طرح استفاده از دستگاه دروغ‌سنج برای بازیکنان فوتبال بررسی شد

به روز شده:  20:05 گرينويچ - پنج شنبه 11 اکتبر 2012 - 20 مهر 1391
دستگاه دروغ‌سنج

در سنگاپور استفاده از دستگاه دروغ‌سنج برای مبارزه با تبانی موفقیت آمیز بوده است.

طرح استفاده از دستگاه دروغ‌سنج برای پیشگیری از تبانی و فساد در مسابقات فوتبال امروز ۱۰ اکتبر (۲۰ مهر) در کنوانسیون تجاری فوتبال مطرح شد.

وینستون لی، دبیر کل فدراسیون فوتبال سنگاپور، گفت که استفاده آزمایشی دستگاه دروغ سنج برای بازیکنان فوتبال در سنگاپور تاثیر زیادی روی کاهش تبانی و فساد داشته است.

آقای لی در نشست رهبران کنوانسیون تجاری فوتبال به نمایندگان حاضر گفت که استفاده از آزمایش پلی‌گراف (دروغ‌سنج) برای ورزشکاران نقش بازدارنده و کلیدی در مبارزه با تبانی داشته است، هرچند که احتمالا هرگز کاملا ریشه کن‌اش نخواهد کرد. او در ادامه گفت: "تبانی حکم سرطان در فوتبال را دارد و هرجا ممکن است اتفاق بیفتد؛ مسئله‌ای نیست که محدود به آسیا باشد".

نشست رهبران کنوانسیون تجاری که سالانه برگزار می‌شود در استمفورد بریج، ورزشگاه خانگی چلسی، قهرمان فوتبال اروپا تشکیل شد.

صحبتهای آقای لی کمی بعد از آن بیان شد که اتحادیه جهانی بازیکنان حرفه ‌ای فوتبال (FIFPro) از تصمیم تیم بلغار لوکوموتیو پلاودیو انتقاد کرد. این باشگاه در پی نگرانی‌هایی مبنی بر تبانی، بازیکنانش را ملزم به گذراندن آزمایش دروغ‌سنج کرده بود.

او از انجام این آزمایش که در سال ۲۰۰۱ روی برخی بازیکنان در سنگاپور صورت گرفته است اعلام رضایت کرد و گفت که این سیستم به خوبی در سنگاپور جواب داده است.

آقای لی در توضیح نحوه انجام این آزمایش که انجام آن در سنگاپور اجباری است، افزود: "بازیکنان باید فرمی را مبنی بر اعلام رضایت از انجام آزماش دروغ‌سنجی امضا کنند تا انواع آزمایش‌ها، مثل آمادگی بدنی و مانند آن روی آنها انجام شود. ما با موضعی محکم برابر تبانی ایستاده‌ایم و خوشحالیم که از این روش جواب گرفته‌ایم. شما هیچگاه قادر نخواهید بود که جلوی این گونه مشکلات را بگیرید اما واقع بینانه است که تمام تلاشمان را برای کاهش آن به کار بگیریم و دروغ‌سنجی یکی از این راه‌ها است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.