بازیکنان مسلمان نیوکاسل: پیراهن اسپانسر جدید را ‌نمی‌پوشیم

به روز شده:  14:59 گرينويچ - چهارشنبه 10 اکتبر 2012 - 19 مهر 1391
پاپیس سیسه و دمبابا

پاپیس سیسه و دمبابا دو بازیکن مسلمان نیوکاسل که از پوشیدن پیراهن جدید این تیم سرباز زدند.

بحث در مورد قرارداد ۲۴ میلیون پوندی (۳۸ میلیون دلار) اسپانسر جدید لباس نیوکاسل که یک شرکت وام دهنده (ونگا) است، بالا گرفته است.

از یک طرف فدارسیون فوتبال انگلستان خواستار گفتگو با باشگاه شده و از سوی دیگر بازیکنان مسلمان این تیم یعنی دمبابا، پاپیس سیسه، حاتم بن عرفا و شیخ تیوته اعلام کردند با نام این شرکت حاضر نیستند با پیراهن‌هایی که نام این شرکت بر آن نقش بسته بازی کنند.

به نظر این بازیکنان پوشیدن پیراهن‌های تازه‌ای که منقوش به مارک این شرکت، خلاف دین اسلام است. وارد شدن مرکز اسلامی بریتانیا به این موضوع، باشگاه نیوکاسل را زیر فشار مضاعفی قرار داده است.

شیخ ابراهیم مغرا، دستیار رئیس مرکز اسلامی بریتانیا در این مورد گفته است:" این مسئله دو جنبه دارد. ما قوانین مذهبی را تعیین می کنیم و ما انتخاب و تصمیم شخصی داریم که آنها آیا می خواهند از ما پیروی کنند یا خیر؟ تفکر این است که از قشر فرو دست و تهیدست در مقابل ثروتمندان و قدرتمندان حمایت شود"

او در مورد علت مخالفت این مرکز با شرکت ونگا گفته است" اساس اقتصاد اسلامی بر اقتصاد بدون بهره است، زمانی که آنها وام می دهند و درصد بالایی بهره مطالبه می کنند، به این معنی است که تهیدستان در کوتاه مدت از مزایای این وام بهره می برند ولی در بلند مدت در باز پرداخت این وام به مشکل بر می خورند زیرا قادر به پرداخت این مقدار بهره نیستند"

بسیاری از طرفداران این باشگاه هم به این مسئله اعتراض دارند و این اسپانسر را مناسب نام باشگاه و طرفدارانش نمی دانند.

شرکت ونگا که از سال آینده اسپانسر روی پیراهن نیوکاسل خواهد بود، با انتقاد‌های مختلفی در مورد نرخ سود بالای وام‌های ۳۰ روزه این شرکت از سوی نمایندگان پارلمان بریتانیا مواجه بوده است.

به طور مثال اگر یک طرفدار نیوکاسل بخواهد برای خرید یک پیراهن ۴۹.۹۹ پوند(۸۰ دلار) از این شرکت وام دریافت کند، بعد از یک ماه باید ۷۱.۹۲ پوند(۱۱۵ دلار) به آن برگرداند. نرخ بهره این شرکت در سال برابر ۴۲۱۲ درصد است.

نیوکاسل برای کم کردن از انتقادات به قرارداد جدید‌ش، گفته نام ورزشگاه را از اسپورت دایرکت آرنا به سنت جیمز پارک باز می گرداند و شرکت ونگا هم قول داده که در آکادمی و موسسات خیریه وابسته به باشگاه نیوکاسل سرمایه گذاری کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.