پرش آزاد از ۳۸ کیلومتری زمین با سرعت مافوق صوت

به روز شده:  16:26 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391
بومگارتنر

کپسولی که بوم گارتنر در آن قرار می گیرد با بالن محتوی گاز هلیم به فاصله سی و هشت کیلومتری زمین خواهد رسید.

فلیکس بومگارتنر، اتریشی قصد دارد اولین انسانی نام گیرد که دیوار صوتی را بدون استفاده از وسایل پروازی شکسته است.

او قرار است از درون بالنی در فاصله ۳۸.۵ کیلومتری بالای شهر رزول در نیومکزیو سقوط آزاد انجام دهد.

در این ارتفاع که هوای بسیار رقیق است، سرعت او افزایش پیدا کرده و به چیزی در حدود ۱۱۱۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، او چترش را در نزدیکی زمین باز خواهد کرد و ۱۰ دقیقه بعد درصحرا فرود خواهد آمد.

این ماجراجوی ۴۳ ساله که به خاطر سقوط آزادهایش معروف است، در مورد خطراتی که ممکن است پیش رو داشته باشد، واقع بین است.

در ارتفاعی که او قصد پریدن دارد، فشار هوا ۲ درصد سطح دریا است و تنفس بدون ماسک اکسیژن امکان پذیر نیست.

افراد دیگری که قصد داشتند رکوردهای جذاب، بلندترین، سریعترین و طولانی ترین سقوط آزاد را بشکنند، جان خود را از دست داده‌اند.

اما بومگارتنر گفته است:"اگر چیزی اشتباه شود، تنها چیزی که ممکن است به داد شما برسد، خداست. زیرا اگر شما خوش شانس نباشید، اگر مهارت این کار را نداشته باشید، هیچ چیز ندارید و فقط باید امیدوار باشید او شما را ناامید نکند."

رکورد سقوط آزاد متعلق به جو کیتینگر خلبان بازنشسته نیروی هوایی آمریکا است. او در سال ۱۹۶۰ (۱۳۳۹) از بالنی در ارتفاع ۳۱ کیلومتری سطح زمین به پایین پرید.

کیتینگر، پیرمرد هشتاد ساله بازنشسته، عضوی از تیم پرش بومگاتنر است و تنها صدایی خواهد بود که با او در صعود دو ساعت و نیمی و سقوط ۱۰ دقیقه ای ارتباط خواهد داشت.

پژوهشگران پروژه ‘رد بول استراتوس’ باور دارند که تکنولوژی به کار رفته در سقوط آزاد بومگارتنر، می تواند برای نجات اضطراری در وسیله‌هایی با شتاب و سرعت بالا استفاده شود. تکنولوژی ای که ناسا و صنایع فضایی به دنبال آن هستند.

برای بررسی دقیق نتایج این پرش، دوربین هایی با بالاترین کیفیت این عملیات را دنبال خواهند کرد، برخی از این دوربین ها به طور خاص روی بومگاتنر تمرکز دارند.

تا بحال موارد اندکی بوده که خلبانان از هواپیماهایی که با سرعت مافوق صوت حرکت می کردند بیرون پریده اند اما هنوز دقیقا مشخص نیست که این سرعت چه تاثیری بر بدن انسان می گذارد.

پخش کنندگان تلویزیونی این رویداد برای جلوگیری از پخش هر گونه تصاویر دلخراش، ۲۰ ثانیه تاخیر برای پخش مستقیم تلویزیونی آن در نظر گرفته اند. انجام این پروژه بستگی مستقیم با وضعیت جوی دارد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.