دفاعیه جان تری در رابطه با اتهام توهین نژادپرستانه "قابل قبول" نیست

به روز شده:  12:59 گرينويچ - جمعه 05 اکتبر 2012 - 14 مهر 1391

فدراسیون فوتبال انگلستان جان تری، مدافع چلسی و کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان را در رابطه با اتهام توهین نژادپرستانه گناهکار شناخت و گفت که دفاعیه او قابل قبول نبوده است.

کمیسیون مستقل فدراسیون فوتبال پس از آن که جان تری در ماه ژوئیه، در دادگاه از این اتهام تبرئه شد، به این نتیجه دست یافته است.

این کمسیون در گزارش ۶۳ صفحه ای خود که امروز جمعه، ۵ اکتبر (۱۴ مهر)، منتشر شد، توضیح داده است که چرا جان تری از چهار بازی محروم شد در صورتی که لوئیس سوارز، بازیکن لیورپول که با اتهامی مشابه روبرو بود از ۸ بازی محروم شد.

در گزارش گفته شده است که جان تری تنها یک بار کلمه "سیاهپوست" را خطاب به آنتون فردیناند بکار برده و به همین دلیل تنها از چهار بازی محروم و محکوم به پرداخت ۲۰۰ هزار پوند جریمه شده است.

این اتهام مربوط به دیدار چلسی و کوئینزپارک رنجرز در اکتبر سال پیش است که در طی آن ادعا شد جان تری به آنتون فردیناند توهین نژادپرستانه کرده است.

همچنین ادعا شده بود که جان تری از الفاظ رکیک دیگر نیز خطاب به فردیناند استفاده کرده بود.

البته در این گزارش تاکید شده است که "جان تری نژاد پرست نیست" بلکه استفاده او از کلمه "سیاهپوست" توهین آمیز بوده و به همین دلیل او متهم به "سوء رفتار" شده است.

کاپیتان پیشین انگلستان پیشتر به دادگاهی که از آن تبرئه شد، گفته بود که وی صرفا آنچه را که تصور می کرد فردیناند خطاب به وی گفته، تکرار کرده است.

دادگاه در رسیدگی به اتهام توهین نژاد پرستانه جان تری نتوانست شواهد کافی برای محکومیت او پیدا کند، و در نتیجه او را تبرئه کرد.

اما در پرونده ای که فدراسیون فوتبال انگلستان برای رسیدگی به اتهام جان تری گشود، کافی بود که استفاده از کلمات توهین آمیز محتمل به نظر بیاید تا این فدراسیون بتواند او را به سوء رفتار متهم کند.

کمیسیون مستقل فدراسیون فوتبال در بررسی های خود به این نتیجه رسید که دفاعیه جان تری در مورد اتهام های وارده "غیر مقبول و ناپسند بوده است".

جان تری اکنون ۱۴ روز فرصت دارد تا درخواست تجدید نظر کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.