دوپینگ لانس آرمسترانگ؛ غروب قهرمان اسطوره‌ای؟

به روز شده:  17:45 گرينويچ - پنج شنبه 11 اکتبر 2012 - 20 مهر 1391
لانس آرمسترانگ

لانس آرمسترانگ در حال تست دوپینگ

لانس آرمسترانگ، قهرمان اسطوره‌ای دوچرخه سواری، که از سوی آژانس ضددوپینگ آمریکا متهم به "پیشرفته ترین، حرفه ای ترین و موفق ترین دوپینگ تاریخ" شده است، این روزها در مرکز توجه مسئولان و ورزشکاران این رشته قرار دارد.

تراویس تایگارت، رئیس کل آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا، که در اثبات درستی اتهام دوپینگ به شواهد "قاطع و غیر قابل انکار" اشاره کرده است، آرمسترانگ را "متقلب زنجیره‌ای" خواند.

لانس آرمسترانگ که بعد از غلبه بر سرطان بیضه موفق به کسب هفت عنوان قهرمانی تور دو فرانس شده بود برای خیلی‌ها نماد اراده به حساب می‌آمد.

به گفته دیوید بیلز فورد، رئیس فدراسیون دوچرخه سواری بریتانیا، خیلی ناامید کننده است وقتی که به نوعی، مجذوب یک شخصیت می‌شویم و بعد متوجه می‌شویم که سرمان کلاه رفته است و به ما دروغ گفته‌اند.

دیو بریلز فورد، رئیس فدراسیون دوچرخه سواری بریتانیا، در واکنش به اتهام دوپینگ آرمسترانگ گفت که لانس آرمسترانگ باعث سلب اعتماد از دوچرخه سواری شد.

او افزود: "این روزها شاهد آنیم که ورزش از مسیر خودش خارج شده است و از اعتدال دور می‌شود چرا که [دوپینگ] شکلی سازمانی به خود می‌گیرد و به نظر می‌رسد که هر کسی به آن دست می‌زند".

در گزارش آژانس ضد دوپینگ آمریکا، از ۱۱ هم‌تیمی سابق آرمسترانگ به عنوان شاهد نام برده شده است.

جورج هینکپی، تایلر همیلتون و فلویدز لندیس، سه تن از دوچرخه سوارانی هستند که ادعا کرده اند شاهد دوپینگ آرمسترانگ بوده‌اند.

همیلون در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته است که شاهد دوپینگ او بوده و این اشتباهی بوده است که خیلی از آنها مرتکب شده‌اند و آرمسترانگ در این داستان تنها نیست.

دوپینگ خونی چیست؟

در این ویدیو اطلاعاتی درباره دوپینگ خونی و تلاش برای تشخیص آن ارائه می شود.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

جورج هینکاپی دیگر هم‌تیمی آرمسترانگ با اعتراف به استفاده همیلتون از مواد نیروزا گفت که بدون دوپینگ قادر به رقابت در تور دو فرانس نبودند.

آقای آرمسترانگ که در ماه اوت از ادامه تعامل با دادگاه سرباز زد. او در حالیکه هیچگاه اتهام دوپینگ را نپذیرفته است اما هیچ جواب رسمی‌ای هم به اتهامش نداده است. تنها واکنش آشکار او پیغامی بود در توئیترش که: "امشب باید چه کار کنم؟ با خانواده‌ام باشم بدون اینکه تحت تاثیر این [مسائل پیش اومده] قرار بگیرم".

وکیل آقای آرمسترانگ نیز در واکنش به گزارش آژانس مبارزه با دوپینگ آمریکا آن را "بی‌رحمانه ناعادلانه" خواند و به بریده‌ای از روزنامه‌های عامه پسند دولتی تشبیه کرد که تکرارکننده مسائل بی‌اعتبار و ادعاهای ثابت نشده‌اند که مبتنی بر شهادت دروغ شاهدانی است که مجبور به انجام این کار شده‌اند.

با این حال، الکس داوست، دوچرخه سوار بریتانیایی، بر این عقیده است که آرمسترانگ یک "اسطوره ورزشی" باقی خواهد ماند.

استیو کامینگ دوچرخه سواری که برای مسابقات BMC و در رقابت‌های پکن رکاب می‌زند نیز گفت که لانس فعالیت‌های خیریه چشم گیری نیز داشته است. او افزود: "خیلی راحت است که انگشت اشاره را به سمت بدیها نشانه برویم ولی او کارهای خوب زیادی هم انجام داده است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.