وزیر ورزش ایران استیضاح می شود

به روز شده:  12:59 گرينويچ - چهارشنبه 26 سپتامبر 2012 - 05 مهر 1391
عباسی وزیر ورزش

طرح استیضاح محمد عباسی وزیر ورزش با امضای ۶۰ نماینده در هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد. جلسه استیضاح وزیر ورزش به گفته یکی از اعضای هیئت رئیسه ۱۶ مهر ماه برگزار خواهد شد.

محمد حسین فرهنگی، عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگویی در مورد تاریخ جلسه استیضاح گفته است: "پس از هفته تعطیلی مجلس در اولین جلسه کاری که روز یکشنبه ۱۶ مهرماه است دستور جلسه بررسی استیضاح وزیر ورزش خواهد بود."

در نامه ۶۰ نماینده مجلس برای استیضاح وزیر، 20مورد مطرح شده است، در برخی از مهترین موارد آمده است:

  • انگیزه دخالت در امور فدراسیون‌ها و تغییرات غیر اصولی آنها و استفاده از مسئولان تربیت‌بدنی در باشگاه‌های ورزشی و تحمیل به مسئولیت برای فدراسیون‌ قایقرانی و شنا
  • - میزان کمک به باشگاه‌های حرفه‌ای برخلاف ماده ۱۳ برنامه
  • انگیزه حذف معاونت ورزش بانوان در استان‌ها و بی‌توجهی به امور ورزش بانوان
  • علت عدم حمایت از بخش خصوصی و علت دخالت در انتخاب رئیس فدراسیون به ویژه فوتبال
  • عدم نظارت بر نحوه قراردادهای بازیکنان تیم‌های لیگ برتر فوتبال

براساس آئین نامه داخلی مجلس ایران، زمانی که طرح استیضاح وزیری به هیات رئیسه مجلس ارایه شود، او از تاریخ ارایه این طرح، ۱۰ روز فرصت دارد تا در صحن مجلس پاسخگو باشد.

از طرف دیگر، محمد عباسی وزیر ورزش در واکنش به استیضاح گفته است: "استیضاح همیشه یک فرایند نامطلوب نیست بلکه اگر به درستی انجام شود می‌تواند به روشن شدن بسیاری از ابهامات منجر شود."

نکته قابل توجه در استیضاح وزیر ورزش، مخالفت فراکسیون ورزش با آن است، به گفته محافل ورزشی ایران، بیشتر شدن احتمال تعلیق و محرومیت فدراسیون های ورزشی از سوی مجامع بین المللی در افزایش تعداد امضاهای طرح استیضاح بی تاثیر نبوده است.

قبل از باری‌های المپیک لندن هم، گروهی از نمایندگان مجلس ایران، قصد استیضاح وزیر را داشتند که با توجه به نزدیکی این رویداد ورزشی، این طرح به پس از المپیک موکول شده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.