هفته یازدهم لیگ برتر؛ دربی جنوب

به روز شده:  18:39 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391
استقلال تهران

با سپری شدن حدود یک سوم از لیگ بر‌تر فوتبال ایران می‌توان تا حدودی تیم‌های مدعی قهرمانی و تیم‌هایی که در خطر سفوط به لیگ پائین‌تر هستند را پیش بینی کرد.

سپاهان، استقلال، سایپا کرج، نفت تهران، فجر سپاسی و تراکتور سازی تبریز را می‌توان مدعیان قهرمانی نامید و تیم‌های پیکان، گهر درود، آلومینوم هرمزگان، داماش گیلان و ذوب آهن هم کاندیداهای سقوط به دسته یک.

با توجه با اینکه ۴ تیم مستقیما به لیگ پائین ترسقوط خواهند کرد و تیم ۱۴ جدول نیز باید بازی پلی آف را انجام دهد، حساسیت در پائین جدول به مراتب بیشتر از صدر جدول است با نگاهی به تیم‌ها ی بالای جدول شانس سپاهان و استقلال از دیگر تیم‌ها به مراتب بیشتر است.

یک تیم برای قهرمان شدن علاوه بر کیفیت خوب فنی نیاز به تجربه قهرمانی و شخصیت قهرمانی نیز دارد که این دو تیم از این ویژگی‌ها برخوردار هستند.

با احترام به تیم‌های دیگر به نظر می‌رسد که تیم‌های دیگر توانایی بازی در شرایط پر فشار قهرمانی را نداشته و به همین دلیل آنها شانس کمتری برای قهرمانی دارند.

اما در این میان نامی از پرسپولیس برده نشده است، شاید پرسپولیس مانند تیم‌های سپاهان و استقلال ویژگی تجربه و شخصیت قهرمانی را داشته باشد اما کیفیت فنی مورد نیاز برای قهرمانی را تا به حال نداشته است.

شاید در نیم فصل دوم تیم بزرگ پایتخت باجذب چند بازیکن و ترمیم نقاط ضعف خود به شرایط آرمانی نزدیک شود که در این صورت نیز باید منتظر لغزش تیم‌های مدعی باشد تا شاید بتواند خود را به مقام قهرمانی نزدیک کند.

استقلال – صبا

در روز دوشنبه ۱۰ مهر تیم‌های استقلال و صبا قم در استادیوم آزادی مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. جدال امیر قلعه نوعی با دستیار پیشین خود صمد مرفاوی از نکات جالب این بازی است.

امیر قلعه نوعی و صمد مرفاوی هر دو از دوستان و همبازیان سابق من در تیم استقلال و تیم ملی بودند و از نوع نگرش آن‌ها به فوتبال به خوبی آشنایی دارم.

امیر قلعه نوعی در چند سال گذشته خود را به عنوان یک مربی کاربلد و پخته در فوتبال ایران ثابت کرده است اما صمد مرفاوی به رغم توانایی‌های فنی بسیار بالا هنوز نتوانسته به جایگاهی ثابت در کورس مربیان لیگ برتری دست پیدا کند.

با توجه به شناخت کامل از صمد مرفاوی او نیاز به آرامش دارد و هر موقعی که در تیم‌اش آرامش برقرار بود، او نتایج خیلی خوبی کسب کرده است که به نتایج تیم مس کرمان در دو سال پیش می‌توان اشاره کرد.

به نظرم صبا در انتخاب مرفاوی اشتباه نکرده است و او می‌تواند تیم بسیار خوبی را در آینده به فوتبال ایران معرفی کند به شرطی که شرایط مورد نیاز او را، از نظر روحی و روانی فراهم نمایند.

از لحاظ فنی تیم استقلال در حال حاضر برتری چشمگیری نسبت به صبا ندارد و شاید جو استادیوم آزادی یکبار دیگر، روی بازیکنان جوان صبا به مانند سال گذشته تاثیر بگذارد و باعث برتری استقلال شود.

تراکتور سازی – نفت تهران

تراکتورسازی

دو تیم بالای جدول هم دوشنبه۱۰ مهر ماه در استادیوم تختی تهران یک بازی نسبتا حساس را برگزار می کنند.

نفت تهران که تا به اینجا نتایج درخشانی کسب کرده است در بازی گذشته خود در مقابل گهر دورود قعرنشین مساوی کرد.

منصور ابراهیم‌زاده مربی نفت تهران علی رغم توانایی فنی بسیار بالا هنوز خود را به عنوان یک مربی شش دانگ در فوتبال ایران ثابت نکرده است.

او به همراه ذوب آهن در چند سال گذشته در فوتبال ایران نتایج بسیار خوبی را به دست آورده است و حتی به همراه این تیم تا یک قدمی قهرمانی لیگ نیز پیش رفته بود ولی به دلایلی که شاید نبود توانایی لازم برای غلبه بر این شرایط پر فشار و حساس بود جام قهرمانی را به تیم‌های دیگر واگذار کرد.

در حالی که بازی با گهر بهترین زمان برای کسب سه امتیاز و تداوم صدر نشینی بود، نفت این موقعیت حساس را براحتی از دست داد.

تراکتور سازی که در بازی قبلی خود اسیر جنگندگی و دوندگی بی‌امان جوانان فجر شد برای اینکه وارد بحران نشود نیاز مبرم به سه امتیاز این بازی دارد.

با وجود اینکه بازی در ورزشگاه تختی تهران برگزار می‌شود اما به نظر می‌رسد که نفت تهران در این بازی میهمان خواهد بود چرا که تماشاگران تبریزی تیم خود را را تنها نخواهند گذاشت.

صنعت نفت – فولاد

دو تیم خوزستانی فوتبال ایران دربی جنوب را روز دوشنبه در استادیوم تختی اهواز برگزار می‌کنند. با مروری به بازی‌های گذشته این دو تیم مطمئنا بازیی زیبا که از نکات فنی بالایی نیز برخوردار است را پیش رو خواهیم داشت.

وجود بازیکنان تکنیکی در هر دو تیم می‌تواند به جذابیت‌های این بازی بیافزاید.

در حالی که فولاد به تدریج به شرایط آرمانی نزدیک می‌شود و در دو بازی گذشته خود نتایج بسیار خوبی کسب کرده است باید در مقابل نفتی قرار گیرد که در بد‌ترین دروران خود قرار دارد.

اخراج مربی این تیم کاستا و مشکلات فراوانی که این تیم در خط دفاع و ساختار دفاعی خود دارد، کفه ترازو را به نفع فولاد سنگین‌تر می‌کند.

در هر حال شرایط بازی‌های دربی بستگی زیادی به مسائل روحی و روانی دارد که در مورد این بازی نیز صدق می‌کند.

پرسپولیس – سایپا

پرسپولیس تهران

روز سه شنبه استادیوم آزادی پذیرای دو تیم پرسپولیس و سایپای کرج خواهد بود. سایپا از لحاظ فنی در شرایط بسیار بهتری از پرسپولیس قرار دارد.

نوع بازی سایپا استفاده از تمام عرض زمین و ایجاد فضا برای گوش‌های چپ و راست و استفاده از فضاهای موجود بین مدافعان مرکزی و کناری تیم‌های مقابل است .

در صورتی که این فضا‌ها از طرف تیم مقابل بسته شود آن‌ها توانایی دور زدن دفاع‌ها کناری را داشته و با اضافه شدن هافبک‌های این تیم در یک سوم دفاعی تیم‌های مقابل و با بازی ترکیبی دو و یا سه نفره خط دفاع هر تیمی را دچار مشکل خواهند کرد که نمونه آن‌ را می‌توان در بازی با ذوب آهن و دوگلی که سجاد شهباز‌زاده به ثمر رساند، دید.

اگر پرسپولیس می‌خواهد دروازه‌اش تهدید نشود باید مراقب ۳ هافبک نفوذی سایپا در سیستم ۱-۳-۲-۴ آن‌ها باشد در غیر این صورت روز سختی را پیش رو خواهند داشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.