روز چهارشنبه در آبادان مقابل نفت قرار می‌گیرد. استقلال در بازی مقابل فجر دو امتیاز حساس را از دست داد که بازی خوب و با کیفیت فجر مهم‌ترین عامل ناکامی استقلال در بازی خانگی در استادیوم آزادی بود.

استقلال با سیستم جدید نیاز به زمان دارد تا بتواند به تکامل تاکتیکی مورد نظر خود دست پیدا کند. امیر قلعه نوعی که همواره از دو مهاجم در سیستم تیمی خود استفاده می کند، هنوز نتوانسته با سیستم تک مهاجم به خوبی کنار بیاید.

با توجه به اینکه در حال حاضر هیچ‌کدام از مهاجمان حال حاضر استقلال نمی‌توانند به خوبی نقش تک مهاجم را بازی کنند شاید قلعه نوعی مجبور شود در سیستم مورد نظر خود تغییراتی ایجاد کند.

در طرف مقابل تیم نفت که از دو مهاجم خوب مانند رضا خالقی فر و روح الله عرب سود می‌برد، نشان داده است که می‌تواند دروازه هر تیمی را بازکند اما در طرف مقابل ضعف سیستم دفاعی نفت هنوز پا برجا است در حالی که کاستا مربی این تیم به دنبال یک بازیکن با کیفیت در پست مدافع پوششی است.

این مربی پرتغالی نباید فراموش کند که مشکل نفت با اضافه شدن یک مدافع حل نخواهد شد،به نظرم ترمیم ساختار دفاع تیمی نفت در این روز‌ها بیشتر به این تیم کمک خواهد کرد.

سپاهان – ملوان

ملوان

سپاهان در دوبازی اخیر خود مقابل الاهلی عربستان و پرسپولیس تهران نشان داد که هنوز یک سر و گردن از تمام تیم‌های حال حاضر لیگ فوتبال ما از لحاظ فنی بالا‌تر است. بازی خوب و با برنامه این تیم در مقابل پرسپولیس و استفاده به جا از محرم نوید کیا از نقاط مثبت این تیم اصقهانی بود.

محرم نوید کیا در هر دو بازی نشان داد که چقدر یک بازیکن بازی ساز و متفکر می‌تواند در روند تیمی یک تیم نقش موثر و انکار ناپذیری داشته باشد و در غیاب محرم، احمد جمشیدیان نیز که به عنوان جانشین او وارد زمین شد توانست تا حدود زیادی این نقش را به خوبی ایفا کند.

ملوان در ورزشگاه تختی انزلی باید در مقابل سپاهان قرار گیرد. شکست ملوان در مقابل فولاد باعث شده است که بازیکنان این تیم با انگیزه‌ای بالا در مقابل قهرمان سال قبل قرار گیرند. به نظر می‌رسد که کادر فنی ملوان تا به حال به نقطه ضعف سپاهان پی برده‌اند.

سپاهان به رغم داشتن بازیکنان با کیفیت در میانه میدان و خط حمله، در دفاع مرکزی هنوز مشکلاتی دارد و مدافعان مرکزی این تیم در پوشش دادن مدافعان کناری خود تا حدودی کند عمل می‌کنند که می‌تواند مورد استفاده جلال رافخایی فوروارد این تیم قرار گیرد. جدال پژمان نوری و محرم نوید کیا در این بازی دیدنی خواهد بود.

تراکتور سازی – فجر سپاسی

تراکتور سازی در شیراز و چمن مصنوعی این شهر باید در مقابل جوانان با استعداد فجر قرار گیرد. نقطه مثبت تیم فجر دوندگی بی‌امان این تیم در تمام نقاط زمین است که هر تیمی را به دردسر می‌اندازد.

تراکتور در بازی با گهر با پاس‌های کوتاه و حفظ توپ خیلی خوب توانست میانه میدان را از آن خود کند و به راحتی این تیم را با ۵ گل شکست داد. اما اگر تراکتور سازی بخواهد همین تاکتیک را مقابل فجر پیاده کند با توجه به قدرت دوندگی و جنگندگی بازیکنان فجر، به مشکل بر خواهد خورد.

پرسپولیس – آلومینیوم هرمزگان

آلومینیوم هرمزگان با مربی‌گری اکبر میثاقیان در استادیوم آزادی مقابل قرمز پوشان پایتخت قرار می‌گیرد. اکبر میثاقیان یکی از پر افتخار‌ترین مربیان لیگ یک است که تا به حال توانسته چندین تیم لیگ یکی را به لیگ بر‌تر بیاورد اما در این چند سال اخیر کمتر دیده شده است که تا پایان فصل در تیم‌های لیگ برتری دوام بیاورد.

خاصیت تیم‌های اکبر میثاقیان بازی فیزیکی و خراب کردن تاکتیک تیم مقابل و سپس ضربه زدن به آن‌ها است

در لیگ‌های پائین‌تر این تاکتیک به خوبی جواب می‌دهد زیرا در لیگ یک و لیگ‌های پائین‌تر تاکتیک بیشتر تیم‌ها بر مبنای بازی فیزیکی است و کمتر تیمی را می‌بینیم که از کیفیت بالای تاکتیکی بر خوردار باشد، اما با تمام این اوصاف آلومینوم با وجود بازیکنان گمنام و جوان تا به حال نتایج بدی کسب نکرده است.

بازی در استادیوم آزادی در مقابل تیم بحران زده. پرسپولیس می‌تواند انگیزه‌ای دوچندان به بازیکنان هرمزگان دهد. میثاقیان نشان داده است همیشه از این فاکتور انگیزه حداکثر. استفاده را می‌کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.